Ke stažení
Jak pozitivně ovlivňuje spolupráce mezi školou a rodinou rozvoj dítěte? Jaké jsou výhody pro jeho vzdělávání, emocionální pohodu a sociální dovednosti?
Publikace Wellbeing ve škole představuje přístupy k podpoře wellbeingu pracovníků škol, které je možné realizovat ve školním prostředí.
Český film Jiřího Mádla z roku 2024 se odehrává na pozadí událostí pražského jara a následné invaze vojsk Varšavské smlouvy. V roce 2025 získal celkem 6 ocenění Český lev, mj. i za nejlepší film.
Kooperace - identifikace - důvěra To jsou tři klíčové prvky pro účinnou pomoc ohroženému dítěti, které tvoří název tohoto praktického nástroje.
V příloze Učitelského měsíčníku jsou klíčové dovednosti a základní znalosti prezentovány s cílem poskytnout čtenáři komplexní pohled na vzájemně propojené kompetence. Vzhledem k tomu, že se jedná o významnou změnu v učebních osnovách po dvou desetiletích, je jasné, že pedagogové budou potřebovat pomoc, aby ji mohli úspěšně zavést do svých škol.
Wellbeing se považuje za naprosto klíčový pro rozvoj kvality vzdělávání. Do akce Týden pro wellbeing ve škole se v roce 2025 zapojila více než stovka odobrných organizací po celé ČR. Při této příležitosti vyšel i Učitelský měsíčník, který je nabitý inspirací od organizací, jež se rozvoji wellbeingu ve vzdělávání systematicky věnují.
Jak začít používat nástroj umělé inteligence ChatGPT ve výuce?
Jak témata environmentální a udržitelné výchovy zavést do výuky a jak je podpořit? Dnešní generace žáků a studentů vnímá téma udržitelnosti a ochrany životního prostředí mimořádně silně. Ve spolupráci se vzdělávacím centrem TEREZA jsme pro vás proto připravili jedinečnou tematickou přílohu.
Pojmenovat si hodnotové rámce je pro pedagogickou činnost klíčové. Nejen že dávají našemu úsilí jasný cíl i smysl, stávají se také nosným východiskem pro tvorbu normativních dokumentů, jako je tomu např. při práci na revizích rámcových vzdělávacích programů.
Příloha Učitelského měsíčníku
Pohled na kreativní vzdělávání z různých perspektiv - od textů teoretických, přes praktickou metodiku, až po konkrétní zkušenosti učitelů, umělců či kreativců
Spolupráce neboli partnerství, kooperace, součinnost, vztah…Spolupráce je klíčem k úspěchu, přináší prospěch všem a pro vzdělávací systém, ve kterém je tolik různých aktérů ovlivňujících jeho podobu, je naprostou nutností.
V prosinci 2022 skončilo naše předsednictví Radě EU, druhé za dobu členství České republiky v Unii. Tentokrát bez infantilní snahy Evropě cokoliv osladit, nýbrž pod kantorsky znějícím mottem „Evropa jako úkol“, které odkazovalo na stejnojmennou řeč Václava Havla, pronesenou v Cáchách roku 1996 při příležitosti předávání Ceny Karla Velikého.
V současnosti se potýkáme s fenomény, které jsme si před pár lety nechtěli představovat ani ve zlých scénářích a které mění podobu vzdělávání. Ať se jedná o celosvětovou pandemii covidu-19, jež do školního prostředí přinesla výzvu v podobě distanční výuky a digitální evoluci, nebo o válku na Ukrajině, která změnila téměř vše – od pohledu na bezpečnost, ekonomické vazby s Ruskem či energetickou soběstačnost až po vzdělávání. To opět testuje své limity a dostalo se do situace, na niž nemohl být žádný vzdělávací systém připraven.
Zásadní pro udržení pracovní schopnosti je tzv. work life balance, tedy rovnováha mezi pracovním a osobním životem člověka.
Každý den má 24 hodin a týden 7 dní. Jak je rozdělíte, je na vás.
Průvodce formativním hodnocením od historického shrnutí, popisu základních principů přes zkušenosti s realizací až k pohledu do zahraniční praxe i responzivní výuce
Oblast, která je při školní výuce dětí neméně důležitá než obsahy učiva a způsoby jeho předávání. Cílem managementu třídy je vytvořit takové prostředí, ve kterém žáci budou dosahovat maximálních výsledků (Sternberg, Williams, 2009).
Príloha Učitelského měsíčníku
Wellbeing, pojem, který jste jistě nemohli v pedagogické komunitě přeslechnout, přestože se zatím jedná v tuzemském prostředí relativně o novinku, o čemž svědčí i absence hesla na české Wikipedii.
Ředitel je hybatelem a reprezentantem státu ve škole. Musí proto mít také adekvátní podporu. Stáhněte si Letní speciál a vychutnejte si osvěžující články v kterémkoli ročním období.
Členové školské rady se pravidelně scházejí k projednání záležitostí školy a plánování její dalšího rozvoje. Jejich základním posláním je vést dialog s vedením školy či s jím pověřenými představiteli. Nevyužité možnosti zásadního prvku českého vzdělávacího systému: Jak dosáhnout transparentnosti, spolupráce a úspěchu?