• Článek
Jsou věci, o kterých si myslíme, že jsou dobře známé, ale když se na ně lépe podíváme, budou pro nás překvapením. Jednou takovou věcí, která „pod mikroskopem“ nabídne překvapivě barevnou podívanou, může být fungování školní družiny. Řada čtenářů bude dobře znát tu svoji, ale víme vlastně, jak fungují družiny obecně, jestli se poslední dobou nějak proměňují a vyvíjejí? Jakou roli hrají v rámci školy - a co dětem skutečně přinášejí? Povídali jsme si o tom s vychovatelkami1) v rámci ohniskových skupin. Postřehy našich diskutujících bychom vám rádi předali v následujících řádcích.
  • Článek
Pomalu, ale jistě se blíží jaro, které je plné krásných barev, a vy jistě hledáte inspiraci na jarní tvoření pro děti. Mám pro vás nachystaných pár kreativních tipů. Výroba rámečku, ke kterému použijeme staré puzzle, keramická zvířátka, což bude práce se samotvrdnoucí hlínou, kterou nemusíte zahřívat ani vypalovat. Po zaschnutí je možná další dekorace a aplikace finální ochranné vrstvy. Proto si také z hlíny vyrobíme šperk. A co budeme pro dnešní hravé tvoření potřebovat?
  • Článek
„Moje“ družinové děti ode mne prý nejraději slyší větu: „Jdeme na bunkry.“ Asi bychom mohli klidně založit lesní družinu, protože děti jsou v lese spokojené za každého počasí. Často se v družinách potýkáme se složitější organizací, omezenými časovými bloky a uprostřed města také nejde vyrazit do lesa, ale každá paní vychovatelka či pan vychovatel hledá to nejlepší řešení, jak s dětmi strávit čas co nejlépe a nejsmysluplněji.
  • Článek
Legenda české dětské psychologie, profesor Zdeněk Matějček, v jedné své knize říká, že jakmile se dá dítě do pohybu, už se nezastaví. V dnešní digitální době mají ale děti mnoho lákadel, která je naopak zastavují a vedou k pasivní konzumaci obsahu na různých zařízeních. Pokud chcete děti zaručeně zabavit a rozpohybovat, mohou být Hejblíkovic písničky dobrou volbou. Naše opakovaná zkušenost to aspoň potvrzuje.
  • Článek
„Jsem na poslední hodině, kde děti už trochu znuděně polehávají na lavici. Není divu po pěti hodinách sezení. Takže když zazvoní, všichni vyskočí a hurá ven. Jenže ono se ven nepůjde a většina dětí se jen přemístí do družiny, kde na ně čeká další program.“
  • Článek
Situace v poslední době není vůbec jednoduchá. A ve školách to pociťujeme stejně jako v ostatních odvětvích. Někdy se věci zvládnou jednodušeji, jindy je potřeba provést razantní změnu. A právě o jedné takové změně ve školní družině je dnešní článek inspirovaný slovy pana doktora Mertina, která použil ve svém článku v Řízení školy 5/2022: „Když fouká vítr změn, někteří staví úkryty a jiní větrné mlýny.“ Neschovávejme se tedy před realitou, ale pojďme ji využít ve prospěch všech.
  • Článek
Při dlouhodobější absenci zaměstnance v práci mohou vznikat otázky, jakým způsobem se s návratem tohoto zaměstnance vypořádat a co by měl zaměstnavatel při návratu učinit. V tomto článku se proto zaměřím na možné problémy, kterým může zaměstnanec při návratu do práce čelit, a povinnosti zaměstnavatele související s návratem zaměstnance do práce.
  • Článek
S dobou vedlejších a hlavních prázdnin je spojeno případné povinné snížení úplaty za zájmové vzdělávání ve školní družině zřízené státem, krajem obcí nebo svazkem obcí. Cílem článku je připomenout základní pravidla uvedeného snížení úplaty.
  • Článek
A máme tu první kreativní tvoření v roce 2023. Venku se ochladilo, brzy se stmívá, a tak nás to přirozeně táhne zůstat s dětmi pěkně v teple. I proto jsem si pro vás připravila několik nápadů, jako je sněhulák nebo výroba květináčku či koláže zvířátka. Co dnes všechno budeme potřebovat?
  • Článek
V týdnu od 3. do 7. 10. probíhala na naší zbraslavské škole ve všech jedenácti odděleních celodružinová akce „Jablíčkový týden“.
  • Článek
Cílem článku je shrnout aktivity a skutečnosti důležité pro činnost školní družiny a školního klubu ve 2. pololetí školního roku 2022/2023. V případě, že se činnost týká pouze družin nebo školních klubů určitého zřizovatele, je tato skutečnost uvedena. Text vychází z právní úpravy platné a účinné ke dni publikování článku.
  • Článek
Mezi rodiči dětí často dochází ke sporům, a to bez ohledu na to, zda v danou chvíli probíhá rozvod/rozchod, jsou již rozvedeni nebo stále žijí spolu. Tyto spory se pak obvykle dotýkají i jejich dítěte či dětí a následně se přenášejí na půdu školy, která je tím do konfliktu zatahována.
  • Článek
V případě potřeby zaměstnavatele mohou být zaměstnanci vysláni k výkonu práce i mimo místo výkonu práce. Za jakých podmínek tak může zaměstnavatel učinit a jaké nároky zaměstnancům v souvislosti s pracovní cestou vznikají, popíšu v tomto článku.
  • Článek
Do školních družin po celé České republice docházejí během školního roku tisíce dětí. Mnohé v družinách tráví několik hodin denně a paní vychovatelky jsou pro ně jedny ze zásadních osob v jejich dětském životě.
  • Článek
Kdo by nemiloval pokusy! Zájmové vzdělávání ve školních družinách je přímo ideální pro zajímavé a motivující činnosti, které u dětí stimulují a probouzejí zájem o vědu. Pojďme si připomenout několik velmi jednoduchých pokusů, které oživí hravé bádání. V tomto příspěvku bude hrát hlavní roli voda a postupně se přidají i další kapaliny.
  • Článek
V roce 2022 vyšla v nakladatelství Portál kniha Lady Flachsové s názvem "Hry pro děti naživo i on-line". Kniha vznikla na půdě ZŠ T. G. Masaryka Milovice a autorka v úvodu děkuje vychovatelkám školní družiny, bez jejichž úsilí, nadšení a pomoci by nebylo možné knihu vydat. Kniha nabízí aktivity zejména pro děti, které navštěvují školní družinu, ale mohou ji využít i všichni ostatní, kteří realizují aktivity pro děti i dospělé ve volném čase. Publikace je doplněna ilustracemi Libora Drobného.
Vydáno: 02. 12. 2022