PhDr. Zoja Franklová

  • Článek
Téměř 28 000 žáků učebních oborů v 505 školách se během června dostavilo k závěrečným zkouškám. Už čtvrtým rokem šlo o zkoušky připravené podle jednotného zadání, které se vytvářejí v Národním ústavu pro vzdělávání. Jednotné zadání používají školy pro přípravu závěrečných zkoušek nejen v oborech vzdělání kategorie H, ale i v oborech kategorie E, v nichž se učí převážně žáci se zdravotním handicapem. Celkově skládalo závěrečné zkoušky 27 970 žáků, z nichž bylo 3 182 absolventů oborů kategorie E.
Vydáno: 17. 08. 2018
  • Článek
V pořadí šestý ročník soutěže o nejlepší samostatné odborné práce žáků učebních oborů vyhlásil Národní ústav pro vzdělávání ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR. Počet přihlášených prací letos vzrostl na 119 (z loňských 76), přitom se zvýšila i jejich celková úroveň. Autoři nejlepších prací převezmou na podzim ocenění z rukou prezidenta HK ČR.
Vydáno: 22. 08. 2017
  • Článek
V červnu 2017 proběhly závěrečné zkoušky na pěti stech škol, které měly ve třetích ročnících učebních oborů téměř 30 000 žáků. Všechny části závěrečných zkoušek se už třetím rokem provádějí podle jednotného zadání, mají tedy na všech středních školách vyučujících učební obory srovnatelnou úroveň. Ve 39 oborech mohli navíc žáci psát písemnou zkoušku na počítači.
Vydáno: 22. 08. 2017
  • Článek
Už podruhé letos úspěšně proběhly jednotné závěrečné zkoušky v učebních oborech. Novinkou tohoto roku byla možnost vykonat písemku na počítači. Uspořádat tuto e-zkoušku je pro školy jednodušší, ušetří se velké množství papíru a navíc je hodnocení objektivnější. Závěrečné zkoušky se díky využití informačních technologií stanou velmi moderním evaluačním nástrojem.
Vydáno: 18. 08. 2016
  • Článek
Parlament ČR projednává novelu školského zákona, na jejímž základě bude jednotná závěrečná zkouška v učebních oborech povinná. Školy, které si jednotné zadání ještě nevyzkoušely nebo ho používaly jen částečně, se budou muset rychle připravit na novou situaci. Přinášíme proto základní informace, které by se pro ně mohly stát vodítkem.
Vydáno: 15. 03. 2015
  • Článek
Ostrý start jednotných závěrečných zkoušek pro učně se blíží. Parlament České republiky projednává novelu školského zákona, na jejímž základě bude jednotná závěrečná zkouška v učebních oborech povinná pro všechny školy, které je vyučují. Sjednocení závěrečných zkoušek má přinést větší transparentnost a srovnatelnost výsledků, ve svých důsledcích pak také zvýšení kvality učňovského školství a obnovení důvěry zaměstnavatelů k výučnímu listu.
Vydáno: 15. 03. 2015
  • Článek
Právě začínající školní rok 2014/2015 přinese jednu podstatnou změnu v učebních oborech. Všechny školy totiž budou muset připravit závěrečné zkoušky učňů podle jednotného zadání. Uloží jim to novela školského zákona, která bude na podzim projednána v Parlamentu ČR. Jednotná závěrečná zkouška bude představovat minimální úroveň, jíž musí dosáhnout všichni vyučení absolventi. Napříště už by tedy nemělo být možné, aby výuční list získal žák, který ve svém oboru nedosáhl stanovené úrovně.
Vydáno: 24. 09. 2014
  • Článek
V průběhu března získaly školy přístup k jednotným zadáním pro závěrečné zkoušky v učebních oborech. V informačním systému nové závěrečné zkoušky se mohou v současnosti seznámit s jednotným zadáním pro ústní, praktickou i písemnou zkoušku. Reformu závěrečných zkoušek má na starosti Národní ústav pro vzdělávání a finančně na ni přispívá Evropský sociální fond v rámci projektu Nová závěrečná zkouška 2.
Vydáno: 19. 05. 2014
  • Článek
Ve školním roce 2013/2014 vstupuje do poslední fáze projekt Nová závěrečná zkouška 2, jehož cílem je sjednocení závěrečných zkoušek žáků učebních oborů v celé České republice. Nové závěrečné zkoušky se připravují od roku 2005 s finanční podporou Evropské unie. Během této doby se k jednotným zkouškám dobrovolně přidala většina škol. V průběhu června 2013 skládalo závěrečné zkoušky podle jednotného zadání celkem 27 805 žáků. Ti, kteří neuspěli, mají možnost opravit si své výsledky v září.
Vydáno: 20. 08. 2013
  • Článek
Novou závěrečnou zkoušku skládá stále víc žáků   Zoja Franklová     Závěrečnou zkoušku podle jednotného zadání v průběhu června skládalo téměř 28 tisíc žáků, což je o 3...
Vydáno: 24. 06. 2013
  • Článek
V průběhu března a dubna byla v informačním systému projektu Nová závěrečná zkouška 2 zpřístupněna jednotná zadání pro učební obory. Každá škola se díky tomu může seznámit s obsahem sjednocené závěrečné zkoušky v oborech, které vyučuje. Poté se její vedení rozhoduje, zda se k ní dobrovolně přidá.
Vydáno: 23. 04. 2013
  • Článek
Nový školní rok 2012/2013 bude opět znamenat další krok k zavedení jednotné závěrečné zkoušky v oborech s výučním listem. Jednotné zadání už bude připraveno pro všechny učební obory, které se na školách vyučují, včetně těch, v nichž převládají žáci s handicapem. Většina jednotných zadání už bude také odpovídat obsahu rámcových vzdělávacích programů. Od školního roku 2014/2015 by použití jednotného zadání mělo být povinné pro všechny školy. Reformu závěrečných zkoušek má na starosti Národní ústav pro vzdělávání a finančně na ni přispívá Evropský sociální fond v rámci projektu MŠMT Nová závěrečná zkouška 2.
Vydáno: 21. 08. 2012
  • Článek
Od roku 2014/2015 by měla být v učebních oborech povinně zavedena nová závěrečná zkouška, která sjednotí požadavky na znalosti a dovednosti absolventů stejných učebních oborů na různých školách. Přibližně tři čtvrtiny škol už toto nové pojetí zkoušek přijaly dobrovolně.
Vydáno: 20. 04. 2012
  • Článek
Závěrečné zkoušky, které skládají žáci učebních oborů, procházejí reformou podobně jako maturity. Dříve si školy samy vytvářely zadání pro tyto zkoušky, a jejich úroveň se proto mohla podstatně lišit. V posledních letech se však stále více škol připojuje k jednotnému zadání, které připravují pracovníci Národního ústavu pro vzdělávání společně s odborníky ze škol i podniků. Jednotné závěrečné zkoušky se v učebních oborech zavádějí postupně a školy je přijímají dobrovolně.
Vydáno: 20. 12. 2011
  • Článek
Školy, které chtějí zlepšit kvalitu vzdělávání, mají nově k dispozici soubor pomůcek a dotazníků volně přístupných na webu. Zasloužil se o to projekt„ Cesta ke kvalitě“, na který po tři roky přispíval Evropský sociální fond.
Vydáno: 20. 12. 2011