Pedagogický proces - strana 22

  • Článek
Kořeny zřízení instituce sociálního pedagoga v základních školách Prahy 7 vedou do období distančního vyučování v „době covidové“.
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
Jak dosáhnout svých nejambicióznějších cílů? Dělejte věci, které vás děsí! Ve 40. letech se věřilo, že je pro lidi nemožné uběhnout míli pod čtyři minuty. Tehdejší rekord se dlouhodobě držel na 4:01. To ale sportovcům nebránilo, aby se ho přesto nesnažili překonat, i když se to zdálo bláznivé. Ale jen do roku 1954, kdy britský běžec Roger Bannister zdolal míli za 3:59 – a znovu posunul hranice lidských možností. Inspirováno tímto příkladem pak hned několik dalších běžců v krátkém sledu pokořilo hranici čtyř minut. Poslední rekord z roku 1999 drží marocký mílař Hicham El Guerrouj s časem 3:43,13 min.
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
Věděli jste, že se některé aktivity zjednodušených projektů OP JAK mohou realizovat i v zahraničí?
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
Publikace Lucy Crehan Chytrozemě (2022) oprávněně budí zájem všech, kteří o vzdělávání přemýšlejí, vítají dostupná nová data, jejich interpretace a srovnávání, osvojují si evidence-based practice. Tedy jistě i ředitelů škol. Pro mě jsou autorčina zjištění z poznávání školství ve Finsku, Japonsku, Singapuru, Šanghaji a Kanadě inspirativní z několika hledisek.
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
Vzhledem k tomu, že se v mediálním prostoru objevují více či méně zkreslené interpretace záměru ministerstva školství částečně oslabit význam známek a posílit jiné formy hodnocení žáků, považujeme za nutné uvést tyto informace na pravou míru.
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
Dnešní svět funguje na principu „všechno, co dostanete, si nejdříve musíte zasloužit“. Stále se však najdou i lidé s vírou v nezištnost a čestnost. Takových lidí je ve firmě WSM – Czech Republic, s. r. o., plno a právě díky nim a skvělému řediteli ZŠ Březnice Mgr. Miroslavu Bělkovi, MBA, dostali žáci ZŠ Březnice příležitost naučit se vážit si darů a dobroty druhých.
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
Školní dějepis nemá být relikt z dob, kdy všechno bylo na papíře a v jedné jediné učebnici, kterou se ubohé dítko mělo „naučit“, tj. odříkat u tabule a následně s úlevou zapomenout. Rozumní učitelé nikdy nechtěli po studentech stovky dat a jmen. K „telefonním seznamům“ se často uchylují ti, kteří se z nějakého důvodu míjejí s cílem vzdělávacího procesu – a dnes i se smyslem RVP. V kompetenci každého ředitele je, aby zjednal změnu.
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
Na začátku bylo netradičně zpracované pamětnické vyprávění. Několikastránkový komiks o životě pana Antonína Oty. Žákovská práce, která vznikla jako jeden z výstupů dokumentaristického projektu Příběhy našich sousedů. Komiks žáků ze ZŠ jazyků v Karlových Varech zaujal nejen porotu, ale i celé publikum. Zrodil se nápad zpřístupnit ho širší veřejnosti a pokusit se ukázat, jak by se dalo trochu jinak podívat na tematiku padesátých let. Jinak než v klasických učebnicích společenskovědních předmětů. Díky finanční podpoře Karlovarského kraje se celý komiks dočkal redakční úpravy, přibylo několik didaktických materiálů a první metodický sešit z produkce Post Bellum mohl do světa. A nezůstal osamocený. Postupně k němu přibylo dalších šest a k vydání jsou nyní připravené dva nové sešity.
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
Na webové stránce www.ucimoklimatu.cz najdou učitelé, metodici i další vzdělavatelé bezplatně k dispozici více než třicet lekcí do výuky, metodickou podporu, publikace a další materiály k aktuálnímu tématu změny klimatu.
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
Za dveřmi ředitelny se odehrávají často nečekané věci. Pojďme se na některé z nich podívat blíže, vysvětlit si postoje vedení školy a hlavně zdůraznit, na co si dát pozor.
