Aktuality - strana 191

Největší světová divadelní výstava Pražské Quadriennale 2019, která se koná od 6. do 16. června 2019 na pražském Výstavišti, nabídne speciální program pro děti, studenty škol i celé rodiny. Program připravuje platforma Máš umělecké střevo? (MUS) ve spolupráci s několika českými umělci i se samotnými žáky základních a středních škol. Hlavní expozice nazvaná „Zažij zázrak!“ oživí jeden z Křižíkových pavilonů. Na programu jsou dopolední i odpolední workshopy, dílna se slavnou britskou ilustrátorkou Olivií Lomenech Gill, známou svými ilustracemi pro J. K. Rowlingovou, nebo také kurz filmové animace s Aeroškolou. Celou výstavou povede speciální dětská trasa a děti budou moci hlasovat pro nejlepší z vystavených instalací, která obdrží Cenu dětského návštěvníka. Školní třídy a volnočasové organizace mají možnost se aktivně zapojit do programu PQ na www.pqskolam.cz.
Vydáno: 30. 03. 2019
Vzdělávání dětí, žáků a studentů je nepochybně jednou z nejdůležitějších a nejvýznamnějších veřejných služeb, kterou stát svým občanům poskytuje. Učitelská profese by tak vždy měla stát v popředí zájmu a společnost by si měla svých učitelů vážit.
Vydáno: 29. 03. 2019
Pro kvalitu výuky je zásadní pedagogické vedení školy. Podle výzkumných studií na něm závisí až čtvrtina všeho, co škola může ovlivnit ve vztahu k výsledkům dětí*. Povolání ředitele je přitom v Česku přehlcené administrativou a v pedagogickém směru postrádá adekvátní podporu. Pro lidi ve vedení škol, kteří hledají podporu a chtějí posunout svou školu kupředu proto vznikl program Ředitel naživo.
Vydáno: 29. 03. 2019
Někteří učitelé ve čtvrtek přišli do práce v černém oblečení nebo s páskou na ruce. Protestují tak proti špatnému financování školství a s tím souvisejícími nízkými platy.
Vydáno: 29. 03. 2019
Ve středu 20. března 2019 v Praze uspořádala společnost Seminaria konferenci Aktuální trendy ve vyučovacích stylech učitelů. Partnerem, jako již tradičně, byla Asociace ředitelů základních škol. Na konferenci určené pro ředitele škol a zejména jejich pedagogy, kteří jsou s žáky dennodenně ve styku, vystoupili zástupci moderních forem výuky.
Vydáno: 29. 03. 2019
Srdecně zveme širokou veřejnost na slavnostní prezentaci projektu Příběhy našich sousedů na Praze 1, která se uskuteční dne 10.4.2019 od 17:00 hodin v Brožíkově sále Staroměstské radnice.
Vydáno: 29. 03. 2019
Naše redakce Řízení školy se přidala k iniciativě „Vidíme to černě“ proti situaci ve školství.
Vydáno: 28. 03. 2019
Studenti se stali skupinou, kterou si zaměstnavatelé předcházejí. Zaměřují na ně své marketingové aktivity, oslovují a navštěvují je ve školách, kde jim nabízejí různé stipendijní a tréninkové programy.
Vydáno: 28. 03. 2019
 Ve středu 27. března 2019 (ve 13:30) bude odhalena historicky první pamětní deska Jana Amose Komenského v Praze.
Vydáno: 28. 03. 2019
Učitelé se deklarovaného zvýšení platů hned tak nedočkají.
Vydáno: 28. 03. 2019
Na Den učitelů, který se tradičně slaví 28.3., vyjdou učitelé do svých tříd v černém, a budou tak protestovat proti neudržitelné situaci ve školství. Nejde jen o celkové podfinancování školství, problémem je i zavádění nesystémových, neověřených a krátkodobých opatření, časté střídání ideologií, nejednotné a chaotické vládní vize.
Vydáno: 28. 03. 2019
Stránky jedenáctého newsletteru systémového projektu OP VVV Strategické řízení a plánování ve školách a v územích (SRP), který vychází v polovině března, zaplnily příklady dobré praxe i témata teoretičtějšího charakteru. Prostor dostal také pravidelný rozhovor. Poskytl jej lektor projektu a dlouholetý ředitel ZŠ v Mostě Roman Ziegler.
Vydáno: 27. 03. 2019
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlásilo 2. ročník ankety o nejoblíbenějšího pedagogického pracovníka v dětském domově, dětském domově se školou, výchovném a diagnostickém ústavu "Úsměv dětí 2019". Do ankety nominují svého oblíbeného pedagoga nebo pedagožku děti ze zařízení. O vítězi rozhodne porota do 15. června.
Vydáno: 27. 03. 2019
yourchance o. p. s. připravila ve spolupráci s Českou mincovnou v rámci svého dlouhodobého projektu Finanční gramotnost do škol nový seriál pro žáky základních škol a středoškoláky „Škola Rosti Rozpočtáře“. Postavička všetečného Rosti v něm zábavnou formou vypráví divákům o penězích a učí je, jak s nimi efektivně hospodařit.
Vydáno: 27. 03. 2019
Z iniciativy českých vzdělávacích a vědecko-výzkumných institucí (Filozofická fakulta UK, Pedagogická fakulta UK, Ústav pro studium totalitních režimů a Filozofická fakulta J. E. Purkyně) vznikla nová vzdělávací platforma zabývající se historickým vzděláváním. Platforma nazvaná Dějiny ve veřejném prostoru1) vychází ze skutečnosti, že současní žáci a studenti se dnes o historii dozvídají více z populárních filmů a médií než z hodin dějepisu. Školní prostředí (instituce, výuka, kurikula) přitom tuto proměnu příliš nereflektuje. Platforma si klade za cíl otevřít diskusi o dějinách širšímu okruhu zájemců, než jsou komunity historiků a didaktiků, a diskutovat o způsobech práce s historií. Usiluje o přehodnocení klasických podob historického vzdělávání a o nové perspektivy pro efektivní výuku dějepisu.
Kulatý stůl P2P - 26. 3. 2019 od 13 hodin
Oldřich Botlík
Vydáno: 26. 03. 2019
Když minulý čtvrtek porota v pražském Karlíně vyhlásila absolutního vítěze v anketě Ředitel roku šestatřicetiletého Jiřího Vymětala, vypadal spíš zaraženě než potěšeně.
Vydáno: 26. 03. 2019
Metodický portál RVP.CZ nabízí svým uživatelům tematická setkání ve virtuálním prostředí. Mají formu webinářů, webových seminářů.
Vydáno: 26. 03. 2019
Ve čtvrtek 21. a pátek 22. března se v Praze uskutečnil seminář ICT-REV: Využití digitálních technologií ve výuce cizích jazyků. Seminář uspořádalo MŠMT s podporou NIDV a lektorsky jej zaštítilo Evropské středisko moderních jazyků v Grazu. Cílem semináře bylo nabídnout proškolení, jak integrovat ICT nástroje a otevřené zdroje do výuky cizích jazyků při respektování základních pedagogických zásad.
Vydáno: 25. 03. 2019