Ukončení pracovního poměru a odstupné

Vydáno:
Ukončení pracovního poměru a odstupné
Jestliže zaměstnanec dostane výpověď z pracovního poměru podle § 52 písm. c) zákoníku práce pro nadbytečnost, v jaké výši mu bude vyplaceno odstupné a jaká je délka výpovědní doby? Kdyby měl například dvouměsíční výpovědní dobu, jestli dostane mzdu za 2 měsíce a za 1 měsíc odstupné ve výši průměrné měsíční mzdy, popřípadě kdyby se se zaměstnavatelem dohodl a ukončil pracovní poměr hned, tak má nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrné měsíční mzdy? Platí totéž i pro hromadné propouštění zaměstnanců dle § 62 zákoníku práce?
Související předpisy:
* zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
ODPOVĚĎ:
Pokud zaměstnavatel rozvazuje se svým zaměstnancem pracovní poměr výpovědí podle § 52 písm. c) zákoníku práce, to znamená z „organizačních důvodů“, má zaměstnanec ze zákona při skončení pracovního poměru nárok na odstupné. Podle § 67 odst. 1 činí odstupné nejméně trojnásobek průměrného výdělku zaměstnance. Odstupné však může být ještě vyšší (vyšší odstupné může stanovit kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis zaměstnavatele). Odstupné představuje jakousi formu odškodnění zaměstnance za ztrátu zaměstnání, kterou zaměstnanec sám nezavinil.
Výpovědní doba při rozvazování pracovního poměru výpovědí činí podle § 51 odst. 1 zákoníku práce nejméně dva měsíce. Výpovědní doba může být sjednána i delší (například tříměsíční). Vždy však platí, že výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance (není možné sjednat, aby zaměstnanec měl výpovědní dobu tříměsíční a zaměstnavatel dvouměsíční).
V případě platně dané výpovědi končí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba začíná plynout prvního dne kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí (s nepatrnými výjimkami) uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Dokud neuplyne výpovědní doba, pracovní poměr trvá a zaměstnavatel i zaměstnanec jsou povinni plnit povinnosti, které jim z pracovního poměru vyplývají (zaměstnavatel je zejména povinen přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy a zaměstnanec je povinen tuto práci vykonávat).
Ze shora uvedeného vyplývá, že po dobu trvání výpovědní doby je zaměstnanec stále v pracovním poměru a je tedy odměňován mzdou za konanou práci a nikoliv odstupným. Pokud tedy zaměstnanec dostane výpověď z pracovního poměru z organizačních důvodů, bude jeho pracovní poměr trvat ještě po celou výpovědní dobu (to je nejméně dva celé kalendářní měsíce) a zaměstnanec by měl od zaměstnavatele obdržet jednak mzdu za celou dobu trvání pracovního poměru, jednak ještě odstupné ve výši alespoň trojnásobku průměrného výdělku.
Z hlediska odstupného nečiní zákoník práce rozdíl mezi tím, pokud zaměstnavatel z „organizačních důvodů“ dává zaměstnanci výpověď nebo zda uzavírá se zaměstnancem dohodu o ukončení pracovního poměru. Nárok na odstupné tedy vzniká i těm zaměstnancům, kteří ukončí svůj pracovní poměr dohodou, pokud se tak děje ze stejných důvodů, jaké zákon uvádí v § 52 písm. a) až c). Z hlediska právní jistoty by tito zaměstnanci však vždy měli podle § 49 odst. 2 zákoníku práce trvat na tom, aby v jejich dohodě o rozvázání pracovního poměru bylo uvedeno, že dohoda je uzavírána z organizačních důvodů, aby v budoucnu nemohly vzniknout pochybnosti o tom, zda nárok na vyplacení odstupného vznikl nebo nevznikl.
V případě dohody o rozvání pracovního poměru podle § 49 odst. 1 zákoníku práce končí pracovní poměr sjednaným dnem. Pokud se tedy zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnou na rozvázání pracovního poměru z organizačních důvodů dohodou například ke dni 30. 9. 2009, náleží zaměstnanci mzda již pouze za měsíc září 2009, současně však zaměstnanci vzniká nárok na odstupné ve výši alespoň trojnásobku průměrného výdělku.
Podle § 67 odst. 3 zákoníku práce vyplácí zaměstnavatel odstupné po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy, pokud se se zaměstnancem nedohodne na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.
Při takzvaném hromadném propouštění podle § 62 a násl. zákoníku práce se uplatní stejná základní pravidla, jak je výše popsáno. Podle § 63 zákoníku práce nicméně platí určitá zvláštnost pro stanovení data ukončení pracovního poměru; konkrétně platí, že pracovní poměr hromadně propouštěného zaměstnance skončí výpovědí nejdříve po uplynutí doby 30 dnů po sobě jdoucích od doručení písemné zprávy zaměstnavatele podle § 62 odst. 5 příslušnému úřadu práce, ledaže zaměstnanec prohlásí, že na prodloužení pracovního poměru netrvá. Tato výjimka neplatí, bylo-li vydáno rozhodnutí o úpadku zaměstnavatele.

Související dokumenty

Pracovní situace

Dohoda o rozvázání pracovního poměru
Výpověď učiteli pro závažné porušení povinností při distanční výuce
Alkohol na pracovišti
Výpověď daná zaměstnavatelem pedagogickému pracovníkovi, který nesplňuje předpoklad odborné kvalifikace
Rozvázání pracovního poměru se „zastupujícím“ zaměstnancem
Předávací protokol v souvislosti s ukončením výkonu činnosti ředitele školy
Porušení povinností zaměstnance
Odvolaný vedoucí zaměstnanec (ředitel školy, zástupce ředitele) a výpověď z důvodu fiktivní nadbytečnosti
Způsob poskytování poradenských služeb školským poradenským zařízením
Výpověď z pracovního poměru daná zaměstnavatelem
Způsoby skončení pracovního poměru a prací konaných mimo pracovní poměr
Rozvázání pracovního poměru výpovědí
Výpovědní důvody
Zákaz výpovědi
Písemná forma a doručení výpovědi
Výpovědní doba
Výpověď daná zaměstnancem činným na základě DPP, DPČ
Specifika skončení pracovního poměru vedoucího zaměstnance, jehož pracovní poměr vznikl jmenováním
Výpověď pro nadbytečnost

Poradna

Nezastižení zaměstnance při kontrole dodržování režimu dočasné pracovní neschopnosti
Odstupné
Výpověď zaměstnavatele pro nesplnění kvalifikačních předpokladů
Pracovní neschopnost učitelky ve výpovědní lhůtě
Výpověď
Vzdání se pracovního místa ředitele školy
Sloučení škol
Jmenování a odstoupení ředitele školy
Výpověď
Vzdání se funkce
Náhrada mzdy
Výpověď
Dohoda o zkrácení výpovědní lhůty při výpovědi zaměstnancem
Nárok na odstupné při souběhu pracovních poměrů u stejného zaměstnavatele
Povinnost zaměstnavatele dát výpověď zaměstnanci pro nesplnění předpokladu odborné kvalifikace
Návrat zaměstnance po rodičovské dovolené a zkrácený úvazek

Zákony

262/2006 Sb. zákoník práce