Mgr. Alice Kubů Frýbová - strana 4

V poslední době mnoho ředitelů a učitelů ráno otevře e-mailovou nebo datovou schránku a v ní naleznou několik právních stanovisek, výzev k ukončení dělení na očkované a neočkované a jsou upozorněni, že páchají trestné činy a bude na ně podáno trestní oznámení. Jak se k těmto dopisům postavit?
Vydáno: 04. 01. 2022
Škola může, ale nemusí organizovat sběr tříděného odpadu. Pokud sběr organizuje, pak jí z toho vyplývají povinnosti podle § 20 zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech.
Vydáno: 14. 12. 2021
  • Článek
Jako ředitel nebo ekonom školy objednáte pro školu třeba počítač, zaplatíte ho, přijde vám a … nefunguje kamera. Jak v takovém případě postupovat?
Vydáno: 14. 12. 2021
Jako ředitel nebo ekonom školy objednáte pro školu třeba dataprojektor, zaplatíte ho a … prodejce zboží nedodá, a navíc s vámi přestane komunikovat. Jak v tomto případě postupovat?
Vydáno: 24. 11. 2021
  • Článek
Jako ředitel nebo ekonom školy objednáte pro školu třeba dataprojektor, zaplatíte ho a … prodejce zboží nedodá, a navíc s vámi přestane komunikovat. Jak v tomto případě postupovat?
Vydáno: 23. 11. 2021
Mimořádné opatření č.j. MZDR 15757/2020-61/MIN/KAN účinné od 1.11.2021 (dále jen „Mimořádné opatření“) stanovuje povinnost nosit ochranný prostředek dýchacích cest, typicky respirátor, ve všech vnitřních prostorách. Tato povinnost se tak vztahuje i na osoby vstupující do škol, tedy na všechny žáky, učitele, rodiče nebo veřejnost. Z povinnosti nosit respirátor stanovuje Mimořádné opatření několik výjimek.
Vydáno: 01. 11. 2021
S každým novým opatřením Ministerstva zdravotnictví, zpřísněním aktuálních podmínek, obdrží mnoho škol zprávy od rodičů. Rodiče v nich požadují, aby jejich dítě bylo vyjmuto z nějaké povinnosti, která na žáky škol v té době dopadá. Typicky se rodiče domáhají, aby se jejich děti nemusely testovat na covid-19 nebo aby nemusely nosit ochranu dýchacích cest. V těchto zprávách uvádějí, že školy porušují zákony včetně základních lidských práv, když dodržování hygienických povinností od žáků vyžadují. Často se odvolávají na stanoviska právníků nebo odborných organizací.
Vydáno: 25. 10. 2021
  • Článek
Mnoho „dobrých“ škol se setkalo s fenoménem zápisové turistiky. Rodič přehlásí krátce před zápisem do první třídy trvalý pobyt svého dítěte do školského obvodu a tím zvýší jeho šance na přijetí. V tomto článku se pokusím nalézt odpověď na to, zda je účelové přehlášení trvalého pobytu žáka do školského obvodu, neboli zápisová turistika, legální a zda, případně jak se školy tomuto fenoménu mohou bránit.
Vydáno: 19. 10. 2021
Může škola odmítnout přijmout dítě k základnímu vzdělávání, protože mu rodič účelově přepsal místo trvalého pobytu do školského obvodu?
Vydáno: 12. 10. 2021
  • Článek
Mnoho odborných středních škol vykonává vedle své hlavní činnosti – poskytování vzdělávání, také činnost doplňkovou. Mohou tak na komerční bázi provozovat školní statek, restauraci nebo i jinou činnost, která s poskytováním vzdělávání souvisí. Doplňková činnost je typicky živnostenským podnikáním a škola pro něj musí disponovat příslušnou živností. Jenže pokud má škola ve zřizovací listině, a následně i v obchodním rejstříku uvedeno jako doplňkovou činnost „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, je to podle nového rozhodnutí Nejvyššího soudu neurčité označení činnosti. Doplňkovou činnost je nově potřeba specifikovat tak, aby bylo zřejmé, v čem přesně doplňková činnost školy spočívá.
