Školní družina

Může mít vychovatelka smlouvu na vychovatelku bez ohledu na to, zda pracuje v ŠD či v ŠK v církevní škole, nebo musí mít pracovní smlouvy dvě, jednu na ŠD a druhou na ŠK? Můžeme od nějaké odpolední hodiny promíchat žáky družinové s klubovými, opět v církevní škole?
Vydáno: 17. 06. 2024
  • Článek
Proč chodit ven s dětmi celý školní rok? Jak a co nás může vylákat ven? Nechte se inspirovat dny, které táhnou ven. Napojte se společně s dětmi na rytmus přírody a tvořte, objevujte, žasněte venku. Každý den je dobrý na to vyrazit ven. Vyberte si, který den láká právě vás!
Vydáno: 11. 06. 2024
  • Článek
Dnešní květnové tvoření bude tak trošku jiné v tom, že jsem si pro vás připravila společné tvoření s dětmi, vyrobí si dvě společné práce a tím tak upevní vztahy mezi sebou. Začneme Stromem přátelství. Do dnešního článku jsem také pro děti použila novou techniku - akrylový pouring. Pomocí této metody můžeme vytvářet různé abstrakce - třeba na plátně, a to si právě dnes zkusíme. Co budeme potřebovat?
Vydáno: 23. 04. 2024
  • Článek
Děti z naší družiny již několik let navštěvují seniory z nedalekého Centra sociálních služeb v Prostějově. Ovšem nejsou to jen obyčejné návštěvy. Každá návštěva má svůj cíl a program a každá má jiné zaměření. Nápadů na společná setkání máme mnoho a z každé návštěvy děti odchází plné dojmů, zážitků a pocitů, že prožily něco krásného a udělaly radost lidem, kteří se těší dětskou přítomností. Děti díky společným setkáváním zjišťují realitu života, že starší lidé pomoc mladších, a tedy i našich dětí potřebují.
Vydáno: 23. 04. 2024
  • Článek
Bio-psycho-socio-spirituální rovina je vše to, co sdružuje pojem wellbeing. Dokáže definovat kvalitu života, od které se následně vše odvíjí. Pokud jsme nemocní, nespokojení, rozladění, nemůžeme očekávat produktivitu - ať už ze strany žáka, dítěte, tak ze strany vychovatele v jakékoliv sféře společnosti a života.
Vydáno: 23. 04. 2024
  • Článek
Pěstování zeleniny pro mě bylo pro velkou vášní už od dětství. Začínala jsem na balkoně a nyní pokračuji ve své zahradě, kterou vedu jako přírodní a nepoužívám žádnou chemii. Celkový stav životního prostředí mě přivedl k myšlence vytvořit publikaci pro malé děti, které tráví volné chvíle na zahradě. Cílem je děti motivovat k zahrádkaření a ochraně životního prostředí. Vznikl tak Deníček malého zahradníka.
Vydáno: 23. 04. 2024
  • Článek
Jednoduché hry mají v družině své nezastupitelné uplatnění. Některé hry se uplatní v rámci přípravy na vyučování, jiné děti rozveselí a uvolní atmosféru. Hry upevňují kamarádské vztahy a spolupráci. Další hry si mohou děti zahrát individuálně. Příspěvek nabízí mini výběr oblíbených her se slovy či s kostkou z naší družiny, které si dokážou připravit děti samy.
Vydáno: 23. 04. 2024
  • Článek
V minulé části našeho seriálu jsme už tak trochu „naťukli“ spolupráci mezi vychovatelkami a učitelkami v souvislosti se vzájemným zastupováním. Dnes se vrátíme na úplný začátek a podíváme se na tvorbu dvojice vychovatelka-učitelka.
Vydáno: 23. 04. 2024
Provoz školní družiny byl v březnu 2024 dvakrát přerušen a to v době jarních prázdnin od 11. 3. - 15. 3. 2024 na dobu 5 dnů a v době velikonočních prázdnin dne 28. 3. 2024 na dobu 1 dne. Celkově byla činnost školní družiny přerušena v měsíci březnu na dobu 6 dnů. Přerušení v délce 6 dnů však nebylo souvislé. Ve vyhlášce č. 74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání, se neuvádí, že by dny přerušení v délce více než 5 dní měly být souvislé, proto se domníváme, že by v tomto případě mělo dojít ke snížení úplaty za školní družinu. Je tento názor správný?
Vydáno: 02. 04. 2024
  • Článek
Práce s dětmi ve školní družině je nejen pestrá a zajímavá, ale klade také na pedagogy značné nároky. Vychovatelé školních družin jsou konfrontováni s tím, že zdaleka nestačí postavit si plán práce s dětmi jednou pro vždy a držet se ho mnoho let. Není také možné vystačit si s teoretickými znalostmi získanými v kvalifikačním studiu a dále se již nevzdělávat.
