Jak oslovit žáky a studenty a jak podporovat ty nadané?

Vydáno:

Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium je známá tím, že její studenti dostávají velký prostor pro seberealizaci, zapojují se do chodu školy, sami jednají se sociálními partnery, spolu s učiteli a absolventy u kulatých stolů diskutují s ředitelem o vizích školy. Posléze jich mnoho po maturitě zůstává ve škole jako spolupracující absolventi. Ve školním roce 2020/2021 jich je přes třicet. Jak je oslovit, jak je získat pro spolupráci?

F
érovost, respekt, komunikace. Tyto tři zásady považuji za základní podmínky, abych mohl se studenty navázat smysluplnou a dlouhodobou spolupráci. Bez nich to prostě nikdy nepůjde. Nicméně je naivní si myslet, že dokážeme oslovit všechny studentky a studenty, a to z mnoha důvodů. Někteří z nich mají své vlastní zájmy, které jim zabírají mnoho času, závodně sportují, věnují se kultuře, práci, podnikání. Což ale nevadí, důležité je, že něco konají. Tím získávají obrovské zkušenosti, které jim do života klasická výuka nikdy dát nemůže. Minimálně realizovaná v tom duchu, který je v českých školách pořád většinový. A někteří z nich jsou prostě leniví či bez zájmu, bez vnitřní motivace, kterou se vám vybudit nepodaří, ani kdybyste se na hlavu stavěli. Taková je realita.
Také bych rád podotkl, že se často zaměňují pojmy nadaný student a ten, co má výborný prospěch, samé jedničky. Což rozhodně není totéž. A také že talent na něco má každý, jen ho mnozí studen