Vydáno: 24. 08. 2021
Od začátku července platí, že všichni zaměstnanci musí hlásit svému zaměstnavateli, zda byli v posledních 14 dnech na dovolené v zahraničí. Zaměstnavatel pak nevpustí zaměstnance do zaměstnání, pokud nesplňují podmínky stanovené v opatření Ministerstva zdravotnictví, č. j. MZDR 20599/2020-104/MIN/KAN.
Vydáno: 19. 08. 2021
Mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví upravující povinnost preventivního antigenního testování požadují, aby škola dodržela následující postupy:
Vydáno: 24. 05. 2021
Podle mimořádných opatření upravující testování mají být žáci testováni preventivními antigenními testy, které jim poskytla škola. Některé školy a rodiče řeší tuto situaci tak, že rodič daruje antigenní testy škole (tedy uzavře s ní darovací smlouva) a škola je zpátky „poskytne“ jejich dítěti. Dítě tak bude testováno vlastním a zpravidla méně invazivním antigenním testem.
Vydáno: 24. 04. 2021
  • Článek
Všichni si asi umíme představit, že se něco takového může stát. Po návštěvě u známých nasedneme opilí do automobilu s tím, že těch pár set metrů domů odřídíme. Jenže když řídíte s více než 1 promile alkoholu v krvi, dopustili jste se trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Vydáno: 23. 04. 2021
Cílem tohoto dokumentu je poukázat na možné důsledky jednání školy a jejího ředitele, pokud se rozhodne mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví dodržovat (a tedy testovat a nosit ochranu dýchacích cest), nebo se naopak rozhodne umožnit prezenční výuku bez testů a bez roušek1. Je třeba vzít v potaz, že každá situace se bude posuzovat individuálně a závěry upravují pouze směry, jak se může situace vyvinout. Soudy, krajské hygienické stanice, policie nebo zřizovatel mohou situaci vyhodnotit jinak. Rozbor je rozdělen do dvou částí. Část A upravuje situaci, kdy škola dodržuje povinnosti z mimořádného opatření. Část B upravuje situaci, kdy škola nedodržuje povinnosti z mimořádného opatření.
Testování žáků od 12. 4. 2021 bude prováděno na základě mimořádného opatření MZDR 14592/2021-3/MIN/KAN ze dne 6. dubna 2021. Ministerstvo zdravotnictví, na základě § 80 odst. 1 písm. g) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, tímto opatřením přikazuje školám až na výjimky testovat žáky na přítomnost onemocnění COVID-19. Školy musí následně informace o provedených testech evidovat a předávat do systému COVID forms App v rámci projektu Chytrá karanténa.
Vydáno: 07. 04. 2021
  • Článek
Asi si každý umíme představit, že něco takového se může stát. Po návštěvě u známých nasedneme opilí do automobilu s tím, že těch pár set metrů domů odřídíme. Jenže když řídíte s více než 1 promile alkoholu v krvi, dopustili jste se trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Vydáno: 23. 03. 2021
  • Článek
Prakticky každá škola se setkala se situací, kdy si jeden z rodičů nepřeje, aby byly druhému rodiči poskytovány informace o vzdělávání jejich společného dítěte. Často rodič uvádí, že se druhý rodič od nich odstěhoval, o dítě se nestará, neplatí alimenty, nebo mezi nimi právě probíhá rozvodové řízení. Přestože se nám mohou tyto důvody v mnohých situacích jevit jako oprávněné, z pohledu práva tomu tak není.
Vydáno: 23. 03. 2021
  • Článek
V minulém článku jsme se zabývali tím, jak zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a změně některých zákonů (dále jen „zákon o pedagogických pracovnících“), definuje bezúhonnost a jaké jsou následky ztráty bezúhonnosti. V tomto článku se zaměříme na to, zda může pedagogický pracovník pozbýt bezúhonnost i jinak než odsouzením v trestním řízení. Odpověď zní: ano, může.
Vydáno: 23. 03. 2021
  • Článek
  Mgr. Alice Frýbová advokátka, Holubová advokáti, s. r. o. www.holubova.cz Co mám dělat, abych neporušoval GDPR? Obecné nařízení o ochraně osobních údajů známé pod zkratkou GDPR ukládá školám, aby...
Vydáno: 23. 02. 2021