Dokumenty - strana 141

Organizace Začni učit! právě nyní spouští online sborovny a newsletterový seriál – obě novinky pomáhají všem učitelům, kteří prožívají první roky ve školství.
Vydáno: 19. 10. 2022
KiVa, program pro prevenci a intervenci šikany, má za sebou první rok na českých školách.
Vydáno: 18. 10. 2022
Tři kurzy, které pořádá Pražský inovační institut.
Vydáno: 18. 10. 2022
Cílem letošního ročníku je představit mladým lidem exponenciální technologie a inovace napříč obory – od umění a design přes udržitelnou energetiku, šíření (dez)informací, osidlování vesmíru, až po budoucnost v metaversu. 
Vydáno: 18. 10. 2022
Snídaňové kluby mají mnoho podob, charakterizují je společná východiska a znaky. Jejich hlavním cílem je snaha o řešení hladu u školních dětí (ať už se u nich objevují z jakéhokoliv důvodu) – ukazuje se totiž, že děti, které mají hlad, se hůře soustředí na výuku, ale mohou mít i problémy s chováním. Snídaně pomáhají dětem dosahovat lepších výsledků. Mají ale řadu dalších funkcí a přínosů. Žáci, kteří se jich účastní, mají pravidelnější docházku a chodí na vyučování včas, navíc mohou mít snídaňové kluby roli společenskou a komunitní, vytvářet pro děti bezpečný prostor. Více se o nich dozvíte v rozhovoru s autorkami metodické příručky o přínosech i podobách a možnostech snídaňových klubů Evou Novákovou, metodičkou sociální intervence, a Olgou Havlátovou, garantkou v rámci projektu Podpora rovných příležitostí.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Textem níže navazujeme na první část rozhovoru, kterou jsme otiskli v říjnovém vydání Učitelského měsíčníku. Peter Chvojka v ní vzpomínal na rok 2018. Tehdy jeho dcera dostala ve výtvarné výchově za obrázek hada čtyřku. Jako její otec na to reagoval, navštívil učitelku i vedení a po absolutním nepochopení a nulové snaze ze strany školy vést na toto téma diskusi otevřel polemiku ohledně známkování estetickovýchovných předmětů veřejně. Objevil s v mnoha médiích, napsal několik článků, ten nejznámější nesl název Umí Meda hada? – i o něm jsme si spolu povídali v druhé, navazující části rozhovoru.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Kniha Odsunuté děti popisuje příběhy pěti německých pamětníků. Vzpomínají na odsun z Československa, který prožili jako děti. Kniha letos získala ocenění Zlatá stuha v kategorii komiksu a nyní vám přinášíme rozhovor s jedním z jejích spoluautorů Janem Blažkem.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Kdysi přišel do Česka pracovat, aniž by tušil, že se po letech vrátí k oboru, který vystudoval. Nakonec tu ale využívá svoje pedagogické vzdělání a na ZŠ Lyčkovo náměstí v Praze učí matematiku a informatiku. Jeho ukrajinský původ se stal po únorové invazi ruských vojsk velkou výhodou. Dnes Valerij Prymak mimo jiné pomáhá s integrací žáků z rodin válečných uprchlíků.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
O tématu ekologie a udržitelnosti slyšíme poslední dobou ze všech stran. A to je dobře. Pokud chceme dalším generacím zanechat zdravou, zelenou planetu, pitnou vodu a čistou půdu, musíme se všichni začít víc snažit. Vzdělávací projekt EFG Educa, jehož hlavními tématy jsou nakládání s odpady a udržitelnost, přistupující k odpadu jako k cenné surovině, se už snažit začal. A dostává toto téma přímo do škol prostřednictvím seminářů. Jak? O tom jsme si povídali s projektovou manažerkou Danielou Duškovou.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Před několika lety se nám dostala do rukou britská učebnice Boost Your Progress in Reading and Writing. Obsahovala celou řadu aktivit pro rozvoj čtení a psaní, a to jak čtení tzv. akademického, tak i psaní věcných textů.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Jsou věci, na které vás během studia zapomněli upozornit. Jednou takovou je, že v prvním čtvrtletí se známky rozdávají hůř.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Až jako mantru někteří pedagogové donekonečna opakují, že mnohé děti nemají na zvládnutí požadavků příslušného náročnějšího studia dostatečné schopnosti. Tento jejich pohled působí velmi věrohodně, značná část vlastností je v populaci skutečně rozložena normálně, tedy s nejvyššími četnostmi kolem průměru a malým výskytem extrémních hodnot. A striktně vzato polovina výsledků je statisticky podprůměrných, tedy pod přesným průměrem. Nás pochopitelně hodně zajímají právě tyto výkony, které jsou nízké a které, podle nás, odrážejí slabší úroveň zejména kognitivních schopností.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Vzhledem k rostoucímu počtu lidí, kteří mají zkušenost se sebepoškozováním, se toto téma ve školním prostředí bude pravděpodobně objevovat častěji. Následující text shrnuje informace o tématu a tipy na to, jak v takových situacích postupovat a co můžete pro žáka/žákyni udělat.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
