Organizace školy - strana 8

  • Článek
Geolog, bankéř, elektrikář, marketingová specialistka, letuška, zakladatel start-upů nebo farmářka. Tyto a mnohé další profese si mohou učitelé vybírat v databázi dobrovolníků bezplatného programu Den pro školu od Nadace České spořitelny, na kterém spolupracuje se Začni učit! Svou výuku tak mohou školy obohatit o cenný pohled z praxe a dopřát žákům inspirativní zážitek, který jim může pomoci nejen v úvahách o jejich budoucím studiu nebo výběru povolání. Přednáškou či workshopem ve třídě to ale končit nemusí. Učitelé si mohou zdarma domluvit i sérii setkání na různá témata, uspořádat projektové dny, naplánovat online lekci nebo se s žáky vypravit rovnou k dobrovolníkovi do práce.
Vydáno: 23. 08. 2023
  • Článek
Hans van Mourik Broekman je ředitelem Liverpool College. Školy, která vzdělává 1 700 žáků ve věku 4–19 let. Školy, která v roce 2019 získala od Ofsted nejlepší hodnocení ve sledovaných kritériích. Školy, kterou se v pozici ředitele po přečtení knihy The risk of Education a v době covidu rozhodl výrazně reformovat prostřednictvím školního kurikula, aby dokázali u žáků rozvíjet nejen intelekt, ale také charakter, jak praví školní motto. 19. září vystoupí Hans van Mourik Broekman jako koeynote speaker na mezinárodní konferenci FutureEdu, která se bude věnovat neformálnímu vzdělávání. A právě tomuto tématu je věnován následující rozhovor.
Vydáno: 23. 08. 2023
  • Článek
Ať chceme, nebo ne, digitální technologie dnes výrazně ovlivňují náš každodenní život. Proto se přirozeně k debatám o wellbeingu ve školách přidává diskuse o wellbeingu digitálním. Jak najít zdravý vztah k digitálním technologiím i k sobě samým? Právě na tuto otázku v Replug me pomáháme žákům, rodičům i učitelům najít odpověď.
Vydáno: 22. 08. 2023
  • Článek
Mohlo by se zdát, že příležitosti ke čtení mají mít žáci především v hodinách českého jazyka a literatury, ať už v klasických dílnách čtení, nebo během rozmanitých čtenářských lekcí. Ale chceme-li, aby se z žáků stávali kritičtí a nezávislí čtenáři, tak to dlouhodobě není dostatečné.
  • Článek
Přinášíme vám výběr nejzajímavějších akcí a novinek pro vás a vaše žáky, kterých se můžete zúčastnit hned v září.
Vydáno: 22. 08. 2023
  • Článek
Co obnáší povolání letušky nebo záchranáře? A čím se vlastně zabývá etický hacker? Co je potřeba udělat pro kariéru vědce, co řeší investorka do startupů, co bankéř a jak vypadá běžný den novináře? Tajemství různorodých profesí odhalují na základních a středních školách po celém Česku dobrovolníci z programu Den pro školu, který vznikl v Nadaci České spořitelny ve spolupráci s organizací Začni učit! Přednáškou nebo workshopem ve třídě to ale končit nemusí. Učitelé si mohou zdarma domluvit i sérii setkání na různá témata, uspořádat projektové dny, naplánovat online lekci nebo se se žáky vypravit rovnou na pracoviště.
Vydáno: 22. 08. 2023
  • Článek
Podpora kreativního učení umožněná Ministerstvem kultury ČR a Národním plánem obnovy svedla k téměř každotýdenní spolupráci muzejní pedagogy či galerijní edukátory s učiteli základních škol. Článek vedle shrnutí přínosů takové spolupráce nabízí i popis výukové jednotky (na cca 90 minut), který poskytne představu, jak výuka v galerii může probíhat, co může nabídnout. Snad vám bude inspirací, stejně jako vybrané lekce publikované v dalších měsících v rámci otevíraného seriálu.
Vydáno: 22. 08. 2023
  • Článek
V rámci projektu iKAP II – Inovace ve vzdělávání, který koordinuje Pražský inovační institut, se na 17 školách pilotuje nový program tzv. cirkulárních škol. Během něj spolupracují odborníci s několika školami v oblastech bioodpadu, gastroodpadu a reuse. Učitele, žáky i nepedagogické pracovníky inspirují k větší udržitelnosti a novým aktivitám. Na základní škole ve Slivenci se konkrétně jedná o zaměření na kompostování a pěstitelství. „Lektor dětem donesl například sazeničky chilli papriček, artyčok či vyšlechtěný gigantický hrášek. To je totiž přesně to, co dnešní puberťáci potřebují. Zajímavé, oblíbené či netypické přírodniny,“ uvádí koordinátor projektu Oskar Burian, jeden ze zapojených pedagogů. Na několik otázek týkajících se problematiky cirkulární školy jsme se ho zeptali osobně.
Vydáno: 22. 08. 2023
  • Článek
V následujícím článku se zaměříme na možnosti spolupráce vyučujících s rodiči – jak rodiče o metodice informovat a jak je zapojit, aby se mohli aktivně podílet na rozvoji měkkých dovedností svých dětí a dokázali sami i společně se svými dětmi následně sledovat pokroky v měkkých dovednostech v každodenním životě. V předchozích číslech tohoto časopisu jste se mohli dočíst jak o jednotlivých měkkých dovednostech, které rozvíjí metodika Skills Builder, tak o zásadách vedoucích k jejich efektivnímu rozvoji.
