Dokumenty - strana 498

  • Článek
Tento článek vznikl v divné době. Když mne v polovině února oslovil Václav Trojan s nabídkou, abych napsala příspěvek k tématu školské rady do letního čísla Řízení školy, byla jsem zaskočena. Mísily se ve mně pocity radosti, nadšení a pýchy s obavami, zda dokážu splnit zadání a naplnit očekávání. Zkrátka zda bude můj laický vhled hoden čtení odbornou veřejností, učiteli a řediteli škol.
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Právě jsem byla již potřetí zvolena jako zástupce pedagogů do školské rady. Čeká mě tedy další tříleté období, kdy se budeme společně se zástupci z řad rodičů a jmenovanými členy za zřizovatele scházet nejméně dvakrát ročně a probírat vše možné i nemožné. Vždyť to znáte, škola je „živý organismus“, kde se stále něco děje, a nejčastěji rodiče mají velkou potřebu do tohoto procesu zasahovat. Většinou se tedy volenými členy z řad zákonných zástupců žáků stávají velmi aktivní rodiče. Nejinak to bylo i u nás ve škole. Zvláště když se vyměnilo vedení školy, obměnil se velký počet pedagogů, zároveň probíhala celková rekonstrukce školy a přístavba nové budovy. Skutečně to nebylo lehké období.
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
A co by to bylo za Letní speciál bez rozhovoru - tentokrát s Tomášem Hanákem o tom, že učitelé jsou nejdůležitější Naďa Eretová, šéfredaktorka redakce Řízení školy. Začněme náš...
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Trochu neočekávaně se událo, že jsme kvůli zavření škol významnou část jara strávili společně se svými dětmi doma. Jaro se následně přehouplo do léta a letních prázdnin, kdy děti již neplní úkoly zasílané učiteli, ale fyzické prostředí, ve kterém tráví čas, se příliš nezměnilo. Pokud byste si přáli, aby vaše děti uměly domácí prostředí využít i pro své vlastní vzdělávání, můžete se inspirovat od Dany Pražákové, která byla hostem jarního dílu podcastové série Hovory z kabinetu.
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Začátkem dubna mě oslovili rodiče budoucích prvňáků s žádostí o schůzku, na které by dostali odpovědi na otázky související s výukou v naší škole. Jejich aktivitu jsem ocenil a do školní kavárny pozval nejen rodiče, ale i zástupce školské rady, učitele a děti ze školní samosprávy. Sešli jsme se a diskuse začala.
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
3. OKOLÍ STAVBY Žádná škola není ve vzduchoprázdnu, žádná škola nemůže existovat sama o sobě, to snad ani není třeba psát. V prvním bloku článků jsme se věnovali školské...
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
„Dávejte si pozor na člověka, který vám radí a tvrdí vám, že je jisté vaše konání tzv. pro vás dobré, přičemž je zároveň dobré pro něj, aniž by na něj přímo dopadaly jeho případné neblahé následky pro vás.“ (NASSIM NICHOLAS TALEB, 2019)
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Mateřská škola Slunečnice Maršovice se chlubí poměrně rozlehlou certifikovanou přírodní zahradou, jež nese jméno Fantazie. Přírodní zahrada byla vybudována prioritně k environmentálnímu vzdělávání a výchově dětí, ale své pestré využití našla postupem doby rovněž v mnohých dalších rovinách. Využíváme ji například také ke hrám dětí, k relaxaci i k různým akcím školy pro děti nebo pro děti a jejich rodiče.
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Velice rádi vzpomínáme s kolegyní Hankou na dobu zakládání školy pár měsíců po listopadu 1989. Nechci staromilsky lamentovat nad utíkajícím časem, naopak mi do linky našeho letního čísla vlezla dávno zasunutá vzpomínka týkající se spolupráce s rodiči.
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Jedním ze základních ukazatelů kvality školy je fungování komunity škola-rodiče. Jako zásadní faktor se toto jeví především u základních škol, neboť rodiče, respektive zákonní zástupci, jsou vzdělávacím partnerem školy, dítě je paralelně a soustavně vzděláváno jak ve škole, tak mimo školu, a proces by tedy měl být ideálně v souladu, ve vzájemném porozumění a v atmosféře spolupráce. Je nabíledni, že ne vždy se to daří, a to pravděpodobně nejčastěji v případech, kdy jsou vize školy, její koncepce a vzdělávací cíle v nesouladu s pohledem rodičů, a hledání společné cesty je tudíž velmi obtížné.
