Dominik Lipovský

  • Článek
Provizorní škola pro ukrajinské žáky vznikla v březnu za spolupráce města Brno a Základní školy Jana Amose Komenského, pod kterou spadá. Skrze spolek přivedla Masarykova univerzita ke škole dobrovolníky, kteří by se ukrajinským žákům věnovali. Jedním z nich byla také studentka Tereza Veverková.
Vydáno: 23. 09. 2022
  • Článek
Politika je všude, kde jsou v místnosti více než dva lidé. Ve své nejširší podstatě znamená soužití a vztahy ve skupině. Škola nemůže být apolitická už proto, že jsou v ní lidé. Otázkou není jestli, ale jak téma politiky ve škole uchopit, aby se nestala nástrojem propagandy a pomáhala rozvíjet občanství.
Vydáno: 24. 05. 2022
  • Článek
Tomáš Andrášik je psychoterapeut, který zároveň působí na katedře sociální pedagogiky jako asistent. Svou disertační práci dodělává na katedře pedagogiky PF MUNI a zabývá se v ní osobnostním rozvojem učitelů.
Vydáno: 22. 03. 2022
  • Článek
Zakladatel Khan Academy na konferenci FutureEdu představil, jak využít výuková videa, která platforma nabízí ve třídě, kam se vzdělávání posune za deset let a jaká bude role školy. Mluvil o vztahu technologie a pedagogiky a svém projektu Schoolhouse, systému on-line tutorů, který má být dalším krokem k vytyčenému cíli: poskytnout možnost se vzdělávat zdarma, všude a všem.
Vydáno: 23. 11. 2021
  • Článek
Nadané děti přemýšlí jinak, na věci jdou složitě, a pokud něco nesouzní s jejich hodnotami, jsou vůči tomu rezistentní. Potřebují smysl a přesah, snaží se být světu prospěšné. Mají jiné tempo práce, dokážou se soustředit i celé hodiny na věc, která je naplňuje, a těkají, pokud tomu tak není. Zápasí samy se sebou, perfekcionismem a pocitem viny. Pomoci jim může meditace i pohyb.
Vydáno: 23. 11. 2021
  • Článek
Více praxe a její hlubší reflexe, více zahraničních lektorů, propagace učitelského povolání a větší selektivita u přijímacích zkoušek. Jen několik bodů, k nimž bude cílit reforma, kterou společně se zástupci fakult připravujících učitele podepsal ministr školství Robert Plaga.
Vydáno: 19. 10. 2021
  • Článek
EDUin, Otevřeno, Učitel naživo, Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání, Učitelská platforma a Česká rada dětí a mládeže. Těchto šest organizací představilo Domácí úkoly 2021, pět zadání pro nadcházející vládu. Jsou pojmenováním zásadních problémů, které v českém školství panují, a rovnou navrhují řešení.
Vydáno: 19. 10. 2021
  • Článek
Třetí díl seriálu o školském ombudsmanovi řeší případ agresivního žáka ve třídě, nespolupráci rodičů i státních orgánů. Příběh o inteligentním chlapci, co svou úzkost vybíjí skrz problémové chování, nikoliv jedinečný, ale důležitý. Jak totiž v seriálu poznamenává postava ředitelky Základní školy pro žáky se specifickými poruchami chování: „Najdete je na každé škole.“
Vydáno: 19. 10. 2021
  • Článek
Událost FutureEdu připomněla výzvy českého školství v pandemické a digitální době. Inspiraci hledala v debatách mezi předními aktéry tuzemské vzdělávací politiky i v zahraničí, odkud přivedla například statistika Andrease Schleichera z OECD či světoznámého zakladatele Khan Academy. Dotkla se tématu nerovností, digitálních kompetencí, přípravy učitelů a možnosti využití technologií.
Vydáno: 19. 10. 2021
  • Článek
První díl seriálu Ochránce o školském ombudsmanovi otevřel téma šikany ze strany žáků směrem k učiteli. V epizodě nazvané Slabý kus se inspiroval pět let starým případem z třebešínské průmyslovky, kde tři žáci terorizovali svou pětapadesátiletou angličtinářku.
