Pobyt v zahraničí dítěte

Plné znění otázky

Chtěla bych se zeptat, jak máme postupovat s ukončením docházky našeho syna?

Manžel pracuje od září 2019 ve společnosti VW v Číně, tato změna byla učiněna poměrně rychle, nepočítali jsme s ní. Nyní bydlíme ve městě Ningbo, kde náš syn navštěvuje britskou mezinárodní školu - NBIS. V loňském roce školním 2019/20 měl syn nastoupit do 8. třídy základní školy v Česku. Jeho angličtina nebyla na takové úrovni, aby mohl tady v Ningbo nastoupit do ročníku, který odpovídal jeho věku. Proto nastoupil o rok níž - Y8 (anglické školství začíná v 5-it letech). Prioritou tehdy bylo co nejrychlejší získání slovní zásoby ve všech předmětech v anglickém jazyce, ne nové učivo. Nyní začínáme řešit ukončení povinné devítileté školní docházky a nástup na nějakou střední školu. Manželův pracovní kontrakt je do konce tohoto roku t.j. 2021. Synův poslední školní rok tady bude 2021/22, ale jen 1.pololetí.
Při odjezdu z Česka jsme počítali s tím, že syn se po návratu zařadí zpět do naší školy, ne ke svým bývalým spolužákům (ti jsou nyní v 9.třídě), ale k těm o rok níž. V tomto smyslu jsme mluvili i s naší paní ředitelkou. Paní ředitelka nás ale zaskočila informací s tím, že se dotazovala na naši situaci a že jí bylo sděleno, že není možné, aby syn po našem návratu v lednu 2022 nastoupil zpět do ZŠ do 9.třídy. Jeho povinná devítiletá školní docházka prý bude splněna, to znamená ukončena. Do jaké školy by měl tedy tedy jít?
Chtěla bych zeptat na to, jak máme postupovat. Syn rozhodně není schopen dělat nyní přijímací zkoušky na nějakou střední školu, navíc z Číny. Dalším problémem je, že mu chybí mu učivo celého jednoho ročníku v porovnání s jeho vrstevníky. Není v našich silách s ním po škole dohánět toto učivo, škola zde je velmi náročná. Dále nemáme šanci se nyní dostat do České republiky na přijímací zkoušky. Čína je uzavřená, při jejím opuštění by nám bylo zrušeno povolení k pobytu tzn. znemožněn návrat. Nevíme ani, jestli bude možné a za jakých podmínek cestování z a do Číny během letošních letních prázdnin. Je velmi pravděpodobné, že Čínu opustíme až na konci tohoto roku, až manželovi vyprší kontrakt. Není přece možné, aby synovi chybělo nějaké učivo základní školy a do toho ještě případně další učivo prvního půlroku nějaké střední školy, kam by eventuálně mohl být přijat bez přijímacích zkoušek.

Odpověď