Aktuality - strana 194

Školní známky mohou zkreslovat odhad šancí na přijetí dítěte ke studiu na střední školu. Zatímco se u přijímacích zkoušek ověřují jen znalosti a rozumové schopnosti, ve známkách se promítá i sociální vyspělost žáků.
Vydáno: 04. 03. 2019
Organizace Elixír do škol ve spolupráci se sedmou městskou částí otevřela v Praze 7 na Ortenově náměstí unikátní vzdělávací centrum. Učitelé základních i mateřských škol si zde začali osvojovat zábavné a hravé metody, jak v dětech vzbudit zájem o fyziku a další technické a přírodovědné obory. Jedná se o první podobné centrum určené pro všechny pedagogy napříč stupni vzdělávání v ČR.
Vydáno: 04. 03. 2019
Použijte smlouvy, které jsme pro Vás připravili s významnou advokátní kanceláří PRK Partners s.r.o., advokátní kancelář, pro svojí potřebu zcela zdarma na novém portálu vzornepravo.cz.
Vydáno: 04. 03. 2019
Průzkum České školní inspekce ukázal, že děti sice dostávají z českého jazyka jedničky na vysvědčení, číst ale pořádně neumějí. Dokážou vyhledat informaci v učebnici, jestli s nimi autor textu manipuluje, však neodhalí.
Vydáno: 04. 03. 2019
Dne 27. 2. 2019 se v prostorách centrálního pracoviště NIDV v Praze uskutečnilo první kolokvium Národního kabinetu Matematika a její aplikace. Kolokvium představuje prostor pro setkávání členů Národního kabinetu, kteří se budou mimo jiné podílet na tvorbě Modelu systému profesní podpory. Národní kabinety se budou scházet třikrát ročně.
Vydáno: 01. 03. 2019
V závěru února se v sídle Národního institutu pro další vzdělávání (dále jen NIDV) v Praze konalo ustavující jednání Stálé konference ředitelů (dále jen SKŘ). Stálá konference ředitelů byla zřízena v rámci projektu Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů (dále jen SYPO). Jejím cílem je zajistit podmínky pro další profesní rozvoj ředitelů a širšího vedení škol, např. poskytnutím průběžného vzdělávání v oblasti školského managementu, zajištěním informací týkajících se vedení lidí nebo rozšiřováním dalších profesních kompetencí. SKŘ chce také nabídnout prostor pro sdílení osobních zkušeností.
Vydáno: 01. 03. 2019
Neudělali maturitu. Poprvé ani podruhé. Hrozí jim, že ji v pětileté lhůtě nesloží ani napotřetí. A tak se znovu přihlásí na stejnou nebo jinou střední školu.
Vydáno: 01. 03. 2019
Nejnovější výsledky společnosti Scio z testování čtenářské gramotnosti přinesly znepokojivá zjištění.
Vydáno: 01. 03. 2019
Projev ministra školství na konferenci k nové strategii vzdělávání do roku 2030 a k plánovaným změnám v takzvaných rámcových vzdělávacích programech, které určují obsah učiva.
Vydáno: 01. 03. 2019
Především žákům osmých a devátých tříd poradí nově na ostravských základních školách s volbou povolání kariérní poradci. První z nich budou vyškolení do konce roku.
Vydáno: 28. 02. 2019
Je tendence usnadňovat žákům každodenní práci tím, že se klade větší důraz na humanitní vzdělávání, schopnost memorovat je dána větší části populace než schopnost logicky myslet, míní šéfka Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Vydáno: 28. 02. 2019
Hlasování 26. ročníku literární ankety pro děti a knihovníky „SUK – Čteme všichni 2018“ pokračuje až do 25. března 2019. V České republice jde o nejstarší anketu svého druhu, jejíž tradice sahá až do roku 1993. Tato akce Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského (NPMK) rozvíjí a motivuje dětské čtenáře a posiluje vztah dětí ke knihám a ke vzdělanosti vůbec. Cílem ankety je upozornit co nejširší okruh veřejnosti (včetně pedagogické) na nové tituly literatury pro děti a mládež a zároveň zachytit čtenářské preference dětí.
Vydáno: 27. 02. 2019
Seriál Kovyho mediální ring součástí nové unikátní metodické sady k mediálnímu vzdělávání
Vydáno: 27. 02. 2019
Univerzity, školy, studenti, pedagogové, festivaly, digitální platformy i města se snaží o proměnu vzdělávání. Veřejnost jim může vyjádřit podporu v on-line hlasování.
Vydáno: 26. 02. 2019
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s O2 vyhlašuje audiovizuální soutěž pro žáky druhých stupňů základních škol a žáky středních škol na téma „Jak se vypořádat se šikanou a kyberšikanou“. Cílem je zachytit tento negativní společenský jev přímo očima žáků, a také podpořit mediální gramotnost na školách. Vyhlášení vítězných snímků bude na konci školního roku.
Vydáno: 26. 02. 2019
„Děti vzkazují, že by cvičily i více než jednu hodinu týdně.“ „Velký zájem dětí, rodičů i pedagogů o projekt.“ „Děti se zlepšují v pohybové gramotnosti a získávají kladný vztahu k pohybu.“ To jsou některé z obrovského množství pozitivních reakcí rodičů, dětí, učitelů a ředitelů škol na adresu projektu „Sportuj ve škole“. Ten byl z rozhodnutí MŠMT přidělen v loňském roce k administraci Asociaci školních sportovních klubů ČR (AŠSK).
Vydáno: 26. 02. 2019
Základy programování a algoritmizace by se měly na školách začít učit za necelé dva roky, pilotní projekt už běží. Náklady na obměnu techniky prý budou v řádu miliard.
Vydáno: 26. 02. 2019
V prvním a druhém ročníku na středních školách jsou dnes studenti, na nichž si chce stát poprvé odzkoušet největší maturitní experiment od zavedení státní zkoušky.
Vydáno: 25. 02. 2019
Vláda nezavede minimální bodovou hranici pro přijetí na střední školy. Na svém facebooku to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Napsal, že debata o takzvaném cut-off score byla definitivně ukončena.
Vydáno: 25. 02. 2019
Cizinci často stále řadí Českou republiku mezi země východní Evropy, což řada spoluobčanů těžce nese. Právě těm jistě udělali radost autoři americké učebnice zeměpisu „Geography: Realms, Regions, and Concepts“, kteří naši zemi přiřadili k západoevropským státům.