Mgr. Irena Poláková

  • Článek
„Prostě si to ani neumí přečíst.“ Kolikrát si takto leckterý pedagog povzdychl, když viděl bezradnost žáků nad písemným zadáním s jakýmkoliv nepatrně náročnějším textem. Kdo ale má naučit žáky číst rozmanité druhy textů, navíc s porozuměním? Češtináři?
Vydáno: 16. 11. 2022
  • Článek
Před několika lety se nám dostala do rukou britská učebnice Boost Your Progress in Reading and Writing. Obsahovala celou řadu aktivit pro rozvoj čtení a psaní, a to jak čtení tzv. akademického, tak i psaní věcných textů.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Školní čtenářské kluby - pravidelný odpolední kroužek zaměřený na rozvoj čtenářské gramotnosti žáků základních škol - jsou realizovány na několika desítkách škol v České republice. Základ jejich fungování tvoří tzv. tři pilíře, jednoduché principy, jejichž dodržování pomáhá probudit v dětech lásku ke knihám. Patří mezi ně volný přístup ke knihám, dále možnost s někým své čtenářské zážitky sdílet a nakonec (a zároveň zaprvé) čas na samostatné tiché čtení, který tvoří základ klubové práce. V předchozích číslech časopisu Řízení školy jsme představili hovory o knihách a dílnu čtení, nyní se blíže podíváme na to, co žákům umožňuje volný přístup ke knihám, a pilíř třetí, kterému říkáme "Odejdi s knihou", a to nikoliv za dveře.
Vydáno: 17. 08. 2018
  • Článek
Školní čtenářské kluby - pravidelný odpolední kroužek zaměřený na rozvoj čtenářské gramotnosti žáků základních škol - jsou realizovány na několika desítkách škol v České republice. Základ jejich fungování tvoří tzv. tři pilíře, jednoduché principy, jejichž dodržování pomáhá probudit v dětech lásku ke knihám. Patří mezi ně volný přístup ke knihám, dále možnost s někým své čtenářské zážitky sdílet a nakonec (a zároveň zaprvé) čas na samostatné tiché čtení, který tvoří základ klubové práce. Hovory o domácí četbě jsme si představili v jednom z předchozích čísel Řízení školy, nyní navazujeme dílnou čtení.
Vydáno: 19. 04. 2018
  • Článek
Školní čtenářské kluby - pravidelný odpolední kroužek zaměřený na rozvoj čtenářské gramotnosti žáků základních škol - jsou realizovány na několika desítkách škol v České republice. Základ jejich fungování tvoří tzv. tři pilíře. Jde o jednoduché principy, jejichž dodržování pomáhá probudit v dětech lásku ke knihám. Patří mezi ně volný přístup ke knihám, dále možnost s někým své čtenářské zážitky sdílet a nakonec (a zároveň zaprvé) čas na samostatné tiché čtení.
Vydáno: 20. 02. 2018
  • Článek
„Nejjednodušší způsob, jak vychovat skutečně gramotné děti, je učit je číst a ukázat jim, že čtení je zábavná činnost. To jednoduše znamená, abychom jim našli knihy, které budou mít rády, zajistili jim k nim přístup a nechali je číst si.“ (Neil Gaiman)
Vydáno: 15. 12. 2017
  • Článek
Všeobecně se má za to, že české děti nečtou, jejich stagnující či zhoršující se úroveň čtenářské gramotnosti potvrzují i mezinárodní šetření. Důvodů, proč tomu tak je, se nabízí celá řada. Zásadní roli v rozvoji dětského čtenářství hraje rodina, ale velký potenciál má i škola.
Vydáno: 18. 04. 2014