Asociace středoškolských klubů České republiky

Vydáno:

Asociace středoškolských klubů České republiky je nezisková organizace, díky které se na desítkách škol v České republice rozšiřuje volnočasová náplň a obohacují se aktivity školy. Ke krátkému představení organizace jsem přizval pedagogy z Ostravy, Kroměříže, Břidličné, Českých Budějovic, Brna a Ústí nad Labem, aby přiblížili svou zkušenost z působení v organizaci.

Asociace středoškolských klubů České republiky
MgA.
Petr
Kantor
 
pedagog a expert na neformální vzdělávání, Asociace středoškolských klubů ČR
Asociaci středoškolských klubů České republiky (ASK ČR) tvoří zkušený tým pracovníků a dobrovolníků s aktivním přístupem k rozvoji zájmů a osobnosti mladých lidí. V rámci
celé České republiky
podporuje různorodé
zájmové, odborné a vědecko-technické činnosti středoškolské mládeže
ve volném čase. Zejména na středních školách provozuje kolem 60 středoškolských klubů, kterým mimo jiné pomáhá získávat finanční i hmotné prostředky pro zabezpečení středoškolských klubů, a to už od roku 1990. Možnost
založit středoškolský klub má každý, kdo pracuje s dětmi
i mladšími 15 let. Od roku 2007 je ASK
uznanou organizací MŠMT
pro oblast práce s dětmi a mládeží. Asociaci tvoří téměř 5 000 členů, zejména studentů středních škol a pedagogů.
KONKRÉTNÍ PŘÍNOS PRO ŠKOLU
„Náš středoškolský klub při Střední škole technické a ekonomické v Brně jsme založili už v roce 1997. Konkrétním přínosem pro školu je podpora volnočasových a zájmových činností, které není možné financovat z běžného rozpočtu školy. Jedná se například o proplacení nákladů na lektory, spotřební materiál, pronájmy prostorů,“
říká Dagmar Vachová, pedagožka volného času na zdejší střední škole.
„Další přínos je obsahový a metodický, kterým zkvalitňujeme činnost našich pravidelných kroužků, které pod klubem fungují. Také pravidelně na škole organizujeme projektové dny, které se zaměřují na osobnostní rozvoj. Pro tyto akce dostáváme oporu v podobě lektorů a asociací vypracovanou metodikou. Letos jsme takto připravili projektový den s tématem
Poznáváme se navzájem,
přibližuje další přínos Vachová.
Mnoho našich vedoucích si právě práci s dětmi a mládeží vybralo jako svou profesi i hobby v jednom. Pro mnohé pedagogy je to tak možnost věnovat se jim i ve volném čase a díky podpoře ASK ČR s nimi mohou uskutečňovat akce, na něž by jinak nedosáhli. Květa Děrdová ze základní školy v Břidličné k tomu dodává:
„Jde i o dobrý pocit z toho, že je nás víc, myslím lidiček ochotných dělat něco pro ostatní. Takové setkání a výměna zkušeností i názorů je k nezaplacení.“
MEZINÁRODNÍ AKTIVITY
„Náš klub se hodně věnuje mezinárodním aktivitám. Využíváme toho, že nám asociace pravidelně posílá informace o možných zahraničních výměnách pro mladé lidi s různorodou tematikou, od ekologické až po sportovní,“
říká Jakub Gamrot, student z karvinského gymnázia a člen středoškolského klubu od roku 2012. Vedoucímu klubu Petrovi Seidlerovi, který vede klub při střední průmyslové škole v Ostravě, se líbí, že může nabídnout svým členům jednoduché zapojení do mezinárodní aktivity, které není organizačně ani finančně náročné.
„Z nedávné výměny jsem si přivezla inspiraci pro uspořádání multikulturního projektového dne se zapojením všech žáků školy, kdy každá třída reprezentuje jeden stát,“
říká Lenka Pokorná, vedoucí klubu na Střední škole polytechnické v Brně.
PŘÍKLAD SPOLUPRÁCE
Mezi příklady ukázkové spolupráce mezi školou a klubem patří středoškolský klub, který funguje při Gymnáziu v Českých Budějovicích. Jeho vedoucí pedagog Vladimír Kojan přibližuje spolupráci:
„Škola nám poskytuje bezplatný pronájem místností pro keramický kroužek a pěvecký sbor Mendík, místnosti pro turistickou výstroj a vodácké vybavení turistického kroužku. Na druhou stranu škola dostává přístup k vybavení pro své mimoškolské aktivity, které klub získává díky investičním dotacím.“
A dodává:
„Žáci při mimoškolních akcích též ocení, že se jim nezapočítává absence do školní docházky, škola zase ocení, že ji její žáci reprezentují na mezinárodních nebo celorepublikových akcích.“
Aleša Kymličková, která v roce 2000 zakládala klub při domovu mládeže Střední školy stavební a technické v Ústí nad Labem, podotýká:
„Pokud je podpora vedení školy, má klub na růžích ustláno. Vzájemná spolupráce školy a klubu pak vede k tomu, že škola neběží jen do dvou hodin, ale mnoho zájmových aktivit se odehrává i po vyučování.“
NEJEN STŘEDNÍ ŠKOLY ZŘIZUJÍ SVÉ KLUBY
Členství v asociaci umožňuje založit klub i těm, kdo pracují s dětmi mladšími 15 let. Díky tomu se s kluby setkáme i na základních školách nebo v domovech mládeže. Mezi kluby, které působí na základní škole, patří klub vedený Květou Děrdovou ze ZŠ Břidličná, která k zapojení do ASK ČR říká:
