Předávání a vyzvedávání dítěte z mateřské školy

Předávání a vyzvedávání dítěte z mateřské školy má ve srovnání s vyzvedáváním žáka ze základní školy nebo školní družiny určitá specifika. Článek doplňuje obecný článek věnovaný této problematice a publikovaný v Řízení školy č. 11/2015.

Předávání a vyzvedávání dítěte z mateřské školy
PhDr. Mgr.
Monika
Puškinová,
Ph. D.,
specialista na školskou problematiku
V článku jsou uvedeny následující právní předpisy:
-
vyhláška č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, v platném znění, dále jen „vyhláška o předškolním vzdělávání“,
-
vyhláška č. 263/2007 Sb., kterou se stanoví pracovní řád pro zaměstnance škol a školských zařízení zřízených Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí, dále jen „vyhláška, kterou se stanoví pracovní řád“.
Převzetí a vyzvednutí dítěte z mateřské školy
Jak je známo, podle vyhlášky o předškolním vzdělávání je péče o zdraví a bezpečnost dětí mimo jiné zajištěna pravidlem upravujícím převzetí a předání dítěte. Podle § 5 odst. 1 vyhlášky o předškolním vzdělávání platí: Právnická osoba, která vykonává činnost mateřské školy, vykonává dohled nad dítětem od doby, kdy je pedagogický pracovník převezme od jeho zákonného zástupce nebo jím pověřené osoby, až do doby, kdy je pedagogický pracovník předá jeho zákonnému zástupci nebo jím pověřené osobě. Předat dítě pověřené osobě lze jen na základě písemného pověření vystaveného zákonným zástupcem dítěte.
Pověřená osoba
Jak již bylo uvedeno, zákonný zástupce může pověřit jinou osobu k tomu, aby předávala dítě do mateřské školy a vyzvedávala dítě z mateřské školy. Školský zákon ani vyhláška o předškolním vzdělávání blíže neurčují, kdo může být pověřenou osobou. MŠMT ve svém materiálu ve vztahu ke školnímu řádu mateřské školy uvádí: Je žádoucí pojednat o tom, kdy může být pověřenou osobou nezletilá osoba, přičemž minimální požadovaný věk pověřené osoby je možno upravit právě ve školním řádu.1) V případě, že to bude podle mateřské školy důvodné a upraví ve školním řádu minimální požadovaný věk nezletilé osoby, která je oprávněna předat dítě a vyzvednout dítě z mateřské školy, jsou zákonní zástupci uvedené pravidlo školního řádu povinni respektovat.
V případě, že takové pravidlo ve školním řádu mateřské školy není uvedeno, pak platí, že záleží pouze na zákonném zástupci, s jakou pověřenou osobu se předávání a vyzvedávání dítěte dohodne. Přitom zákonný zástupce není limitován určitým „minimálním věkem“ pověřené osoby (např. zletilostí, věkem 15 let apod.). Proto může být pověřenou osobou i starší sourozenec dítěte (např. desetileté dítě). Rodič však má respektovat jednoduchou skutečnost - má pověřit vyzvednutím nebo převzetím dítěte toho, kdo je k tomuto jednání dostatečně intelektově a volně vyspělý.
Případné nepříznivé důsledky rozhodnutí zákonných zástupců v této věci (např. ohrožení zdraví nebo života dítěte) nelze přičítat mateřské škole. Neuvážený postup rodičů může posoudit OSPOD nebo soud.2)
Kdo může „za mateřskou školu“ dítě převzít a předat?
Pro úplnost opakuji, že od zákonného zástupce nebo pověřené osoby může dítě převzít a opět mu je předat pouze pedagogický pracovník (v praxi se bude jednat zejména o učitele mateřské školy nebo asistenta pedagoga). Vyhláška o předškolním vzdělávání tak neumožňuje, aby tuto činnost vykonávala např. uklízečka. V mateřské škole při uvedených činnostech nelze využít ustanovení § 6 odst. 6 vyhlášky, kterou se stanoví pracovní řád, podle kterého může dohled vykonávat vedle pedagogického pracovníka i jiný zletilý zaměstnanec školy nebo školského zařízení, jestliže byl o výkonu tohoto dohledu řádně poučen.
Co má pověření jiné osoby obsahovat?
Vyhláška o předškolním vzdělávání výslovně stanoví, že předání dítěte do mateřské školy a převzetí dítěte z mateřské školy je možné pouze na základě písemného pověření vystaveného zákonným zástupcem dítěte. Proto je vhodné dodržet uvedené označení tohoto dokumentu (pověření). Svým smyslem a účelem však odpovídá tzv. plné moci speciální. Proto je v níže uvedeném příkladu uveden odkaz i na ustanovení občanského zákoníku upravující všeobecná ustanovení zastoupení a obecná ustanovení tzv. smluvního zastoupení.
Obsah pověření není stanoven žádným právním předpisem. Z logiky věci se proto dovozuje, že pověření je dokument, kterým se vůči škole potvrzuje, že se zákonný zástupce dítěte a pověřená osoba na pověření dohodli (uvedená dohoda bývá typicky ústní). Proto pověření nemusí obsahovat podpis pověřené osoby. Pověření by proto mělo obsahovat
a)
identifikaci zákonného zástupce dítěte,
b)
identifikaci pověřené osoby,
c)
identifikaci dítěte,
d)
vymezení mateřské školy,
e)
vymezení doby, po kterou může pověřená osoba dítě předávat nebo vyzvedávat,
f)
podpis zákonného zástupce.
Výše uvedený text je příkladem. Zákonný zástupce může pověřit některou osobu pouze k předání dítěte, jinou osobu pouze k vyzvednutí dítěte. Počet pověřených osob také závisí na tom, s kolika osobami se zákonný zástupce na těchto činnostech dohodne. Lze předpokládat, že pověření bude obvykle stvrzovat dohodu o předávání a vyzvedávání dítěte na celou dobu předškolního vzdělávání dítěte. Zákonný zástupce však může pověřit určitou osobu pouze k jednomu vyzvednutí dítěte.
Zákonný zástupce může pověření určité osoby odvolat.
Závěr
-
Vyhláška o předškolním vzdělávání výslovně uvádí „písemné pověření“ k vyzvednutí dítěte vydané zákonným zástupcem dítěte.
-
Je vhodné ve školním řádu mateřské školy upravit minimální požadovaný věk pověřené osoby.
-
Převzít dítě a předat dítě zákonnému zástupci nebo pověřené osobě může pouze pedagogický pracovník.
1) Pomůcka pro ředitele škol při tvorbě školního řádu, čj. MSMT-10862/2015 ze dne 22. května 2015. [online]. [cit. 2015-09-24]. Dostupné z: http://www.msmt.cz/vzdelavani/zakladni-vzdelavani/pomucka-pro-red itele-skol-pri-tvorbe-skolniho-radu
2) Z dotazů zaslaných České školní inspekci a odpovědí na ně. [online]. [cit. 2015-09-24]. Dostupné z: http://www.csicr.cz/cz/PoradnaQL/Poradna/Informace-pro-zaky-a-rodice/Z-dotazu-zaslanych-Ceske-skolni-inspekci-a-odpoved.