Vydáno: 21. 09. 2021
  • Článek
Česká televize na podzim uvede seriál „Ochránce“, v němž postava školského ombudsmana Aleše Pelána řeší kauzy ze školního prostředí. Inspirací jsou mu reálné případy, které se objevovaly v médiích a pohnuly či stále hýbou českým školstvím. Jeho cílem je otevřít diskusi o vzdělávání jako věci veřejné.
Vydáno: 24. 08. 2021
  • Článek
Na vlnách internetu jste mohli 28. dubna narazit na online diskuzi Ředitelé ZŠ: kapitáni českého školství?, kterou pořádal Aspen Institute Central Europe společně s redakcí Řízení školy. K osobě ředitele školy se obrátila pozornost aktérů české vzdělávací politiky i školské veřejnosti.
Vydáno: 25. 05. 2021
  • Článek
Zatímco učitelé vytrvale bojují v druhé „první linii“, v nadnárodní úrovni probíhá zhodnocení vzdělávání uplynulého roku a vřava diskusí nad jeho dalším směřováním tváří v tvář pandemii. Čtení strategických dokumentů a evaluačních zpráv ve vás může snadno vyvolat pocit vzdušných zámků. Žijeme však v propojeném světě, a je proto nasnadě se nad školstvím v pandemii zamýšlet i z hlediska globálního.
Vydáno: 23. 04. 2021
  • Článek
Academia Film Olomouc neboli AFO je jedním z nejstarších filmových festivalů v republice. Svůj 56. ročník musí realizovat prostřednictvím online platformy watchandknow.cz, kde poskytuje různorodé dokumentární filmy. Řada z nich je určena také školám, a to i s pracovními listy, které je možné využít ve výuce.
Vydáno: 23. 03. 2021
  • Článek
  O posunu ve školství, zvlášť v oblasti digitálních technologií, se v České republice mluví od začátku pandemie. S nástupem online výuky jsou vyučující v prekérní situaci a musí hledat nové cesty, jak žáky zapojit do výuky. Jednou z nich může být využití únikových her.
Vydáno: 23. 02. 2021
  • Článek
Koronavirová krize se projevuje nejen na fyzickém, ale také na psychickém zdraví populace. Obecný nárůst depresí, úzkostí i sebevražedných tendencí zaznamenává Národní ústav duševního zdraví. Ve společnosti roste frustrace a s ní vztek, což občas odnášejí i ti nejnevinnější, totiž děti.
Vydáno: 20. 01. 2021
  • Článek
Konference Nezastupitelný zástupce vzdala úctu těm, na které se ve vzdělávacím procesu často zapomíná – zástupcům ředitelů škol. Svůj život žijí mezi dvěma mlýnskými kameny, ředitelem školy a pedagogickým sborem, a jejich práce je proto více než náročná. Každoroční setkání jim opět nabídlo rady, jak se ve své profesi neztratit, jak ji naopak vykonávat ještě lépe.
Vydáno: 19. 01. 2021
  • Článek
Necelé dva týdny poté, co se 11. března uzavřely školy, se začaly objevovat první zprávy o možném průběhu maturit. Pracovalo se s jejich posunem i s myšlenkou, že se nebudou konat vůbec a nahradí je výsledky z předchozích ročníků. Pojďme se na konec školního roku podívat očima těch, kterých se situace dotkla nejvíce – studentů a učitelů.
Vydáno: 15. 12. 2020
  • Článek
Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně loni oslavila 70 let. Téměř devíti stům studentům poskytuje vzdělávání v 13 různých oborech, nemluvě o projektech a stážích, popřípadě certifikovaných e-learningových kurzech. Jak si s distančním vzděláváním poradila škola, která je technologickou špičkou?
Vydáno: 15. 12. 2020
  • Článek
„Na vrcholu pandemie covid-19 zavřely školy své dveře v 192 zemích, a poslaly tak domů 1,6 miliard dětí,“ říká šéfka UNICEF Henrietta Fore. Jak na nemoc reagovalo školství Slovenska, Německa, Dánska a Izraele?
Vydáno: 24. 11. 2020