Dokončení povinné školní docházky v zahraničí

Otázka:
Může žák základní školy dokončit povinnou školní docházku v jiném státě? (Jihoafrická republika, USA či jinde)?
Odpověď:
Při hledání odpovědi na tento dotaz budeme vycházet z ustanovení nového školského zákona, který nabývá účinnosti od 1.1.2005.
Především je třeba brát v úvahu ustanovení § 36 odst. 2 školského zákona, podle něhož se povinná školní docházka vztahuje na státní občany České republiky, dále na občany jiného členského státu Evropské unie a jejich rodinné příslušníky, kteří na území České republiky pobývají a dále na jiné cizince, kteří mají na území České republiky trvalý nebo přechodný pobyt a azylanty a účastníky řízení o udělení azylu. Pokud tedy odstěhováním se žáka do ciziny tento přestane být občanem České republiky nebo jako občan jiného členského státu Evropské unie již dále nepobývá na území České republiky nebo jde o cizince, který již nemá trvalý nebo přechodný pobyt a není již azylantem nebo účastníkem azylového řízení, pak v těchto případech povinnost školní docházky podle našich právních předpisů zaniká a dále se řídí zákony země, do které se žák přestěhoval.
Při posouzení způsobu plnění povinné školní docházky žákem, na něhož se i po přestěhování do ciziny vztahuje náš právní řád (zůstal tedy občanem České republiky) je třeba vycházet z ustanovení § 38 nového školského zákona, podle něhož může žák plnit povinnou školní docházku také:
- ve škole mimo území České republiky,
- ve škole zřízené při diplomatické misi nebo konzulárním úřadu České republiky.
Pokud žák nemůže v zahraničí plnit povinnou školní docházku tímto způsobem, plní povinnou školní docházku formou individuální výuky.
Žák, který plní povinnou školní docházku v zahraničí některým z výše uvedených způsobů, je zároveň žákem spádové školy nebo jiné školy zapsané v rejstříku, kterou zvolil zákonný zástupce žáka. Zákonný zástupce žáka je povinen oznámit řediteli této školy předpokládanou dobu plnění povinné školní docházky některým z výše uvedených způsobů, popř. adresu místa pobytu žáka v zahraničí a adresu školy v zahraničí. Zákonný zástupce žáka je povinen přihlásit žáka do školy mimo území republiky nejpozději do dvou týdnů po příjezdu žáka do země pobytu.
Žáci, kteří plní povinnou školní docházku některým z výše uvedených způsobů, konají zkoušky z vybraných předmětů buď ve škole na území České republiky, do níž je žák přihlášen nebo ve škole při diplomatické misi nebo konzulárním úřadu České republiky. Náležitosti těchto zkoušek stanoví MŠMT vyhláškou.