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Spolupráce s rodiči je ožehavé téma, existuje k němu řada publikací, návodů, ale i vtipů a karikatur. Některé formy spolupráce jsou založeny zákonem, jiné jsou dobrovolné. Rodiče a školu spojují děti a jejich výchova a vzdělávání, mají tedy v podstatě společný cíl, i když ho každá strana může mít konkretizován úplně jinak. Vyplatí se dát vzájemným vztahům a komunikaci jasný rámec, na kterém se pak dá stavět a rozvíjet smysluplná spolupráce.
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
2. STAVÍME POUHOU ZEĎ, NEBO CELOU KATEDRÁLU? Ve známém podobenství o třech kamenících můžeme najít znamenitou inspiraci. Šel poutník krajinou a viděl tři muže, jak opracovávají žulové kameny. Práce...
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Funkční školská rada by měla být pro ředitele školy klíčovým partnerem. Proto by měl pro ni vytvářet otevřené a bezpečné prostředí, v kterém je dialog jediným komunikačním nástrojem. Je-li ředitel školy osvícený a sebevědomý, školskou radu vnímá jako důležitý a nezastupitelný prvek pro řízení výchovně-vzdělávacího procesu. Není-li ředitel osvícený a sebevědomý, nevytváří vhodné podmínky pro její správné a užitečné fungování a školská rada je pro něj obtěžující hmyz.
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Školskou radu ze zákona zřizuje každá škola. Záměr zákonodárce je srozumitelný a ušlechtilý: doplnit tradiční „rakousko-uherský“ model, kdy je škola nástrojem těch mocných „nahoře“, samosprávným prvkem „zdola“. Tři komory zástupců učitelského sboru, zřizovatele a rodičů/žáků mají významné pravomoci a mohou rozhodovat o chodu školy. Školská rada schvaluje důležité dokumenty školy, může dávat podněty řediteli a on na ně musí reagovat, může podat návrh na vyhlášení konkurzu na ředitele. Potenciálně tedy má velkou moc.
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Od napsání následujícího textu uplynulo šest let, vyšel v časopise Řízení školy i byl zařazen do knihy 55 úvah o českém školství. Možná byl tehdy hodně kritický, ale dodnes jeho myšlenky v části ředitelského terénu rezonují právě kvůli nevyváženosti rolí. Berte jej jako odraz názorů z roku 2014, třeba se leckde věci posunuly správným směrem...
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Školská rada je orgánem základní, střední a vyšší odborné školy, jehož jednu třetinu členů volí zákonní zástupci nezletilých žáků a zletilí žáci. Cílem článku je zrekapitulovat předpoklady a důsledky dvou možných právních výkladů, jejichž optikou je chápáno právo zákonného zástupce nezletilého žáka volit členy školské rady.
  • Článek
Na cestě k dobrým školským radám - nejen pro rodiče Mgr. Petr Chaluš, fórum rodičů Legislativa pro porozumění školským radám nestačí Již více než pět let jsem aktivním členem...
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
V roce 2015 jsem se rozhodl poprvé kandidovat do školské rady za zákonné zástupce nezletilých žáků. Starší dcera chodila do čtvrté třídy, mladší do první. Chtěl jsem být zvolen, což není samozřejmost, jak jsem posléze zjistil při přemlouvání dalších kandidátů, aby bylo vůbec z koho volit.
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
1. ZÁKLADNÍ KÁMEN SPOLUPRÁCE Málokteré sousloví vyvolává ve školském terénu tolik rozdílných reakcí, jako je tomu právě u školské rady. Legislativci asi vědí, proč se nazývá školská, a nikoli...
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Slovo úvodem Václav Trojan, editor Letního speciálu Řízení školy, lektor a autor publikací pro management škol Rok se s rokem schází a po náročném školním roce je vidět na...
Vydáno: 09. 06. 2020