Fenomén nikotinových sáčků - právní meze a možnosti úpravy s ohledem na školské prostředí

Opatření směřující k distanční výuce během pandemie změnila některé vzorce chování dětí i dospívajících. Také zneužívání návykových látek žáky a studenty ve školním prostředí a vnášení takových látek do tohoto prostředí doznalo po návratu do škol a školských zařízení v postcovidové době výrazných změn. Jednou z nejmarkantnějších je zneužívání nikotinových sáčků, a to dětmi již od 6. třídy. Zakotvení nikotinových sáčků v národní legislativě vzbuzuje oprávněné otázky, jak mají školní metodici prevence a další odpovědní pedagogičtí pracovníci tuto komoditu upravit v preventivním programu školy a také ve školním řádu, aby bylo ve školách a školských zařízeních zajištěno bezpečné prostředí. Cílem tohoto článku1) je ujasnit platné právní vymezení nikotinových sáčků a napomoci tím pedagogickým pracovníkům snadněji se v dané problematice orientovat.

Fenomén nikotinových sáčků – právní meze a možnosti úpravy s ohledem na školské prostředí
Jaroslav
Šejvl
Ph.D.
Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze
MUDr.
Miroslava
Mašlániová
Poliklinika AGEL, Praha 2
Mgr.
Jana
Havlíková
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
Mgr.
Elizabeth
Nováková
Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze
Závislost na tabáku je nejrozšířenější závislostí v ČR a ze všech závislostí má také nejvýznamnější podíl na mortalitě (Králíková, 2015). Vývoj produktů v tabákovém průmyslu s sebou přinesl po ukončení opatření v souvislosti s pandemií Covid-19 a související distanční výuky nový fenomén: nikotinové sáčky. Ty v současné době – společně s elektronickými cigaretami a zahřívaným tabákem – tvoří portfolio výrobků, které jsou cíleny zejména na populaci dospívajících. Problematika návykových látek – jejich vnášení do objektu/do školy a užívání ve školním prostředí2) – se tak v postcovidové době stala významným předmětem zájmu všech pedagogických pracovníků3).
Nikotinový sáček je zcela inovativní produkt, jehož užívání řadíme mezi druhy/typy rizikového chování. Jedná se o výrobek obsahující nikotin, který je napuštěný v celulózových vláknech. Kromě nikotinu obsahuje rovněž aditiva, sladidla a příchutě. Obsah nikotinu v sáčcích je velmi variabilní a pohybuje se, podle výrobce, v intervalu od 2 až d