Pravidla tříd se nám osvědčila

Před několika roky jsme byli na pravidelném setkání vedení školy se starosty tříd dotázáni, zda by si mohli žáci vypracovat svá vlastní pravidla třídy. Samozřejmě jsme si o tom promluvili a pochopitelně souhlasili. A k jedné třídě se najednou přidala druhá, třetí... a dnes má svá vlastní pravidla téměř každá třída naší školy.

Pravidla tříd se nám osvědčila
Mgr.
Bohumil
Kettner

ředitel FZŠ PedF UK a MŠ U Studánky
Zpočátku jsme se trochu obávali formálních pravidel typu „nebudu rušit vyučování“, „uklidím si po sobě“ apod. Žáci nás ovšem překvapili svými vlastními pravidly, jako např. „buď ohleduplný k děvčatům“, „vybíjená se hraje na hřišti“,
„boty patří na nohu – neútočím jimi na spolužáky“...
Ukázalo se, že pravidla, která si utvoří sami žáci – a zdaleka nejsou ve všech třídách stejná –, se snaží dodržovat daleko ochotněji, než pokud jim jsou nařízena.
Na našich společných setkáních je poté hodnotíme, někteří svá pravidla doplňují a naopak, pokud se ukáže, že „problém je již vyřešen“, pravidlo nahradí.
Potěšila mě proto podpora našeho zřizovatele, který společně s námi inicioval zavedení těchto pravidel do všech tříd na všech školách v Praze 7, a jsem rád, když vidím u kolegů radost z toho, že se nám všem najednou zdá klima ve škole lepší, jako by problémů ubylo. Je jasné, že nezmizely úplně, ale samy děti, bez upozorňování nás dospělých, na problémy reagují a snaží se svá vlastní pravidla dodržovat. A to byl cíl.