Ing. Radko Sáblík

  • Článek
Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium je známá tím, že její studenti dostávají velký prostor pro seberealizaci, zapojují se do chodu školy, sami jednají se sociálními partnery, spolu s učiteli a absolventy u kulatých stolů diskutují s ředitelem o vizích školy. Posléze jich mnoho po maturitě zůstává ve škole jako spolupracující absolventi. Ve školním roce 2020/2021 jich je přes třicet. Jak je oslovit, jak je získat pro spolupráci?
Vydáno: 15. 06. 2021
  • Článek
V poslední době je v módě používat pojmy jako Průmysl 4.0, Společnost 4.0 či Vzdělávání 4.0. Jsem však přesvědčený, že mnohdy dotyční příliš netuší, co je jejich obsahem. Maximálně opakují informace z médií o robotizaci, digitalizaci, o nahrazení lidské práce stroji, v čemž vidí hlavní změnu a mnozí i nebezpečí.
Vydáno: 15. 12. 2017
  • Článek
Vzdělávání dětí i středoškoláků si zachovává svou tradiční podobu již v řádech staletí, a přitom se okolí do sebe zahleděného systému školství výrazně mění a bude se v následujících letech měnit ještě dynamičtěji. Vysoká naplněnost tříd už sama o sobě brání přistupovat ke studentům individuálně a vede k tomu, že se „učí na průměr“. Snaha „dokopat“ většinu studentů k ukončení ročníku a k maturitě ústí bohužel také do potlačování individuality u schopnějších a talentovanějších žáků. Mnozí studenti jsou přitom „podprůměr“ v některých předmětech a naopak velmi talentovaní na jiné. Většinu doby, kdy se učí, však věnují úsilí, aby zvládli předměty, které jim nejdou, a proto nemají čas rozvíjet se v oblastech, na které mají talent a které je budou později živit.
Vydáno: 21. 02. 2017
  • Článek
  Nebojím se dát důvěru svým studentům - rozhovor: Ing. Radko Sáblík, ředitel SSPŠ v Praze Bohumil Kartous vedl rozhovor Střední průmyslová škola, kterou vedete, platí za kvalitní a vyhledávanou....
Vydáno: 15. 12. 2016