„V rámci našeho regionu Bruntálsko je to především možnost uskutečňování volnočasových aktivit pro děti a mládež ze všech sociálních skupin. Dále nejsme izolováni a omezeni jen na vlastní kraj, ale máme šanci zapojovat se i do akcí jiných klubů po celé ČR.“
Co znamená pro školu zřídit klub ASK
Vladimír Kojan vidí členství v ASK ČR jako
možnost dobré propagace školy
v očích veřejnosti a zřizovatele. A doplňuje:
„V současné době je konkurence ostatních škol již tak velká, že nestačí jen dobře učit, ale je zapotřebí přidat nějakou nadhodnotu. To se nám i za přispění školního klubu ASK ČR již 18 let daří.“
„Pro školu to není žádná práce navíc,“
říká Kymličková a vzápětí dodává:
„Je to práce navíc pro pedagoga, který přijde s iniciativou. Vybrat příspěvky na začátku školního roku a koncem roku poslat vyúčtování dotací. Pak se účastnit valné hromady, ale to je již příjemná část práce, kdy se setkáváme s ostatním z celé republiky a řešíme, jak zlepšovat volný čas dětí a mládeže.“
Co může školní klub využít?
Získá
pojištění úrazu při všech akcích klubu doma i v zahraničí.
Může
žádat o dotace
na pobyt partnerských skupin v České republice, na pořádání táborů (letních, zimních, jarních, vánočních) nebo na různé volnočasové akce pro neorganizovanou (nečlenskou) mládež.
„Dává nám to prostor zapojit se do dalších projektů. V minulosti jsme díky zapojení do soutěže
Školní časopis roku
využili nabídku mediálních workshopů nejen pro naše členy klubu. Momentálně aktivně působíme v projektu Síť multikulturních otevřených klubů ČR, díky němuž realizujeme pravidelné multikulturní programy,“
říká Ludmila Mazánková z Domova mládeže při Střední škole hotelové a služeb Kroměříž.
Pozor na úskalí
Předseda správní rady Asociace středoškolských klubů Zbyněk Šolc vidí úskalí spolupráce v
dobrovolné práci.
„Při vedení klubů a kroužků spolupracujeme s pedagogy, kteří jsou ochotni nezištně věnovat svůj čas do práce pro druhé. V současné době máme takových vedoucích 142. Přesto se stává, že tam, kde odejde nadšený pedagog, často končí i samotný klub, protože se nenajde zástup,“
vysvětluje Šolc.
„Znamená to také, že vedoucí, který například jede na víkendovou akci nebo týdenní mezinárodní výměnu mládeže, to dělá ve svém volném čase. Někteří ředitelé tento čas ocení mimořádnou prémií, ale na to se nelze spoléhat,“
říká Kymličková. A Kojan dodává:
„Je také potřeba ošetřit bezpečnost žáků při akcích. Pro někoho může být úskalím hlídat si, kolik peněz ještě můžu z dotace vyčerpat, nebo evidovat jednotlivé výdaje. Ale vždy je možné se obrátit na ústředí asociace, které zejména nováčkům poradí.“
Jak se zapojit?
„Stačí si z webové stránky stáhnout formulář
1)
a klub během pěti minut přihlásit. Potřebujete popsat, jaké kroužky chcete otevřít v rámci volného času žáků a kolik očekáváte členů. Zvolit vedoucího klubu, což je převážně pedagog,“
vysvětluje Pavel Zdráhal z ústředí ASK ČR. A připojuje:
„Po schválení správní radou se již můžete zapojit do každodenní činnosti klubu - organizovat své vlastní aktivity nebo využívat nabídek, které nabízíme svým členům, například víkendové pobyty, výměny středoškolské mládeže ze zahraničí, tábory, účast na zahraničních konferencích nebo různých soutěžích v České republice či v zahraničí.“
CO ASK ČR NABÍZÍ?
Každoročně podpoříme pravidelnou činnost klubů celkovou částkou kolem milionu korun. Dále
nabízíme asistenci při zajištění financí na činnost klubu z jiných zdrojů.
Od roku 1990 jsme takto zajistili finance v celkovém objemu přes 100 milionů korun.
Sdílíme také
know-how v podobě metodik a aktivit
pro smysluplné využití volného času dětí a mládeže. Dále členy
nominujeme
na různých úrovních, aby zastupovali zájmy mládeže například v komisích ministerstva nebo na úrovni měst. Provozujeme
informační centrum pro mládež
,2)
nabízíme školení pro pedagogy, zejména v oblasti finanční a mediální gramotnosti, multikulturního a neformálního vzdělávání.
V letošním roce vydává čtyři metodiky pro oblast multikulturní výchovy. V předcházejících letech jsme vydali publikace o participaci mládeže nebo aktivitách neformálního vzdělávání.
CO ASK PLÁNUJE?
Pro rok 2015 chystá asociace projekt zaměřený na
seberozvojové aktivity pro neorganizovanou mládež.
Mezi klíčové aktivity patří rozvoj dobrovolnických center a mládežnických iniciativ. A nezapomíná ani na spolupráci s místní samosprávou. Ovšem nejdůležitější je stále nacházet dobrovolné pracovníky s mládeží a zdroje pro každodenní fungování zájmových kroužků.

