Mgr. Tomáš Hazlbauer

  • Článek
Ve středočeské Chýni se staví v rámci Svazku obcí Chýně – Hostivice nová škola. Zajímavé na ní je, že dvojice zřizovatelů již s velkým předstihem zapojuje veřejnost, tvoří zřizovatelskou vizi a vizuální identitu, aktivně přemýšlí nad koncepcí školy a plánuje s dostatečným předstihem vypsat výběrové řízení na ředitele či ředitelku tak, aby uchazeč/ka co nejvíce naplňoval/a vytyčený profil.
Vydáno: 24. 10. 2023
  • Článek
Čeho se ředitelé při nástupu do funkce nejvíce obávají? Byrokracie, starých struktur, že si budou víc rozumět s dětmi než s dospělými, ale také toho, že na to nemají. Na druhou stranu se těší na to, že změní české školství, že kolegům konečně dají to, po čem léta volají, že se budou realizovat. To a mnoho dalšího zaznívalo na třech celodenních setkáních začínajících ředitelů.
Vydáno: 23. 08. 2022
  • Článek
Nejprve rozhodnutí – stát se ředitelem školy a proměnit ji k lepšímu. Pak příprava na výběrové řízení: tvorba koncepce a vize, snaha zaujmout členy komise a hlavně zřizovatele. Následně jmenování do funkce a velká radost z úspěchu. Ale co pak? Pak nový ředitel dostane klíče od budovy a jde se na to. Většina ředitelů však zpětně první roky ve funkci popisuje jako ty nejnáročnější…
Vydáno: 24. 08. 2021
  • Článek
Jako všechny věci ve škole ani žákovský parlament (ŽP) bez podpory vedení vlastně nemá moc smysl. Nejedná se o jednohubku, kterou je možné delegovat na motivovaného učitele. Jedná se o komplexní vzdělávací nástroj, který v každý škole zabubnuje na její klima, posílí vztahy mezi všemi zúčastněnými, nechá rozkvést mnoho žáků – často ty, u kterých byste to nejméně čekali.
Vydáno: 22. 10. 2019
  • Článek
Česká školní inspekce (dále ČŠI) realizovala od září 2016 do dubna 2017 šetření na 3 662 základních školách. Hlavním tématem byla participace žáků a studentů na fungování a rozvoji školy s většinovým zaměřením na fungování žákovských parlamentů. Ukazuje se, že tuto formu spolupodílení se žáků na rozvoji školy využívá 62,5 % plně organizovaných škol a celkově 1 505 všech základních škol má žákovský parlament, což potvrzuje jeho rozšířenost napříč školami v ČR.
Vydáno: 19. 09. 2017
  • Článek
O přínosech a smyslu koučování v předchozích vydáních Řízení školy znamenitě psala paní Mgr. Renáta Zajíčková. V tomto článku vám představujeme konkrétní informace o tom, jak vypadá výcvik mentoringu a koučování pro vedoucí pracovníky škol, co si z výcviku absolventi odnášejí a v jakých situacích se jim koučovací přístup ve škole bude nejvíce hodit.
Vydáno: 15. 12. 2016
  • Článek
Přemýšlíte nad tím, jak podpořit činnost vašeho žákovského parlamentu? Zvažujete, že byste rádi zapojili i ty nejmladší žáky? Rozhodujete se, jestli má bez podpory kolegů ve sboru snaha parlamentu vůbec smysl? Vedete parlament, ale nevíte, zda to děláte dobře nebo jak se zlepšit? Pojďme se společně podívat na to, co všechno se v letošním školním roce na poli participace žáků uskuteční...
Vydáno: 20. 09. 2013
  • Článek
Po třech letech spolupráce mezi učiteli ze 13 základních škol a metodiky, kteří společně usilovali o perfektní práci žákovských samospráv, vznikla pro podporu i ostatních škol Konzultační centra pro žákovské parlamenty v každém kraji ČR. V každém regionu (tedy blíže školám) vznikne Konzultační centrum, které bude nabízet metodické materiály, akreditované semináře a především možnosti exkurzí, při kterých se návštěvníci budou moci podívat na zasedání funkčního parlamentu a sdílet zkušenosti s pedagogy.
Vydáno: 19. 02. 2013