Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení - Změny za období březen 2018

Právní předpisy a informace významné pro práci škol a školských zařízení
PhDr. Mgr.
Puškinová,
Ph.D.,
poradenské služby ve školství
Informace MŠMT
www.msmt.cz
Věstník MŠMT
1-2/2018 mimo jiné obsahuje informace Soustava republikových normativů pro rok 2018 a Stanovení výše normativů neinvestičních výdajů regionálního školství na rok 2018 pro účely poskytování dotací soukromému školství.
Informace ČŠI
www.csicr.cz
ČŠI zveřejnila rozsáhlý dokument
. Pro školy mohou být užitečnou inspirací části Doporučení pro hodnocení v jednotlivých vzdělávacích oblastech a Doporučení pro hodnocení jednotlivých klíčových kompetencí.
Prostřednictvím tematické zprávy
Vybrané aspekty implementace společného vzdělávání v období 1. pololetí školního roku 2017/2018
školy získávají řadu důležitých věcných informací (např. je jim objasněn rozdíl mezi speciálně pedagogickou péčí a předmětem speciálně pedagogické péče). Dále školy mohou provést určitou sebereflexi pomocí závěrů (silných a slabých stran) vymezených ČŠI, a to zejména ve vztahu k činnosti asistenta pedagoga.
Informace NÚV
www.nuv.cz
Národní ústav pro vzdělávání informuje o možnosti středních škol elektronicky zpřístupnit absolventům Europass - dodatky k osvědčení. Dále NÚV sděluje informace věnované závěrečným zkouškám: jednotná zadání závěrečných zkoušek v červnovém termínu jsou zveřejněna na webovém portálu nové závěrečné zkoušky, v případě 54 oborů vzdělání je letos možné skládat písemné zkoušky na počítači.
Úřad pro ochranu osobních údajů
www.uoou.cz
Úřad pro ochranu osobních údajů zveřejnil materiál
Desatero zpracování pro správce
, který je zestručněním základních pravidel ochrany osobních údajů, a aktualizovanou základní příručku ke GDPR. Úřad pro ochranu osobních údajů také informuje o tom, že s účinností GDPR je zrušena oznamovací povinnost správců, kterou v současné době stanoví zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Tato povinnost je do jisté míry nahrazena jinými nástroji (mimo jiné povinností některých správců vést záznamy o činnostech zpracování).