1) Dostupné z: http://askcr.cz/proc-klub-ask-cr/
2) Dostupné z: http://askcr.cz/icm

Související dokumenty

Pracovní situace

První kolo přijímacího řízení v oborech vzdělání bez talentové zkoušky ve školním roce 2021/2022
Vzdělávání dětí, žáků, studentů z Ukrajiny
Metodika k hodnocení žáků ve středních školách a konzervatořích dle zákona Lex Ukrajina ve školním roce 2021/2022
Komisionální zkouška žáka střední školy
Reforma financování střední školy
Informace k novému zákonu o přijímacím řízení na střední školy a ukončování středoškolského vzdělávání ve školním roce 2019/2020
Vliv statistického výkaznictví na financování veřejné školy
Vzdělávání ve SŠ s vysokou mírou neúspěšnosti žáků ve společné části MZ
Metodické komentáře k zákonu Lex Ukrajina 2
2022/2023: Plán činnosti střední školy v 1. pololetí školního roku
Informace pro přijímání na střední školy a konzervatoře ve školním roce 2022/2023
Dohled ve středním a vyšším odborném vzdělávání
Zadavatel
Odborný výcvik v kontextu praktického vyučování a druhu práce
Ukončení přerušení vzdělávání
Maturitní a závěrečná zkouška podzim 2021, opravná a náhradní maturitní zkouška, opakování ročníku
Plány činnosti - srpen 2021
Plán činnosti 1. pololetí školního roku 2021/2022 na středních školách
Správní řízení - střední školy
Přijetí žáka ke vzdělávání ve střední škole a ke vzdělávání v konzervatoři

Poradna

Stanovení počtu skupin na odborném výcviku za účelem určení počtu zástupců ředitelů/VUOV
Platnost zkoušky
Studium pedagogiky pro učitele odborných předmětů SŠ
Kvalifikace
Pomůcky
Vyživovací povinnost