Mgr. Markéta Beková

  • Článek
Čtyři roky od vydání No Future vychází volné pokračování knihy, která poukázala na to, že vezeme děti do virtuální reality na parním stroji. V rozhovoru s autorem Bobem Kartousem mluvíme o nových podmínkách, které formují vzdělávání a společnost, i o nutnosti neztratit v záplavě špatných zpráv naději.
Vydáno: 21. 11. 2023
  • Článek
Hans van Mourik Broekman je ředitelem Liverpool College. Školy, která vzdělává 1 700 žáků ve věku 4–19 let. Školy, která v roce 2019 získala od Ofsted nejlepší hodnocení ve sledovaných kritériích. Školy, kterou se v pozici ředitele po přečtení knihy The risk of Education a v době covidu rozhodl výrazně reformovat prostřednictvím školního kurikula, aby dokázali u žáků rozvíjet nejen intelekt, ale také charakter, jak praví školní motto. 19. září vystoupí Hans van Mourik Broekman jako koeynote speaker na mezinárodní konferenci FutureEdu, která se bude věnovat neformálnímu vzdělávání. A právě tomuto tématu je věnován následující rozhovor.
Vydáno: 23. 08. 2023
  • Článek
Každý školní rok zažíváme déja vu. Vždy začíná prvního září, kdy se do škol nahrnou odpočaté děti i jejich učitelé. Pocit odpočinku zmizí dříve, než stačí zezlátnout listí na stromech, a poté se rok hekticky žene až do konce června, kdy všichni netrpělivě vyhlížejí začátek letních prázdnin. Aby si před dalším kolem dali pár týdnů zaslouženého odpočinku.
Vydáno: 19. 04. 2023
  • Článek
O Martině Viktorii Kopecké mnoho lidí ví, že je husitská farářka s mimořádným pohybovým a komunikačním talentem. Ale možná už méně známá je informace, že vystudovala i speciální pedagogiku a je patronkou projektu Komenský 2020. Nejen o tom jsme si povídali v následujícím rozhovoru.
Vydáno: 21. 03. 2023
  • Článek
„Snažíme se na děti přenášet zodpovědnost za jejich učení. Už od první třídy u nás děti dostávají možnost vybírat si, čím se budou ve škole zabývat, a vést si své vlastní projekty,“ popisuje v rozhovoru Adam Lalák proces, kterým jsou žáci ScioŠkol vedeni k osvojování studijní autonomie.
Vydáno: 24. 05. 2022
  • Článek
Základní škola Duhovka, sídlící v Praze 6, je vyhledávanou soukromou vzdělávací institucí. Česko-anglické vzdělání v tónech Montessori pedagogiky souzní s řadou rodičů, takže se vedení školy pokouší navyšovat kapacitu. Jak Duhovka vypadá? Kdo v ní učí? A může být soukromý sektor inspirací pro ten státní? Přečtěte si rozhovor s Jindřichem Kitzbergerem, který ji již dvanáctým rokem úspěšně řídí.
Vydáno: 22. 03. 2022
  • Článek
Rozhovor se Salimem Muradem, ředitelem Gymnázia Paměti národa, o autentičnosti ve vzdělávání, ředitelské roli i výzvách letošního školního roku.
Vydáno: 19. 10. 2021
  • Článek
Robert Plaga je jedním z nejdéle sloužících ministrů školství v rámci samostatné České republiky. Jak se za svým působením ohlíží, co vnímá jako palčivý problém našeho vzdělávacího systému a kdo podle něj dělá dobrou školu? Nejen to byla tomata našeho rozhovoru.
Vydáno: 24. 08. 2021
  • Článek
Se zakladatelkou a ředitelkou neziskové organizace Institut ekonomického vzdělávání (INEV) a Ekonomické olympiády Martinou Bacíkovou jsme si v rozhovoru povídaly o finanční gramotnosti studentů i učitelů a taky o vizi společnosti, kde každý rozumí základním ekonomickým principům.
Vydáno: 23. 02. 2021
  • Článek
S náměstkem hejtmana Jihomoravského kraje pro vzdělávání a strategii chytrého regionu Jiřím Nantlem jsme si v rozhovoru povídali o nerovnostech ve vzdělávání, komunikaci mezi zřizovatelem a řediteli i o chystaném kariérním systému ředitelů .
Vydáno: 23. 02. 2021
  • Článek
Na alarmující situaci v Běloruské republice, která eskaluje od srpnových prezidentských voleb, obratem zareagovala brněnská „Masaryčka“, jež se rozhodla pomoci běloruským studentům a vědcům.
Vydáno: 22. 09. 2020