Co vše musí splňovat školní speciální pedagog pracující na běžné ZŠ, aby mohl být zařazen do 13. platové třídy? Změnily se nějak podmínky po novele vyhlášky č. 27/2016 Sb.? V současnosti je zařazen do 12. platové třídy.
Platová třída - zařazení
PhDr. et Mgr.
Jiří
Valenta
SOUVISEJÍCÍ PŘEDPISY:
-
zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
-
nařízení vlády č. 222/2010 Sb., o katalogu prací ve veřejných službách a správě
-
nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech ve veřejných službách a správě
ODPOVĚĎ:
Podmínky pro zařazení zaměstnanců do platových tříd jsou stále stejné a stanoví je § 123 odst. 2 zákoníku práce a § 3 odst. 1 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech ve veřejných službách a správě. Podle těchto ustanovení platí, že zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platové třídy podle druhu práce sjednaného v pracovní smlouvě a v jeho mezích na něm požadovaných nejnáročnějších prací. Zaměstnavatel tedy zařadí zaměstnance do platové třídy, ve které je podle nařízení vlády, kterým se stanoví katalog prací (nařízení vlády č. 222/2010 Sb.), zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon zaměstnavatel na zaměstnanci požaduje. Pokud není tato práce v katalogu prací uvedena, zařadí zaměstnavatel zaměstnance do platové třídy, ve které jsou v katalogu prací zahrnuty příklady prací porovnatelné s ní z hlediska složitosti, odpovědnosti a namáhavosti.
Podle části 2.16.03 přílohy k nařízení vlády č. 222/2010 Sb., o katalogu prací ve veřejných službách a správě, náleží 13. platová třída speciálnímu pedagogovi jedině v případě, že je po něm požadován výkon těchto činností: Tvorba zásadních koncepcí systému speciálněpedagogických preventivních a poradenských služeb ve školství a sestavování prognóz včetně případného poskytování nejnáročnějších speciálněpedagogických služeb (speciálněpedagogická diagnostika, tvorba a uplatňování nových speciálněpedagogických metod). V tomto ohledu tedy novela vyhlášky č. 27/2016 Sb. nepřinesla do systému platového zařazení pedagogických pracovníků nic nového.