Související dokumenty

Pracovní situace

Informace o zkušebních předmětech profilové části maturitní zkoušky - příklad
Školská rada - základní údaje
Účetní závěrka vybraných (příspěvkových) organizací
Maturita - právní předpisy, pokyny, informace, výklady, zdroje informací
Maturita - přehledy obsahu právních předpisů
BOZP - přehled základní legislativy
Školní psycholog na základní škole
Právní domněnky v novém občanském zákoníku a jejich rizika
Novela maturitní vyhlášky
Právní předpisy týkající se žáků-cizinců
Vlastní hodnocení školy - právní úprava
Leden 2022: Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení
Prosinec 2021: Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení
Červen a červenec 2021: Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení
Srpen a září 2021: Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení
Říjen 2021: Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení
Listopad 2021: Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení
Nákup potravin do školských stravovacích zařízení ve světle připravované
Poskytování školního stravování z pohledu zákazu diskriminace
Souhlas se zpracováním osobních údajů ve školách - nejčastější situace

Poradna

Zrušení zřizovací listiny a následná nová zřizovací listina
Jmenování ředitele
Cestovní náklady v případě cesty na soutěž - odborná poradna, odpověď na dotaz
Zahraniční výjezd ředitele školy - odborná poradna, odpověď na dotaz
Cestovní náhrady při cestě na školení - odborná poradna, odpověď na dotaz
Čipy ve školní jídelně - odborná poradna, odpověď na dotaz
Volba člena školské rady
Dohoda o výkonu práce z domova
Úplata za zájmové vzdělávání
Směrnice
Pracovní náplň
Nekomunikace
Zřizovatel
Doplňková činnost
Zástup
Pracovnělékařské služby
Jmenování ředitelky
Poplatky školní družina
GDPR
Vychovatelka ŠD