Aby se žáci dokázali učit, potřebují se cítit bezpečně

Vydáno: 10 minut čtení

V roce 1962 se začal psycholog Thomas Gordon ve své práci věnovat rodičům i učitelům. Jeho přístupy se za více než půlstoletí své existence staly jedním z nejúspěšnějších programů pro rozvoj tzv. soft skills a komunikačních dovedností na světě. Škola bez poražených je postavena na jeho myšlence, tedy na tom, že pro vzdělávání hraje klíčovou úlohu vztah učitele a žáka. Právě vztah je chápán jako jeden z nejvýznamnějších faktorů pro předávání znalostí a dovedností. S Janem Vávrou, který u nás vznik Školy bez poražených inicioval, jsme si povídali nejen o jejích principech.

Aby se žáci dokázali učit, potřebují se cítit bezpečně
Mgr.
Michaela
Váchová
Vedla rozhovor, odborná editorka Učitelského měsíčníku.
Jak vlastně vznikl název kurzů Škola bez poražených?
V angličtině se Škola bez poražených jmenuje Teacher Effectiveness Training (T. E. T.). Jedná se o přístup založený už zmiňovaným psychologem Thomasem Gordonem. Rozvinul model, který jde komunikačně použít ve vztazích s dětmi i s dospělými, v rovině rodičů i učitelů. Spojení Škola bez poražených vychází z názvu jeho knihy
No-Lose Method
, tedy Metoda bez poražených. V podstatě to vzniklo díky nakladatelství Malvern, které knihu pro český t