Vydáno: 20. 02. 2024
  • Článek
Blíží se jaro - sněhové vločky vystřídaly bílé květy bledulí a sněženek, a tak je nejvyšší čas jaro vpustit i do svého domova, tříd a učeben. Sundejte z oken sněhuláky, schovejte zimní věnce a nahraďte je jednoduchými jarními dekoracemi, které dokážou vyrobit i ti nejmenší. Podívejte se na kreativní tipy na tvoření s dětmi, které jsem si dnes pro vás připravila. Vyrobíme si obrázky květinek a skončíme výrobou korálků z hlíny.
Vydáno: 20. 02. 2024
  • Článek
Ve Speciálu pro školní družiny 1/2024 jsme si představili novou družinovou hru Pátrači - družinová detektivní kancelář. Seznámili jsme se s motivačními příběhy, detektivními hrami, vyrobili jsme průkaz detektiva, dalekohledy a lupy, zabývali se otisky prstů. V tomto pokračování vám z naší hry nabídneme další aktivity vhodné pro děti od přípravné třídy až po žáky celého prvního stupně.
Vydáno: 20. 02. 2024
  • Článek
Přemýšlíte, čím v družině překvapit děti? Jak jim zpestřit a zpříjemnit čas mezi výukou ve třídách a pobytem doma nebo kroužkem?
Vydáno: 20. 02. 2024
  • Článek
Rok se s rokem sešel a my se opět těšíme na veselé období masopustu. A jak jsme si ve školní družině na Zbraslavi užili masopust loňský rok? Pojďme společně zavzpomínat.
Vydáno: 20. 02. 2024
  • Článek
Mohlo by se zdát, že školní družinu máme vychytanou. Zajistili jsme si nerušený čas i prostor pro její činnost a v minulé části jsme se zaměřili na akce školní družiny. Jenže - školní družina není (tedy ve většině případů) samostatnou organizací a je součástí základní školy. A vychovatelky školní družiny jsou členkami vzájemně spolupracujícího pedagogického sboru. Dnes se tedy podíváme na jednu část spolupráce a tou je vzájemné zastupování.
Vydáno: 20. 02. 2024
  • Článek
V novém školním roce se děti v naší družině proměnily v detektivy. Pátrají, zkoumají, bádají, vyhodnocují, hledají. Příspěvek nabízí výběr aktivit, které jsme stačili zrealizovat v úvodních dvou měsících školního roku. Je to mix činností vhodných pro děti od přípravné třídy až po žáky mladšího školního věku, po drobných úpravách se rády zapojují i děti starší.
Vydáno: 12. 12. 2023
  • Článek
V našem dnešním tvoření, prvním v tomto roce, si společně vyrobíme pohádkový domeček, který nám tentokrát zabere docela hodně času. Výroba domečku je časově náročnější, pracnější, ale o to více můžou děti využít svou fantazii, můžete dokonce vyrobit celá sídla, hrady, zámky... Na samý závěr si vyrobíme zimní čepici s rukavicemi za použití netradiční a velmi rychlé výtvarné techniky muchláže, kterou docílíme efektu vintage (retro) papíru. Papír se nejdříve zmačká a pak znovu narovná. Ve vzniklé papírové struktuře vidíme, podle fantazie dětí, nové linie a přehyby. Tak pojďme na to, co budeme všechno potřebovat?
Vydáno: 12. 12. 2023
  • Článek
V první části našeho miniseriálu jsme se zabývali potřebným časem pro nerušenou činnost školní družiny, v druhé pak tolik potřebným vlastní prostorem. V dnešní části se zaměříme na akce školní družiny a nastíníme jejich organizaci.
Vydáno: 12. 12. 2023
  • Článek
Zaměstnanci se účastní školení odborové organizace v pátek a sobotu. Jak řešit výkaz práce a cestovní náhrady (proplacení nákladů učitelé nevyžadují)? Pátek - uvolnění na celý den jako na běžné školení (v tom případě musí učitel vyplnit cestovní příkaz) a vykázána je běžná pracovní doba? Sobota - cestovní příkaz má být vyplněn i na sobotu (a proplacen), neměla by v tom případě být vykázána práce (dle programu) také v sobotu? Nebo má být cestovní příkaz vyplněn na 1 den (tzn. ukončen pátkem) a sobotu škola jako zaměstnavatel neřeší?
Vydáno: 12. 12. 2023
  • Článek
Soukromá školská právnická osoba, neplátce DPH, pořádá v průběhu roku akce pro děti, např. adaptační pobyt na začátku školního roku. Součástí akce je i přespání dětí ve škole. V průběhu této akce si děti připravují společně stravu (večeři, snídani) - suroviny jsou zakoupené školou, škola hradila dětem např. i zmrzlinu. Jsou tyto náklady daňově uznatelné? Rodiče hradí měsíční školné.
Vydáno: 12. 12. 2023