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
Toho, že koncem minulého roku vznikl Etický kodex učitele, si pravděpodobně každý z vás všiml. Možná jste zaregistrovali jeho představení, ale určitě jste zaznamenali i hlasitou diskusi a argumentaci, která, místy možná až poměrně agresivně, útočila na jeho obsah, smysl i proces vzniku. Máloco vyvolalo v poslední době ve školství takovou kontroverzi. Iniciátorem kodexu je Učitelská platforma, členem jejího výkonného výboru je i Michal Kaderka. Právě jeho jsme se na kodex zeptali v rozhovoru pro Učitelský měsíčník.
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
Jsou věci, na které vás během studia zapomněli upozornit. Jednou takovou je, že sotva se v práci po vánočních prázdninách rozkoukáte, budete muset uzavírat známky.
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
Moudrost si asi vždy spojujeme spíše s pokročilejším věkem jako s jedním možným a pravda nepříliš častým vyústěním rozvoje jedince. Možná dnes tato charakteristika dokonce poněkud ztrácí svou hodnotu, protože v rychle se proměňujícím světě mnohem víc hledíme kupředu, dáváme až mechanicky bohatou příležitost mladým lidem a novým poznatkům, myšlenkám, nápadům. Leckdy však vcelku bez ohledu na jejich faktický přínos. Minulé zkušenosti tak částečně představují historickou kulisu, kterou nemůžeme popřít, ale větší poučení si z nich nebereme. Takže pak opakujeme zbytečné chyby z pouhé neznalosti. Je však třeba zároveň uznat, že minulé zkušenosti jsou v mnoha oblastech dnes skutečně prakticky nepoužitelné.
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
Metodické materiály pro předškolní pedagogy nás často navádějí a vyzývají k tomu, abychom s dětmi pracovali na předsudcích a podpoře rozmanitosti – tak, aby se odrážela ve třídě, potažmo v celé mateřské škole. Než se však práci na tomto náročném a formujícím úkolu začneme věnovat, je dobré začít pohledem do sebe samého. Zkuste se na chvíli zastavit, zamyslet se a zapsat si, co vám bezprostředně po přečtení následujících řádků přijde na mysl.
  • Článek
Sluchová vada, pokud není u dítěte včas rozpoznána a nedochází ke sluchové rehabilitaci, může velmi významným způsobem ovlivnit úroveň komunikačních dovedností a osvojení jazyka majoritní společnosti. Předškolní věk je proto nejvýznamnějším obdobím, kdy je nutné komunikační kompetence rozvíjet.
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
Hledáte nápady a inspiraci na společné valentýnské tvoření s dětmi? Valentýn není svátek, který by měl v naší zemi dlouhou tradici. Hlavním symbolem tohoto svátku je srdce, proto jsem dnes zvolila pár tipů s tímto motivem. Vyrobíme si například s dětmi srdce na zavěšení z filcu, valentýnku pro kamarády a rodiče nebo valentýnský dáreček v podobě zvířátka.
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
Legenda české dětské psychologie, profesor Zdeněk Matějček, v jedné své knize říká, že jakmile se dá dítě do pohybu, už se nezastaví. V dnešní digitální době mají ale děti mnoho lákadel, která je naopak zastavují a vedou k pasivní konzumaci obsahu na různých zařízeních. Pokud chcete děti zaručeně zabavit a rozpohybovat, mohou být Hejblíkovic písničky dobrou volbou. Naše opakovaná zkušenost to aspoň potvrzuje.
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
Některé projekty se zrodí celkem rychle, některé na svoji realizaci chvilku čekají a je třeba zainteresovat do přípravy víc subjektů tak, aby vše dopadlo dle očekávání. Jaký zrod měly naše výlety na farmy v okolí?
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
V prosincovém čísle Speciálu pro MŠ jsme vám představili 1. část seriálu „Profese a zájmy rodičů jako prostředek možné spolupráce“. Jak vyplynulo z obsahu, šikovní a ochotní rodiče po domluvě s námi pedagožkami realizují pro děti v naší mateřské škole dílničky zaměřené na různá témata. Jedna z prvních dílniček byla zaměřena na výtvarné tvoření, které vedla Mgr. M. Prodanová. O její zajímavé profesi se můžete dovědět více z následujícího rozhovoru.
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
Zábavná hudební/edukační představení pro děti na principu Laterna magika. Kombinace velkoplošných animovaných projekcí, hudby, povídání, tancování, pohybu a zábavy.
Vydáno: 24. 01. 2023