Vlasta Víghová

Zrušili jsme, v dobré víře uchránit peníze rodičů a z hlediska bezpečnosti našich žáků, plánovaný lyžařský zájezd do Rakouska dne 11. 3. 2020 (další den by se navýšilo storno na 100 %)  a vzápětí den poté vláda vyhlásila celoplošný zákaz výjezdů do zahraničí. Děti měly odjíždět dne 15. 3. 2020. Cestovní kancelář nám odmítla vrátit celou částku, snížila sice výši storno poplatku 40 % jeho původní výše, ale ani s tím nejsou někteří rodiče ztotožněni a brání se. Nejsme si jistí, kde, za těchto mimořádných událostí, je pravda.
Vydáno: 06. 10. 2022
Může střední škola požadovat po uchazeči doklad totožnosti (pas, tramvajenka, ISIC karta) před konáním jednotných testů z českého jazyka a matematiky?
Vydáno: 06. 10. 2022
Je nutné, aby měla finanční účetní, která pracuje na základní škole, hmotnou odpovědnost, když jí nejsou svěřeny žádné finanční prostředky, ale má přístup k bankovním účtům organizace? Zpracovává veškeré podklady pro účetní uzávěrky, hradí došlé faktury, zaúčtovává položky z bankovních výpisů, z mezd zaměstnanců apod. Pokud ano, za co by měla nést účetní hmotnou odpovědnost? 
Vydáno: 06. 10. 2022
Chci zařadit zaměstnance do 9. platové třídy dle katalogu prací 1.01.04 Referent majetkové správy. Bude komplexně spravovat majetek školy včetně majetku na osmi odloučených pracovištích. Lze v tomto případě nahlížet na odloučená pracoviště jako na nižší organizační složky?
Vydáno: 06. 10. 2022
Jsme příspěvková organizace - základní škola. Náleží pracovnici, která ukončí pracovní poměr ze zdravotních důvodů a je jí přiznán částečný invalidní důchod, odměna při odchodu jak ze mzdových prostředků, tak z FKSP? V době ukončení pracovního poměru jí byl invalidní důchod I. stupně již přiznán. 
Vydáno: 06. 10. 2022
  • Článek
 
Vydáno: 15. 12. 2020
Může obec jako územně správní celek, tedy zřizovatel příspěvkové organizace školní jídelny či školy, kde je jídelna s doplňkovou činností, žádat na základě níže uvedené právní normy o úhradu ztráty vzniklé v doplňkové činnosti vlivem vyhlášení nouzového stavu s nařízením omezení činnosti? Při tom, že by územně správný celek (USC), myšleno obec nebo kraj, mohl žádat ministerstvo vnitra o náhradu za škody způsobené vyhlášeným nouzovým stavem, vycházím ze zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon). Konkrétně z § 36 Náhrada škody, kde je psáno: (1) Stát je povinen nahradit škodu způsobenou právnickým a fyzickým osobám v příčinné souvislosti s krizovými opatřeními a cvičeními (§ 39 odst. 4) prováděnými podle tohoto zákona. Této odpovědnosti se může stát zprostit jen tehdy, pokud se prokáže, že poškozený si způsobil škodu sám. USC je podle definice právnická osoba, ztráta u doplňkové činnosti školní jídelny je v příčinné souvislosti s vyhlášeným krizovým opatřením podle krizového zákona (navíc, žádný z dotačních programů vyhlášených Vládou ČR neumožňuje žádat USC o tyto peníze). ŠJ si škodu nezpůsobila sama. (2) Náhrada věcné škody vzniklé při činnosti orgánů provádějících krizová opatření nebo při uloženém poskytnutí věcných prostředků se poskytuje podle právních předpisů platných v době vzniku škody. (4) Peněžní náhradu poskytne ten orgán krizového řízení, který nařídil krizové opatření nebo cvičení, při němž anebo v jehož důsledku vznikla škoda či újma. Tady by se dle zákona mělo jednat o Ministerstvo vnitra a žádat by měl USC. (5) Nárok na náhradu škody s uvedením důvodů uplatňuje právnická nebo fyzická osoba písemně u příslušného orgánu krizového řízení do 6 měsíců od doby, kdy se o škodě dozvěděla, nejdéle do 5 let od vzniku škody, jinak právo zaniká. Orgán krizového řízení může v případech hodných zvláštního zřetele přiznat náhradu škody i po uplynutí termínu k podání žádosti nebo i bez podání žádosti, ale nejdéle do 5 let od vzniku škody. ŠJ by měla vyčíslit ztrátu za vyhlášený nouzový stav na jaře tohoto roku.
Vydáno: 15. 11. 2020
  • Článek
Přesčasové hodiny JUDr. Vlasta Víghová Chtěla bych se zeptat na výklad platnosti nového zákoníku práce v praxi. Jedná se o výběr přesčasových hodin. Zaměstnavatel má nárok u zaměstnance na...
Vydáno: 22. 02. 2012
  • Článek
Zaměstnavatel odmítá umožnit čerpání dovolené po mateřské dovolené JUDr. Vlasta Víghová Můj zaměstnavatel obdržel před ukončením mé druhé mateřské dovolené žádost o čerpání dovolené (na kterou mi vznikl nárok,...
Vydáno: 23. 01. 2012
  • Článek
OSA – studentský hudební projekt JUDr. Vlasta Víghová Gymnázium a SOŠ v Novém Jičíně, příspěvková organizace. V prosinci připravujeme realizaci studentského muzikálu ze 60. let, trochu upravené a zpracované...
Vydáno: 20. 12. 2011
  • Článek
Ukončení pracovního poměru a odstupné Jestliže zaměstnanec dostane výpověď z pracovního poměru podle § 52 písm. c) zákoníku práce pro nadbytečnost, v jaké výši mu bude vyplaceno odstupné a jaká...
Vydáno: 02. 11. 2009