Autorský Tým APIV B

  • Článek
Mateřská škola Srdíčko sídlí v pražských Modřanech, nedaleko známé asijské tržnice Sapa. Ředitelka Mgr. Radana Mikšová s celým svým týmem má dlouholeté zkušenosti se vzděláváním dětí s odlišným mateřským jazykem, vedle vietnamsky mluvících dětí sem už léta chodí i další děti-cizinci. S příchodem nových ukrajinských dětí ve větším měřítku ještě vice na adaptaci a intervenci zapracovali. Přesvědčte se sami a nechte se inspirovat!
Vydáno: 22. 11. 2022
  • Článek
Třídní schůzky představují tradiční interakci a důležitý komunikační kanál mezi školou a rodiči. Co je však pojmout trochu netradičně? I z třídních schůzek totiž můžete vykouzlit příjemné příležitosti k utužení vztahů a spolupráce s rodiči, co se vzdělávání dětí týká. Nechte se inspirovat konceptem Roberta Čapka nebo praxí ze škol, které se rozhodly zavést nové pojetí.
Vydáno: 16. 11. 2022
  • Článek
S novým školním rokem přišlo do škol několik desítek tisíc nových dětí a žáků z Ukrajiny. Protože se vzděláváním žáků s odlišným mateřským jazykem, navíc ve větší míře, nemá mnoho pedagogů příliš zkušeností, přinášíme vám inspiraci, jak vyjít vstříc potřebám nově příchozích žáků a sladit je s potřebami své školy. Inspiraci našli redaktoři webu Zapojmevšechny.cz ve Velké Británii, kde mají ve školách již letitou zkušenost s adaptací a vzděláváním dětí a žáků s odlišným mateřským jazykem z mnoha různých (a to i mimoevropských) zemí. Mnohé léty osvědčené vzdělávací strategie a učební aktivity z nich se dají úspěšně přenést i do českého vzdělávacího systému.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
Speciální vzdělávací potřeby se u žáka ukážou většinou hned na prvním stupni> a diagnostika je také dnes již celkem snadno odhalí. Rozumové nadání může být ale ve spojení s různými obtížemi ve škole těžké rozpoznat. U žáků s dvojí výjimečností se nadání často skrývá nebo je přehlíženo přílišným soustředěním se na potřebnou reedukaci. V následujícím článku najdete tipy, jak u žáků se SVP odhalit nadání a jak s žáky s dvojí výjimečností pracovat.Pokud je žák nadaný sportovně či umělecky, většinou se to nedá přehlédnout. V případě, že má žák nějaké obtíže ve vzdělávání a potřebuje podpůrná opatření k naplnění svých potřeb, je situace složitější. Žákům se pak často nedostává potřebné podpory, aby mohli svůj talent dále rozvíjet. Je potřeba nejprve systematicky realizovat vhodná podpůrná opatření, následně je vhodné vytvořit podmínky pro efektivní rozvoj nadání. Předpokladem k odhalení obojího je všímavost pedagoga, komunikace mezi pedagogy a spolupráce učitelů s odborníky.
Vydáno: 14. 06. 2022
  • Článek
Tato jednoduchá a zábavná metoda v kombinaci s dalšími metodami pomáhá pedagogům s identifikací mimořádně nadaných dětí a tím jim umožňuje přizpůsobení prostředí a aktivit jejich potřebám tak, aby se děti s nadáním mohly optimálně rozvíjet. Stačí k tomu 8 úkolů.
Vydáno: 24. 05. 2022
  • Článek
Školní systém ve Finsku je často ostatními státy považován za vzor. I pro nás může sloužit jako inspirace. Tamní učitelé mají prestiž, žáci se v mezinárodním srovnání umísťují vysoko, školy nabízejí férové podmínky všem dětem. Proto vám přinášíme článek o hodnocení v mateřských a základních školách ve Finsku.
Vydáno: 24. 05. 2022
  • Článek
Volnočasové aktivity a zájmové kroužky je třeba vhodně zvolit pro jednotlivé děti, navíc s ohledem na množství energie, kterou potřebují vydávat ve škole a na vzdělávání. Zároveň je lze využít jako doplněk vzdělávání nebo další příjemnou formu, jak děti vzdělávat. Obzvláště forma zážitkové pedagogiky může být přínosná především pro děti se sociálním znevýhodněním i jako způsob doučování.
Vydáno: 19. 04. 2022
  • Článek
Máte ve třídě dítě s problémovým chováním? Nedodržuje domluvená pravidla, nespolupracuje s vámi ani s ostatními dětmi při společných aktivitách, ruší ostatní či je agresivní? Dříve než ho pošlete do poradny, vyzkoušejte podpůrná opatření prvního stupně a vypracujte si plán pedagogické podpory (PLPP). V článku najdete příklad plánu pro chlapce s problémovým chováním v první třídě.  
Vydáno: 19. 04. 2022
  • Článek
Masivní příchod cizinců, který nastal vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině, je aktuálním tématem a z integrace jejich dětí do českých škol plynou obavy mnoha učitelů. Pochopitelně. V článku najdete tipy, jak se se situací snáze vypořádat: Jaké bývají nejčastější problémy a jaké možnosti mají učitelé i žáci, aby integrace proběhla co nejlépe?
Vydáno: 19. 04. 2022
  • Článek
Komunikace s rodiči patří k práci každého učitele. Ne vždy je ale vhodná nebo příjemná. Pro tyto případy se hodí, aby měla škola srozumitelně nastavená pravidla ve formě psaného kodexu, a ještě nejlépe, pokud vedení za svými pedagogy stojí a oni se na vzniku kodexu podílejí. V něm lze nastavit nějaký obecně platný rámec a pak už se v rámci tříd domluvit na detailech zvlášť. Pojďme se podívat na to, proč a jak si Kodex komunikace nastavili na ZŠ Lyčkovo náměstí v Praze.
Vydáno: 18. 01. 2022
  • Článek
Pro fungující vztah je třeba péče a zájem obou stran. Bez vzájemného respektu, dialogu a spolupráce se neobejde. Platí to i pro vztah rodina–školka. A protože někteří pedagogové tvrdí, že kontakt s rodiči je na jejich práci to nejtěžší a nejvíc stresující, podívali jsme se, jak to funguje v MŠ Pod Špilberkem v Brně. Nechte se inspirovat tipy, jak navázat vztahy s rodiči a jak zlepšit komunikaci ve školce!
Vydáno: 18. 01. 2022
  • Článek
Jak správně nastavit pravidla třídy, aby společně se školním řádem vytvářela podporující klima ve třídě? Nejen že musí všem dávat smysl, být jasně vymezená, současně s nimi musí také existovat viditelná a důsledná snaha o jejich dodržování a zachování. Připravili jsme pro vás praktické tipy, kdo, kdy, kolik a jak by je měl nastavit.
Vydáno: 19. 10. 2021