Co jsme pro žákovské parlamenty letos připravili

Přemýšlíte nad tím, jak podpořit činnost vašeho žákovského parlamentu? Zvažujete, že byste rádi zapojili i ty nejmladší žáky? Rozhodujete se, jestli má bez podpory kolegů ve sboru snaha parlamentu vůbec smysl? Vedete parlament, ale nevíte, zda to děláte dobře nebo jak se zlepšit? Pojďme se společně podívat na to, co všechno se v letošním školním roce na poli participace žáků uskuteční...

Co jsme pro žákovské parlamenty letos připravili
Mgr.
Tomáš
Hazlbauer

hlavní lektor a metodik Centra pro demokratické učení (CEDU),
GEMINI
o. s.
AKCE KONZULTAČNÍCH CENTER PRO ŽÁKOVSKÉ PARLAMENTY (KCP)
V letošním školním roce budete moci využít služeb všech konzultačních center ve 13 krajích ČR.
Přehled konzultačních center
najdete na www.cedu.cz. KCP nabízejí všem školám v krajích tuto podporu:

Praktické zkušenosti škol se zakládáním a vedením žákovských parlamentů
Každá škola, která je KCP, má na svých webových stránkách
přehled akcí
, které se budou ve školním roce 2013/2014 pro školy z kraje zdarma konat.

Metodické materiály pro práci se žákovskými parlamenty
V konzultačním centru, stejně jako na internetových stránkách
www.cedu.cz
si můžete objednat materiály pro podporu práce s parlamenty:

metodiky pro pedagogy Žákovský parlament I.–III.,

metodický materiál Žákovské projekty,

Zápisník
pro členy parlamentu,

Plakáty
pro potřeby parlamentu (kalendář, informační plakát, plakát pro realizaci projektů),

odpočinkový materiál
Šťastný koordinátor.

Rozvoj odborných dovedností a znalostí v tématu žákovských parlamentů
  Buď v konzultačním centru, nebo přímo u vás ve škole je možné absolvovat
školení
či si najmout zkušeného lektora, který je schopen pomoci vám formou mentoringu se zasedáním parlamentu, proškolit váš pedagogický sbor anebo vás provést Tréninkem koordinátora parlamentu (TKP I.–III.).
VEŘEJNÉ PREZENTACE PARLAMENTŮ Z I. STUPNĚ ZŠ
V listopadu roku 2013 proběhnou ve 4 různých krajích ČR veřejné prezentace, na kterých bude možné shlédnout zasedání parlamentů, které fungují na 1. stupni. Akce bude doplněna o workshop s hlavním představitelem v oblasti „school councils“ ve Velké Británii
Asherem Jacobsbergem.

Středočeský kraj – 4. 11. 2013 (ZŠ Pečky)

Zlínský kraj – 5. 11. 2013 (ZŠ Za Alejí, Uherské Hradiště)

Ústecký kraj – 7. 11. 2013 (ZŠ Ruská, Litvínov)

Jihočeský kraj – 8. 11. 2013 (ZŠ T. G. Masaryka, Blatná)
ŠKOLA PRO DEMOKRACII V POSLANECKÉ SNĚMOVNĚ
Již třetím rokem se setkají parlamenty v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby si navzájem představily, co všechno ve svých školách dokázaly během uplynulého roku změnit a v čem se zlepšily. Zúčastní se všichni, kdo byli zapojeni do soutěže „Škola pro demokracii“. Na rozdíl od veřejných prezentací se tedy jedná o akci pouze pro oslovené školy.
JARNÍ KURZY V PRAZE
Centrum pro demokratické učení (CEDU) již pátým rokem pořádá akreditované kurzy pro pedagogy. Díky velkému množství podzimních akcí bude většina seminářů, které se nebudou konat v krajích pod záštitou Konzultační center, realizována v roce 2014. Přehled všech kurzů najdete v tabulce níže.
KŘEST NOVÝCH METODICKÝCH MATERIÁLŮ
Po metodických materiálech pro učitele a žáky II. stupně, vznikají i materiály věnující se
žákovským parlamentům na I. stupni ZŠ.
V květnu roku 2014 proběhne v Praze slavnostní křest metodiky pro koordinátory prvostupňových parlamentů a zápisníku pro žáčky. V jeho rámci bude možné materiály získat a seznámit se nejen s autory, ale i s dalšími zajímavými osobami z oblasti současného vzdělávání.
LOSUJEME 3 SEMINÁŘE ZDARMA!
CEDU slaví 5 let své existence, a jelikož primárním cílem naší činnosti je šíření občanského vzdělávání, nabízíme všem školám možnost získat seminář „Žákovský parlament v životě školy“ v hodnotě 9 500 Kč.
Stačí do 30. 11. poslat na adresu info@cedu.cz kontaktní údaje na vaši školu a v několika větách popsat, jak ve škole podporujete participaci žáků.
Po potvrzení obdržení vašeho e-mailu se automaticky zařadíte do slosování, které proběhne 13. 12. 2013. Výsledky budou vyhlášeny na našem facebookovém profilu.