Mgr. Pavel Škramlík

  • Článek
4. října 2023 se v Praze konala konference Škola jako místo setkávání. V odpolední sekci o pedagogickém lídrovství, kterou zaštiťovala Akademie Libchavy, jsme měli možnost slyšet čtyři zajímavé příspěvky, na které navazovaly dvě moderované diskuse, jejichž tématem byly lídr, pedagogický lídr a škola, kterou vede lídr, a e fektivní přístupy ve vzdělávání lídrů. Cílem bylo hledat odpovědi na otázky: Jak a na čem se pozná, že školu vede lídr? Kdo je pedagogickým lídrem? Jaké jsou efektivní přístupy ve vzdělávání lídrů a jaké jsou možnosti a formy jejich rozvoje? Na které své dovednosti a inteligence může lídr zaměřovat svou pozornost? Diskuse se zaměřila i na nové trendy podpory ředitelů a představeny byly příspěvky z praxe škol, kde lídři zaměřují svou pozornost prioritně na dopad výuky na učení všech žáků ve škole.
Vydáno: 21. 11. 2023
  • Článek
Začátkem dubna mě oslovili rodiče budoucích prvňáků s žádostí o schůzku, na které by dostali odpovědi na otázky související s výukou v naší škole. Jejich aktivitu jsem ocenil a do školní kavárny pozval nejen rodiče, ale i zástupce školské rady, učitele a děti ze školní samosprávy. Sešli jsme se a diskuse začala.
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Uzavření škol během několika hodin nás uvrhlo do složité situace. V každé škole nyní hledáme cesty, jak se vypořádat s distanční výukou, jak podpořit žáky a jejich rodiče. Úkolem ředitele školy je mimo jiné zajištění transparentní komunikace s rodiči, podpora pedagogů a jejich motivace. Text uvádí jeden z možných přístupů k distanční výuce, postupy jejího zavádění a reflexe. Možná proto je v textu více otázek než odpovědí.
Vydáno: 21. 04. 2020
  • Článek
Kariérní systém pro učitele zatím nemáme a jen tak mít nebudeme. Po letech různých pokusů se práce na standardu učitele nedokončily, a i kdyby vznikl, nemohl by být dokonalý. Na indikátorech kvality by se asi těžko hledala shoda, když jen tušíme, co chceme a kam jdeme. Co politik, akademik, ředitel a učitel, to jiný názor. Přesto se pokusím nastínit důvody, proč by mohl být pro mou práci ředitele standard učitele vítanou pomůckou a z jakých důvodů ve škole používáme už více než 10 let plány profesního rozvoje učitele.
Vydáno: 20. 06. 2018
  • Článek
Realita je vytvářena prostřednictvím jazyka. Jazyk lídra a jazyk jeho kmene výrazně ovlivňuje výsledky, efektivitu, spokojenost i to, jak se díváme a působíme na okolí. Pokud sami změníme svůj jazyk, změníme kmen. Naučme se jazyk všech stupňů, používejme jazyk nejbližšího, pak dejme každému šanci, ale pracujme s těmi, kteří projevují zájem.
Vydáno: 15. 12. 2017
  • Článek
Motto: „Věci se dají dělat dobře, nebo tak jako vždycky.“ Prázdniny začaly a my ředitelé relaxujeme a nabíráme síly, ale stejně nás to jako magnet občas ke škole přitahuje. Nebojte se, je to normální, práce nás přece baví. Otázkou je, čemu se má ředitel kromě lenošení a svých zálib o prázdninách věnovat. Jak řekl Komenský: „Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest.“ Dopřejme si proto oddech, ať můžeme hořet, a ne vyhořet. A tak nechte papíry sekretářce a opravy školníkovi, a pokud to opravdu nemůžete vydržet, věnujte čas přemýšlení o sobě a o svém týmu. Uvažujte o své práci s nadhledem, uvažujte o sobě samém a dovolte si snít.
Vydáno: 14. 06. 2017
  • Článek
Kvalitní klima školy je jedním z klíčových znaků dobré, efektivní školy. Každá škola má své specifické klima, které nevzniká samo o sobě, ale dlouhodobě se utváří. Budování a zkvalitňování klimatu školy je dlouhodobý a náročný proces, na který má zásadní vliv vedení školy. Tvorba kvalitního klimatu by proto měla být považována za jeden z klíčových indikátorů kvality ředitele školy a jeho profesních dovedností. V textu se zaměříme na to, jak a čím může ředitel školy podporovat kvalitní klima školy a jak může dobrému klimatu pomoci koučovací přístup.
Vydáno: 22. 11. 2016