Morální inteligence ve školách aneb důvěryhodnost učitele

Vydáno: 10 minut čtení

Co všechno obnáší morální inteligence? Jak souvisí s důvěryhodností? A co znamená být důvěryhodný? Co s mnohostí pravd? O tom všem a dalším jsem se bavila s Mgr. Jiřím Šmejkalem, lektorem a koučem AKADEMIE Libchavy, který se tímto tématem intenzivně zabývá přes čtyřicet let.

Morální inteligence ve školách aneb důvěryhodnost učitele
Seriál na téma 7 inteligencí v českých školách
PhDr.
Tereza
Mocová
učitelka, koučka a spolupracovnice AKADEMIE Libchavy
Co vlastně znamená morální inteligence?
Už latinský původ slova říká, že je to nauka o správném chování. Správné chování je hodně ovlivněné tím, v jaké společnosti žijeme, jaká pravidla, psaná i nepsaná, si společnost ve vztazích stanovuje. A moralitu pak zkoumá etika coby teoretická věda o morálce. To je z obecného hlediska.
A když se bavíme v kontextu inteligencí, možná je to průnik několika z nich. Vnímám zde rozměr sociální inteligence, tedy vytváření a udržování korektních vztahů, emoční inteligence, kdy vnitřní náboj člověka má vliv na sociálno a zpětně je sociálnem o