S novým školním rokem přišlo do škol několik desítek tisíc nových dětí a žáků z Ukrajiny. Protože se vzděláváním žáků s odlišným mateřským jazykem, navíc ve větší míře, nemá mnoho pedagogů příliš zkušeností, přinášíme vám inspiraci, jak vyjít vstříc potřebám nově příchozích žáků a sladit je s potřebami své školy. Inspiraci našli redaktoři webu Zapojmevšechny.cz ve Velké Británii, kde mají ve školách již letitou zkušenost s adaptací a vzděláváním dětí a žáků s odlišným mateřským jazykem z mnoha různých (a to i mimoevropských) zemí. Mnohé léty osvědčené vzdělávací strategie a učební aktivity z nich se dají úspěšně přenést i do českého vzdělávacího systému.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Výzkum Děti a kult krásy v online světě byl realizován1) ve spolupráci Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Katedry psychologie a patopsychologie Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a společnosti O2 Czech Republic v rámci smluvního výzkumu (kontrakt PDF/2022/0029).
  • Článek
S novým školním rokem vstupuje už do třetí sezóny poradenství pro žáky z posledních ročníků základních škol a jejich rodiče „Kam po devítce“. Stejně jako v minulých letech je jeho hlavním cílem podpořit všechny deváťáky a jejich rodiče, kteří v tomto náročném období hledají odpovědi na své otázky nebo třeba jen potřebují získat ucelený přehled informací o tom, co vše je v průběhu „devítky“ čeká. Navíc informace z projektu používají a oceňují i mnozí výchovní poradci v ZŠ.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Současná doba, změny ve společnosti a v rodinách našich žáků, to vše přináší čím dál častěji do škol situace, o kterých můžeme hovořit jako o náročných nebo krizových. Jsou doprovázeny akutním a výrazným zhoršením psychického stavu žáka nebo je ohroženo jeho bezpečí. Mnohdy tyto situace vyžadují náročná řešení a zapojení externích institucí – OSPOD, Policie ČR, DKC, SVP, PPP aj. Pedagogové tak čelí náročným situacím, které dříve nezažívali a na které nejsou připraveni, protože krizová intervence a práce s žákem s psychickými problémy není běžnou součástí jejich vzdělávání. Přibývají také problémové a konfliktní situace v komunikaci s rodiči.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Měkkým dovednostem a jejich rozvoji u dětí a mladých lidí se v celosvětovém měřítku dostává stále více pozornosti. Děje se tak zejména v souvislosti s diskusí nad proměnou společnosti a nutností změnit systém vzdělání. SCHOLA EMPIRICA, z. s., se snaží přispívat k posunu v této oblasti přenosem vědecky ověřených přístupů a metod ze zahraničí. Do českého prostředí mateřských a základních škol přináší empiricky ověřené metodiky, které efektivně rozvíjejí měkké dovednosti dětí. Pro prostředí mateřských škol je adaptována americká metodika Dobrý začátek, pro základní školy britská metodika rozvoje měkkých dovedností Skills Builder.
  • Článek
Zlínský kraj dlouhodobě podporuje činnost školních parlamentů, setkávání, výměnu zkušeností, spolupráci se školními metodiky prevence. V kraji funguje Krajský parlament dětí a mládeže Zlínského kraje, apolitický samosprávný orgán žáků a studentů ze škol a gymnázií. Prohlubuje spolupráci mezi dětmi, mládeží a dospělými ve smyslu myšlenky participace již od roku 2005. Cílem Zlínského kraje je posílit roli studentských samospráv a ve školách zřizovaných Zlínským krajem zavést participativní rozpočty, které mohou studenti ovlivnit a zapojit se tak více do fungování školy.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Dovolte, abych vám představila výukovou stolní hru „Zapni mozek“. Hra je zaměřena na osvojování učiva, jako jsou slovesa, podstatná jména, rody a vzory, podmět a přísudek pro 4. ročník. Je sestrojena nejen pro intaktní žáky, ale hlavně pro žáky s různými druhy specifických poruch učení (dále jen SPU). S designem hry mi pomáhala má kolegyně Bc. Barbora Černotová, asistentka pedagoga. Vyučujeme na Základní škole v Jáchymově.
Vydáno: 18. 10. 2022