PaedDr. Michal Černý

  • Článek
V celém prvním vzdělávacím období, zejména v 1. a 2. ročníku, působí hodnocení známkou na žáky jako kontro ­verzní faktor – buď je demotivující, nebo v případě, že se jedná o motivaci kladnou, jde o nevhodnou tzv. vnější motivaci. Její důsledky se projeví naplno následně ve vyšších ročnících jako závislost na vnější motivaci a také v negativních postojích žáků ke škole. Hodnocení známkou (klasifikace) bez dalšího doplňujícího hodnocení zároveň kom­plikuje důsledné sledování individuálního pokroku každého žáka. Ministerstvo školství proto chce způsob hodnocení změnit. Tento záměr několikrát veřejně prezentovalo a postupně se o něm začíná stále více mluvit, což vítáme. Zároveň se však objevují různé zkreslené informace, které rádi uvedeme na pravou míru.
Vydáno: 21. 01. 2025
  • Článek
Vzhledem k tomu, že se v mediálním prostoru objevují více či méně zkreslené interpretace záměru ministerstva školství částečně oslabit význam známek a posílit jiné formy hodnocení žáků, považujeme za nutné uvést tyto informace na pravou míru.
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
PROČ se vůbec dělá „velká“ revize? Nestačilo by pouze MODERNIZOVAT stávající RVP?
Vydáno: 18. 01. 2022
  • Článek
Někteří členové naší asociace zaregistrovali článek již krátce po uveřejnění a obrátili se na Radu AŘZŠ se žádostí o uveřejnění stanoviska. Rada AŘZŠ se však většinově usnesla, že jsme a chceme být vnímáni jako organizace odborná, a budeme se tedy vyjadřovat výhradně k problémům odborným (tedy z oblasti pedagogiky, řízení školy nebo školského systému), nikoli např. politickým. Tedy AŘZŠ se k tomuto článku oficiálně nevyjadřuje.
Vydáno: 14. 02. 2020
  • Článek
Psaní nepochybně patří mezi činnosti, které jsou pro rozvoj strukturovaného a kritického myšlení mimořádně důležité, byť míra, kterou se mu jednotlivé školy věnují, se značně odlišuje. V tomto článku bych se rád podíval na to, proč a jak vést žáky (a učitele) k tomu, aby začali aktivně přispívat na Wikipedii.
Vydáno: 25. 10. 2016