Mgr. Romana Brilová

  • Článek
Od jednoho lektora jsem se dozvěděla, že ředitel má především sbírat, třídit, vyhodnocovat a implementovat. Tedy i já jsem se - po vzoru našich předků z období, kdy se člověk stal sběračem - stala sběračem. Sbírám dobré nápady. Proč bych na ně měla složitě přicházet, když se mohu inspirovat a nápady poté rozvíjet? Seznámím vás s nastavením spolupráce a hodnotami, které se nám osvědčily. Ovšem co se osvědčilo nám, nemusí fungovat jinde.
Vydáno: 13. 06. 2023
  • Článek
Mohlo by to znít jako nějaká hláška z filmu. Každý z nás zná přece Hliníka, který se do Humpolce přestěhoval – stejně jako my každý rok na jeden týden. Naše mateřská škola jezdí pravidelně na školu v přírodě do Vřesníka u Humpolce. Pojďme se společně podívat, jak se nám na škole v přírodě líbí…
Vydáno: 21. 03. 2023
  • Článek
Kniha, se kterou bych chtěla čtenáře seznámit, mě zaujala z několika důvodů. Prvním z nich je, že naše mateřská škola má homogenní uspořádání dětí ve třídách. Zaujal mě název a říkala jsem si, jaké to je být učitelkou ve věkově heterogenní třídě. Na problematiku heterogenních a homogenních tříd existuje mnoho různých názorů, počínaje názory učitelek, rodičů, laické veřejnosti až po názory odborníků.
Vydáno: 21. 03. 2023
  • Článek
Dostala jsem příležitost seznámit se s knihou od německé novinářky Julie Leuze „Výchova vysoce citlivých dětí“. Při čtení knihy se mi zarámovaly zkušenosti s vlastními vysoce citlivými dětmi. Již od jejich narození jsem vnímala, že musím respektovat jejich potřeby. Byla to pro mě spíše intuitivní záležitost. A tak bych se ráda podělila se čtenáři o několik málo postřehů, které jsou pro výchovu vysoce citlivých dětí důležité.
Vydáno: 22. 11. 2022
  • Článek
Pedagogická porada nemusí být jen věcnou záležitostí, kde jsou učitelé seznamováni s dokumenty a dílčí organizací mateřské školy, ale může mít i zábavnější formu – například s využitím workshopu.
Vydáno: 24. 05. 2022
  • Článek
Studium pedagogiky jako součást výbavy ředitelky mateřské školy Bc. Romana Brilová Ředitelka MŠ Ondřejov Co obor přináší? Možná si položíte otázku, co obor pedagogika přináší a co dobrého si...
Vydáno: 22. 03. 2022
  • Článek
Výukové materiály pro předškolní děti od nakladatelství Pasparta s dětmi vyzkoušela ředitelka MŠ Ondřejov Bc. Romana Brilová.
Vydáno: 18. 01. 2022
  • Článek
Mateřské školy nemají v zákoně ukotvené prázdniny, z toho důvodu ředitelky musí často složitě jednat o uzavření mateřské školy. Obzvlášť v době po jarní pandemii, kdy byly mateřské školy zavřené, se mohlo stát, že se nepodařilo dohodnout uzavření mateřské školy o letních prázdninách. Jenže i učitelky mateřské školy musí načerpat síly, aby mohly celý rok rozdávat dětem radost.
Vydáno: 23. 11. 2021
  • Článek
Po ukončení úspěšného projektu „Vesmír očima dětí“, na který navazovala vernisáž obrázků dětí v knihovně Astronomického ústavu Akademie věd České republiky (ASU), je vhodné zpětně zhodnotit základní cíl projektu a společně s aktéry si popovídat o jeho významu. Pozvání do Mateřské školy Ondřejov přijali její dlouholetý spolupracovník Pavel Suchan, jeden z nejznámějších českých popularizátorů vědy a tiskový mluvčí ASU, a nově spolupracující Petr Kabáth, charismatický vědec, který svůj doktorát získal v Německu.
Vydáno: 24. 11. 2020
  • Článek
„Dávejte si pozor na člověka, který vám radí a tvrdí vám, že je jisté vaše konání tzv. pro vás dobré, přičemž je zároveň dobré pro něj, aniž by na něj přímo dopadaly jeho případné neblahé následky pro vás.“ (NASSIM NICHOLAS TALEB, 2019)
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Hvězdná obloha od nepaměti lákala různé vzdělané lidi, umělce, krále nebo jenom obyčejné snílky, kteří mohli rozprostřít svou fantazii… Co však znamená hvězdná obloha pro děti předškolního věku? Jak vidí vesmír děti, které žijí v blízkosti Astronomického ústavu AVČR? Děti, které si takřka denně hrají v lesích okolo dalekohledů a radarů? Vnímají svou možnost jako výjimečnou šanci setkat se s vesmírem, nebo jako něco obyčejného? Zkusme si odpovědět na tyto otázky…
Vydáno: 24. 03. 2020
  • Článek
V době ohromného rozvoje technologií a digitalizace společnosti nám z našeho světa jaksi uniká dítě. Dítě, které si hraje, běhá, skáče a těmito úkony se zdokonaluje ve všech oblastech, které mají kladný vliv na psychomotorický vývoj dítěte. Místo toho se v předškolním věku v mateřských školách setkáváme s pojmy, jako je „Babička Greni, Panenka Chucky, Freddy“ neboli hororové hry. Chápu, že se děti mají seznamovat s informačními technologiemi, ale nemyslím formou hororových her. Kdo pracuje s takto starými dětmi, mi jistě potvrdí, že přibývá dětí s problémy pohybového aparátu, s rozvojem řeči, s problémy v jemné motorice i zrakové a sluchové diferenciaci.
Vydáno: 04. 12. 2019
  • Článek
Nečekaná událost v povánoční atmosféře v Hradci Králové. Galakoncert chlapeckého sboru Boni pueri aneb zpívání s předškolními dětmi.
Vydáno: 19. 03. 2019
  • Článek
Hejného metoda je nejen matematika, ale hlavně filozofie. Děti mají možnost se seznámit s početními operacemi nenásilnou a hravou formou. Jsou motivovány hrou a zajímavými prostředími k přemýšlení, jak by početní operace šla provést jinak, díky čemuž každé dítě dospěje k výsledku svou vlastní cestou, cestou kritického myšlení. Zároveň Hejného metoda splňuje myšlenku "respektovat a být respektován". Počítání Hejného metodou můžeme provádět všude. Můžeme používat Montessori pomůcky, přírodniny, vyrobené pomůcky. Může se provádět na zahradě, v lese, ve třídě.
Vydáno: 13. 11. 2018