Mgr. Michaela Váchová
- Článek
Vítěz posledního ročníku ceny Global Teacher Prize ČR Karel Gamba vnímá učitelství jako cestu plnou objevování, výzev i hlubokých otázek. V našem rozhovoru mluví o inspirativních žácích, roli kritického myšlení, ale i o tom, jak překonával syndrom vyhoření. Dozvídáme se, jak se dostal k výuce, co ho formovalo, co považuje za nejtěžší na profesi učitele, ale například i to, jak vnímá aktuální situaci kolem kněze Marka Orko Váchy, který byl odvolán z funkce vikáře.
- Článek
Bezpečnost na školách je v současné době stále aktuálnější téma, které nemůžeme přehlížet. Tragické události jako střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy ukázaly, že vůči podobným situacím nejsou imunní ani české školy. Základní škola na Heyrovského ulici v Plzni se proto rozhodla jednat a uspořádala speciální kurz pro všechny své zaměstnance, který je připraví na krizové situace, jako je napadení útočníkem. Kurz zahrnoval nejen teoretickou přípravu a bezpečnostní doporučení, ale také praktická cvičení, která zaměstnancům pomohla zvládat stres a reagovat efektivně.
- Článek
Škola solidární, projekt platformy Young Caritas, přináší do výuky témata, jako je sociální spravedlnost, empatie i kritické myšlení. Je to vzdělávací program pro základní školy, který žákům umožňuje aktivně se zapojit do řešení problémů v jejich okolí a připravuje je na roli odpovědných občanů. V čem spočívá jeho jedinečnost a jak může proměnit každodenní školní život? I o tom jsme si povídali s Mgr. Václavem Šnebergerem, který v Young Caritas pracuje jako hlavní metodik, věnuje se vzdělávání lektorů i jejich supervizi, tvorbě e-learningových kurzů a metodických materiálů. Mimo to vede i semináře pro pedagogickou veřejnost, včetně mentoringu.
- Článek
Olga Kovaříková, učitelka z Přerova nad Labem, získala třetí místo v soutěži Global Teacher Prize Czech Republic. Svou cestu k ocenění nevnímá jako osobní úspěch, ale jako potvrzení, že učení může být radostné a inspirativní. V rozhovoru vypráví o těžkých začátcích, přístupu k hodnocení i o tom, proč si myslí, že děti nepotřebují perfektní výsledky, ale důvěru a prostor objevovat svět. „Moje hodiny nejsou dokonalé, ale snažím se vytvořit podmínky, kdy se děti nebojí ptát a bádají,“ říká.
- Článek
Letošní laureátka ceny Gratias Tibi Veronika Dušková se věnuje osvětě o ekologických tématech, především o problémech spojených s rychlou módou. Své zkušenosti a tipy na udržitelný způsob života sdílí prostřednictvím sociálních sítí a přednášek, které získávají zájem nejen mladých, ale i široké veřejnosti. V rozhovoru prozradila, jak se její projekt VEDU clothing dostal na veřejnost a jak se jí podařilo propojit zábavu s vážným tématem ochrany planety.
- Článek
Mládežnická rada Karviná, vítězný projekt soutěže Gratias Tibi v kategorii středních škol a držitel Ceny veřejnosti, představuje inspirativní příklad aktivního zapojení mladých lidí do života jejich města. Toto volné sdružení studentů a studentek nejenže přináší nové nápady a energii, ale také spojuje generace, bourá předsudky a buduje komunitního ducha. Členové rady organizují kulturní, sportovní a charitativní akce pro veřejnost, seniory i své vrstevníky.
- Článek
Lukáš Rosůlek je už sedmým rokem ředitelem gymnázia, střední odborné školy a vyšší odborné školy v Novém Bydžově. Ačkoliv byla jeho aprobace dějepis–zeměpis, od svého nástupu do školství učil převážně tělocvik. Je, jak sám říká, sportovec. A když mluví o tom, jaký by podle něj měl správný ředitel být, sportovního ducha v sobě nezapře. „Ředitel musí být bojovník! Mít drive a chuť. Vidět, kde se zlepšovat, a hledat cesty, jak toho dosáhnout. Být komunikativní, se špetkou asertivity, ale zároveň držet v jedné linii své emoce. A hlavně musí mít rád školu, žáky, lidi. Ředitel je tvář školy, jaký je, taková je i škola. Žák, rodič i učitel musí mít pocit, že je tam pro ně.“ I díky této filozofii získala škola certifikát Rodiče vítáni. Nejen o něm jsme si s panem ředitelem povídali.
