Celoroční hra

Vydáno: 24 minut čtení

Cílem naší školní družiny je poskytnout dětem kvalitní zájmové vzdělávání, širokou nabídku aktivit s využitím nejnovějších trendů, rozvíjet u dětí nejrůznější klíčové kompetence, vytvářet vhodné prostředí pro jejich naplňování, poskytnout zajímavé možnosti využití volného času, prezentovat naši činnost na veřejnosti a vlastní zkušenosti ověřené v praxi poskytovat ostatním zařízením pracujícím se stejnou věkovou skupinou.

Celoroční hra
Naděžda
Kalábová
školní družina, ZŠ
Dr.
Horáka, Prostějov
Lotrýsek v lesní říši
(celoroční hra pro děti od 7 do 9 let)
V lese Baldovci žije rodina loupežníků. Tatínek Rambajz, maminka Hanka a jejich syn Lotrýsek. Lotrýsek je velice bystrý, zvídavý a pracovitý chlapec. Během dne si plní své povinnosti - pečuje o zvířátka, rostliny i stromy v lese, získává mnoho praktických dovedností a prožívá spoustu dobrodružství. V případě, že se vyskytnou nějaké problémy, hledá pomoc u svých rodičů, kteří mu předávají své zkušenosti důležité pro život. Pokud se dostanou do nesnází, přichází ke slovu chytrost a důvtip a vždy společně nacházejí vhodné řešení vzniklých problémů.
Cíl hry:
Cílem hry je utváření kladného vztahu k přírodě, rozšiřování vědomostí a dovedností.
Popis hry
Při zahájení hry za spolupráce dětí připravíme nástěnku se znázorněním lesní říše. Nástěnku umístíme na přístupném místě pro děti. Všechny děti, které chtějí hru hrát, si vyberou a podepíšou svůj strom, o který se budou po celý rok starat. V průběhu hry, každý měsíc, si mohou děti vybrat z pestré nabídky herních úkolů a snažit se je co nejlépe plnit. Za splnění úkolu vyrostou na stromě podle počtu získaných bodů šišky. Získané šišky kreslíme hnědou pastelkou na strom dítěte nebo zapisujeme formou bodů do přiložené tabulky.
ZÁŘÍ: LOTRÝSEK MÁ RÁD PŘÍRODU
Lotrýsek si každý den chodil hrát do vysokého smrkového lesa a moc se mu tam líbilo. Každý den pozoroval přírodu a měl rád vše kolem sebe. Uvědomoval si, že aby i nadále zůstaly krásy lesa zachovány, musíme se o stromy, rostliny a zvířata pečlivě starat.
Cíl:
rozšiřování znalostí o přírodě, podpora tvořivosti, uplatnění vlastních nápadů
Pomůcky:
výkresy, pastelky, kartičky s obrázky, krepový papír
Úkoly:
1.
Přihlas se k plnění úkolů celoroční hry a vyber si svůj strom, o který se po celý rok budeš starat.
2.
Popiš a nakresli, jak si představuješ Lotrýska.
3.
Jmenuj, jaké stromy rostou v lese.
4.
Pověz, jaké lesy u nás máme (smíšený, jehličnatý, listnatý).
5.
Řekni, jaký význam má les pro člověka.
6.
Zazpívej píseň o lese (např. Já do lesa nepojedu).
7.
Vyjdi si s rodiči a sourozenci na vycházku do lesa nebo parku.
8.
Nakresli les Baldovec a jeskyni, ve které bydlí Lotrýsek, Rambajz a Hanka.
9.
Zahraj si se svými kamarády hru
"Kdo hledá, najde"
.
Lotrýsek se procházel lesem a po cestě našel spoustu věcí, které do lesa nepatří. Proto se rozhodl, že pošle vzkaz dětem, aby mu pomohly tento problém vyřešit.
Hra: Na hřišti nebo v parku rozmístíme několik různých obrázků věcí, které do lesa nepatří. Místa, kde jsou obrázky ukryty, označíme barevnými krepovými proužky. Úkolem dětí je území lesa projít a po návrat