Učitelé si medaile zaslouží. Jejich role je pro společnost klíčová

Každý pedagog má za sebou svůj vlastní příběh, který zanechá ve školství určitou stopu. Tu největší, nejen na českém území, zanechal Jan Amos Komenský - pedagog, filozof a spisovatel, který definoval zásady moderní pedagogiky a také učitelské profese.

Učitelé si medaile zaslouží. Jejich role je pro společnost klíčová
Mgr.
Kateřina
Valachová,
Ph. D.,
ministryně školství, mládeže a tělovýchovy
Narodil se 28. března, v den, který se později stal v České republice Dnem učitelů. Klíčovou roli učitelů je určitě třeba připomínat nejen na konci března. Nicméně 28. březen se v posledních dvaceti letech symbolicky využívá jako příležitost k tomu, abychom ocenili a předali medaile všem těm učitelům, kteří ve školství dosáhli významné pedagogické práce.
Medaile MŠMT prvního a druhého stupně, které jsem i já měla čest letos v Senátu předat, se udělují již od roku 1997 jako nejvyšší ocenění působení v resortu školství. Při předávání ocenění vnímám rozmanitost učitelů. Obdivuji jejich píli, zájem a nasazení motivovat děti. Je úžasné, že tito učitelé v dětech vidí to nejlepší, rozvíjejí jejich talent a vedou je správným směrem, a to nejen v jejich vzdělávání, ale i v samotném životě. Proto je role učitelů pro společnost klíčová a medaile jim právem náleží. Ke své záslužné práci si jistě zaslouží i lepší podmínky. O jejich zajištění se snažím každý den.
Ocenění nepatří pouze jednotlivcům. Jen letos jsem předala medaili i dvěma kolektivům. Je mi sympatické, že kandidáty může navrhnout ředitel, učitel, žák, rodič, nebo třeba i obec, kraj. Zkrátka každý, kdo chce přispět k ocenění dobré práce ve školství. To, že každoročně přijde několik desítek nominací, je pro mě známkou, že nám všem na učitelích záleží a za to velmi děkuji.