- Článek
Jak mohou české střední školy čelit výzvám spojeným s výukou umělé inteligence a připravit studenty na digitální budoucnost? Gabriela Káninská Repková, projektová manažerka JA Czech, v rozhovoru přibližuje, jak program AI-ENTR4YOUTH propojuje vzdělávání o AI s podnikatelskými dovednostmi, jaké jsou nejčastější překážky při zavádění AI do výuky a proč je klíčová podpora učitelů i etika ve vzdělávání.
- Článek
Slezské gymnázium v Opavě se dlouhodobě věnuje podpoře duševního zdraví svých žáků a učitelů. Díky projektu Metanoia a unikátní metodice, která je volně dostupná na webu školy, nabízí praktické nástroje, jak pracovat s tématy jako prevence duševních poruch, relaxace nebo arteterapie. O vzniku a významu tohoto projektu jsme hovořili s jeho iniciátorkou Mgr. Kamilou Tkáčovou.
- Článek
Program Škola solidární, projekt platformy Young Caritas, přináší do českého vzdělávání unikátní koncept, který propojuje školy, studenty a sociální partnery. Vychovává nové generace k empatii, kritickému myšlení a aktivnímu občanství prostřednictvím projektů, které mění nejen školní prostředí, ale i celé komunity. Jak se zapojit, co obnáší získání certifikátu a jaké konkrétní příběhy inspirovaly tento přístup? O tom všem hovoří hlavní metodik Young Caritas Mgr. Václav Šneberger, který odhaluje tajemství, jak může vzdělávání proměnit svět – s mladými lidmi v hlavní roli.
- Článek
V minulém vydání Speciálu pro střední školy jsme otevřeli téma předčasných odchodů ze vzdělávání. Na tuto problematiku navážeme dalším rozhovorem, tentokrát s ředitelem vzdělávací organizace JA Czech Martinem Smržem a projektovou manažerkou Marcelou Hanušovou. Povídat si budeme o novém projektu Re-power your future na podporu škol v regionech.
- Článek
Romana Kubecová, autorka projektu Vychovávej s láskou a laureátka ceny Gratias Tibi, přináší do veřejné diskuse formou podcastu příběhy dětí i dospělých, kteří si nesou trauma z dětství. „Snažím se dát hlas opravdu každému, protože násilí a trauma se týká nás všech, bez ohledu na věk, pohlaví nebo sociální status.“ Její práce inspiruje nejen pedagogy, ale i celou společnost k tomu, aby se více zamýšleli nad tím, jak prostředí, ve kterém děti vyrůstají, formuje jejich budoucnost. Sama se jako vychovatelka setkala s nejrůznějšími příběhy. „Když jsem tenkrát o noční směně zachraňovala 15letou slečnu, která si pořezala zápěstí a říkala mi do očí, že je škoda, že ji kamarádky našly, je to něco, co vás určitě poznamená. A podobných situací tam bylo více.“
- Článek
„Beton zraje 28 dní, vaše znalosti o něm však v jejím podání uzrají mnohem rychleji. Je to díky alternativním učebním pomůckám, jako je například metalová muzika, potlačující spánkový deficit studentů, nebo osobnější styl výuky, díky kterému se vám dostane i toužebných rad do života, o betonu ani nemluvě,“ stálo v nominačním formuláři Adély Popelkové, učitelky Střední průmyslové školy stavební Josefa Gočára v Praze. Ta se dostala do finálové šestice ankety o nejoblíbenějšího pedagoga a odnesla si i titul Dětský Ámos. A nejen o něm jsme si během našeho rozhovoru povídali.