Vydáno: 22. 08. 2023
  • Článek
Od letošního roku najdou pedagogové mateřských, základních i středních škol nově na portále o vzdělávání ve Zlínském kraji Zkola.cz nabídku všech vzdělávacích programů , které pro školy organizují kulturní instituce Zlínského kraje, ale také občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti či jednotlivci.
Vydáno: 22. 08. 2023
  • Článek
Tajemství různorodých profesí odhalují na základních a středních školách po celém Česku dobrovolníci z programu Den pro školu, který vznikl v Nadaci České spořitelny ve spolupráci se Začni učit! Děti se díky těmto setkáním dozvědí, co obnášejí různá povolání a jaké výzvy a překážky může život přinést. Mohou si vyzkoušet třeba hodinu s profesionálním fitness trenérem, který je naučí se správně protáhnout, nebo zažít workshop zaměřený na stmelení kolektivu. Přednáškou nebo workshopem ve třídě to ale končit nemusí. Školy si mohou zdarma domluvit i sérii setkání na konkrétní témata, uspořádat projektové dny, naplánovat online lekci nebo se s žáky za dobrovolníkem vypravit přímo na jeho pracoviště.
Vydáno: 22. 08. 2023
  • Článek
Článek je zaměřen na podstatné činnosti výchovného poradce a školního metodika prevence v 1. pololetí školního roku 2023/2024 v kontextu nové nebo očekávané nové právní úpravy. Informace obsažené v článku se shodně vztahují na školy veřejné, soukromé i církevní1) .
  • Článek
Opět se konala z mnoha společných akcí, které pořádají paní vychovatelky z Chomutova a Jirkova.
Vydáno: 22. 08. 2023
  • Článek
Nový školní rok právě odstartoval. Jako vychovatelky a vychovatelé školních družin máte skvělou příležitost děti formovat a trávit s nimi nemalé množství času aktivitami, které je mohou ovlivnit klidně na celý život. Pokud stejně jako my fandíte vzdělávání venku, rádi vám pomůžeme s realizací.
Vydáno: 22. 08. 2023
  • Článek
Děti školní družiny prožily zajímavý víkend plný her a soutěží motivovaných pohádkovými postavičkami, které žijí v lese. Během tří dnů navštívily území lesních skřítků, území plné kouzel, kde se dějí prapodivné věci, navštívily chaloupku čarodějnice, vymýšlely kouzla a naučily se mávat kouzelným proutkem tak, aby se před nimi na lesní cestičce objevily zlaťáky. Při toulkách krajinou děti prožily neuvěřitelná dobrodružství, pozorovaly dění kolem sebe, seznámily se s lesní přírodou. Když se vrátily z lesa, hrály hry, soutěžily a také malovaly krásné obrázky.
Vydáno: 22. 08. 2023
  • Článek
Papírové kapesníčky, papírové utěrky a toaletní papír máte ve školní družině stále u sebe. Můžete je využít k nepřebernému množství jednoduchých pokusů a zábavnému objevování s dětmi.
Vydáno: 22. 08. 2023
  • Článek
Letošní prázdniny se nám všem jistě vydařily a nový školní rok je tady. Hned na jeho začátku jsem si pro vás připravila několik tipů na kreativní, rozmanité tvoření. Dnes si opět budeme hrát s různými materiály, barvami, znovu budeme recyklovat, a použijeme tak věci, které bychom jinak vyhodili. Vyrobíme si podzimní strom, ale třeba i kouzelný domeček od sklenice z kávy. Co budeme na vyrábění potřebovat?
Vydáno: 22. 08. 2023
  • Článek
Centrum kybernetické bezpečnosti si otázku uvedenou v titulku klade již delší dobu a výsledkem úvah tímto směrem byl projekt Kyberpohádek. Na podkladu notoricky známých pohádek vzniklo v první, pilotní fázi šest upravených verzí tak, aby dětem připomínaly důležité návyky i ve světě virtuálním, kybernetickém.
Vydáno: 22. 08. 2023
  • Článek
Víte, na co se rodiče obvykle ptají, když se zajímají, kam zapíšou své dítě do první třídy? Na školní družinu! Jaká je její provozní doba, zda nabízí kroužky, které akce připravuje v průběhu školního roku... To je určitě dobrá zpráva, kdyby následně nepřišly požadavky. Objevují se v průběhu školního roku a někdy je těžké jim vyhovět. Pojďme se v miniseriálu podívat, jaké vychytávky si připravit, aby školní družina fungovala a všem aktérům - i když se jim to třeba nelíbí - bylo jasné, že je to ku prospěchu všech. A jaká je dnešní vychytávka? Jak zařídit prostor pro nerušenou činnost.
Vydáno: 22. 08. 2023
  • Článek
Cílem článku je popsat podstatné úkoly spojené s řízením školní družiny nebo školního klubu v 1. pololetí školního roku 2023/2024. Jednotlivé situace a aktivity se vztahují na školní družiny a školní kluby zřízené státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí (dále jen „veřejné“), soukromé i církevní. Jestliže se činnost týká pouze školních družin nebo školních klubů určitého zřizovatele, je tato skutečnost uvedena.