Pracuji jako ředitelka 10 let, ale poprvé se mi stalo, že jsem na příkaz obecního úřadu musela změnit jak účetní, tak účetní program. Má na toto nařízení obec vůbec právo? Je jasné, že všechny zákonem požadované výstupy jsme plnili.
SOUVISEJÍCÍ PŘEDPISY:
-
zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
-
zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), v platném znění
ODPOVĚĎ:
V případě, že účetní byla zaměstnankyní školy, pak postup obecního úřadu (zřejmě orgánu zřizovatele) není v souladu se zákoníkem práce. Podle § 30 odst. 1 zákoníku práce výběr fyzických osob ucházejících se o zaměstnání z hlediska kvalifikace, nezbytných požadavků nebo zvláštních schopností je v působnosti zaměstnavatele, nevyplývá-li ze zvláštního právního předpisu jiný postup; předpoklady kladené zvláštními právními předpisy na fyzickou osobu jako zaměstnance tím nejsou dotčeny.
V případě účetní školy z jiného právního předpisu nevyplývá jiný postup. Odsud plyne, že výběr účetní (zaměstnance školy) je výlučnou kompetencí zaměstnavatele (školy).
Je pravdou, že z titulu své „zřizovatelské funkce“ obec obvykle stanoví zásady vztahů zřizovatele a zřizovaných příspěvkových organizací. V rámci uvedených „zásad“ stanoví i základní zásady hospodaření příspěvkových organizací. K uvedeným zásadám hospodaření příspěvkových organizací patří např. i rozsah vedení účetnictví a předkládání účetních výkazů příspěvkovými organizacemi zřizovateli. Zřizovatel uvedenými zásadami většinou stanoví, jaký formát účetních výkazů vyžaduje.
Z dotazu dovozuji, že škola plnila povinnosti stanovené zřizovatelem v rámci výše uvedených zásad. Pokud tomu tak je, dle mého právního názoru zřizovatel nemá právo samostatnému právnímu subjektu (škole) stanovovat použití konkrétního účetního programu.