Patříte-li k lidem, kteří chápou chůzi pouze jako prostředek k přemístění a jako tu nejzazší možnost přesunu z bodu A do bodu B, čtěte pozorně. Chůze je totiž mnohem víc! I letos proběhne projekt Pěšky do školy, který kromě benefitů zdravotních přináší i ty sociální.
Projekt Pěšky do školy
PhDr.
Jana
Renner
projekt Pěšky do školy
Projekt Pěšky do školy se poprvé uskutečnil v roce 2017. Od té doby se rodiče a školy z celé České republiky zapojují každoročně. V období 21. září – 26. října 2020 proběhne 3. ročník, letos na téma zdraví.
Patronkami projektu jsou PharmDr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu, a prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc., imunoložka a mikrobioložka, místopředsedkyně Učené společnosti ČR.
Projekt Pěšky do školy se koná pod záštitou MŠMT, Magistrátu hl. města Prahy a 10 krajských měst a je součástí aktivit Evropského týdne mobility. V roce 2019 se do projektu zapojilo 50 škol z 21 obcí a celkem 14 405 dětí. Nejde však o první projekt, který se snaží oživit tuto tradici. Kampaň Walk to School se koná ve Velké Británii, v Holandsku, v Německu, ve Švýcarsku, v USA, v Kanadě nebo v Austrálii a v dalších zemích.
Cílem projektu jsou bezpečnější ulice pro chodce. V důsledku snížení počtu aut kampaň přináší možnost nebát se pouštět děti do školy pěšky, na kole nebo na koloběžce. Parkoviště u škol budou bezpečnější. Na jinak nepřehledných parkovištích lze malé děti – školáky – snadno přehlédnout. Pokud ale naučíme chodit děti pěšky a na cestách je zpočátku doprovázet, děti se jako účastníci silničního provozu naučí jeho pravidlům a rodiče budou vědět, že je v pořádku je časem pustit samotné. Generace dnešních rodičů si jistě vzpomene na své dětství, kdy zdaleka nebylo tolik aut a nebezpečí, jaká hrozí dnes. Změna začíná u každého z nás. Tento benefit jde ruku v ruce s další výhodou. Tou je čistší ovzduší. Fakta mluví jasně: Znečištěné ovzduší, které je v Praze z 90 % přičítáno právě dopravě, způsobuje v hlavním městě přibližně 500 předčasných úmrtí ročně.
Pouhé dvě hodiny tělocviku týdně ve škole dětem nestačí. Děti je potřeba podporovat a motivovat k lásce k pohybu dnes a denně. Pamatujete si, jak jsme po příchodu ze školy zahodili aktovku do kouta a rovnou upalovali ven, kde jsme dováděli až do večera? Pohyb byl součástí každého dne. Lézt na stromy, neustálé hry venku a výzvy… Řada dnešních dětí je o dětství v pohybu ochuzena. Pojďme je znovu naučit milovat pobyt venku a ukažme jim krásu a výhody pohybu.
Do hlav dětí se denně hrne množství informací, které musejí zpracovat. Díky ranní procházce do školy se na očekávanou smršť připraví. Kromě ekologických přínosů má chůze i zdravotní benefity: zlepšuje průchodnost tepen, snižuje riziko mrtvice a infarktu, snižuje riziko cukrovky… A také zlepšuje náladu. Další výhodou je společná chvilka dětí s rodiči. Už víme, že ráno dělá den a že společný čas je ten nejvzácnější!