- Článek
Anton Pavlovič Čechov prý kdysi řekl, že stručnost je sestra talentu. Následující rozhovor by ho proto asi moc nepotěšil. S Vendulou Peckovou, lektorkou, koučkou a zakladatelkou ZŠ Děti budoucnosti, jsme si o talentu povídali, ale určitě ne stručně. Naštěstí! „Dnešní svět je velmi proměnlivý a nestabilní, všechno se mění nesmírně rychle. Když se upneme na jeden talent nebo jednu profesi, která může časem zmizet nebo se stát neužitečnou, pak nás to může totálně psychicky ničit. Ale když pochopíme, že máme mnoho schopností a že je můžeme aplikovat v mnoha různých prostředích, pak dokážeme najít svou životní spokojenost.“
- Článek
Nebudu lhát. Když jsem se připravovala na setkání s Tomášem Čermákem, o němž jsem věděla, že má krom nejrůznějších vědeckých ocenění i poruchu autistického spektra, byla jsem trošku nervózní. O to větší nastalo překvapení, když naproti mně usedl usměvavý, komunikativní a uvolněný osmnáctiletý mladík. I přesto se ale náš rozhovor točil právě kolem autismu, třebaže byl původní záměr povídat si o vědeckých úspěších, Ceně Učené společnosti nebo žebříčku Středoškolák roku. Věřím ale, že jsme se s Tomášem neviděli naposled. A i kdyby ano, my všichni o něm ještě určitě uslyšíme.
- Článek
„Soubor svých vlastností je dobré znát a ve správnou chvíli nechat vyniknout ty, které laskavě pohladí, uctivě odpoví, srdečně se zasmějí, spravedlivě vyřeší, trpělivě naučí, konkrétně vysvětlí, důsledně dokončí, tvořivě připraví, optimisticky podpoří, upřímně odhalí a vytrvale vedou,“ říká v rozhovoru Zuzana Oulíková, Pražská Ámoska 2024 a učitelka ze Základní školy a gymnázia Square z Prahy 4. I ona prozrazuje, jakými zajímavými náměty a metodami ozvláštňuje své hodiny, a mnoho dalšího.
- Článek
Jakub Pavlovský neboli @bookscalling je vystudovaný novinář, knihovník, učitel, popularizátor a milovník knih i dobré kávy. Svou vášeň sdílí s tisíci fanoušků na svých sociálních sítích. Na profilu razí motto: Čtěte kdekoliv a kdykoliv. Přinášíme rozhovor o tom, jak sociální sítě pomáhají literatuře, na jakém nejzajímavějším místě s sebou měl knihu nebo co mu na českém knižním trhu chybí.
- Článek
Už 14. listopadu proběhne čtvrtý ročník Global Tech Conference for Youth. A protože se kromě prezenční formy bude odehrávat i online, mají školy jedinečnou příležitost připojit se a žákům i učitelům zprostředkovat novinky ze světa technologií i inovací. „Podle studie BCG 80 % pracovních pozic, které budou potřeba v roce 2030, dnes ještě neexistuje. Co se tedy učit? Na co se připravovat? Kam vrhnout v rámci studia svoji energii? To jsou otázky, na které se řečníci konference snaží dát studentům odpověď. Nemají křišťálovou kouli, aby budoucnost předpověděli, ale sami aktivně pracují na tom, jak bude vypadat,“ říká zakladatel konference Martin Holečko, s nímž jsme si o akci povídali.
- Článek
Kolem 15 procent rodičů se nezúčastňuje třídních schůzek. Jedním z hlavních důvodů je neefektivní časová organizace setkávání s učiteli. Většina by uvítala možnost rezervovat si schůzku na přesný čas. Některé školy v Česku proto začínají využívat rezervační systémy, které časovou náročnost nejen třídních schůzek snižují. Při jakékoli školní akci navíc výrazně usnadňují administrativní práci učitelům. S Ondřejem Šibravou a Pavlem Ivonem, tvůrci rezervačního systému Reservando, jsme si přesně o tomto tématu povídali.
- Článek
Téma kreativity otevíráme v Učitelském měsíčníku pravidelně, tentokrát jsme si o něm povídali s Janem Čtvrtníkem. Hercem, hudebním skladatelem, vedoucím edukačních aktivit Divadla na cucky a v neposlední řadě umělcem, který byl součástí projektu Kreativní učení. Ten zapojil kreativce a umělce do výuky v několika třídách základních škol na Olomoucku. Jan celé jedno pololetí docházel do Fakultní základní školy Olomouc, Hálkova. Protože jsme kamarádi, během rozhovoru si tykáme.