Nová úprava dovolené při změně úvazku a výměry dovolené - praktickya na příkladech

Datum: Autor/autoři: Kristýna Menzelová , Michal Peškar Rubrika: Legislativa

V minulém článku jsme nastínili, jaké změny přinesla novela zákoníku práce v oblasti dovolené. Zásadní novinkou přitom i nadále zůstává nový výpočet nároku v hodinách, Jak konkrétně však postupovat v některých (ne)typických případech, kdy se v průběhu roku změní délka úvazku 1) nebo výměra dovolené, však nemusí být na první pohled každému zřejmé. Přitom jde o téma velmi aktuální – nedostatek pedagogických pracovníků je ve školách běžně řešen navyšováním úvazků stávajících pedagogů či zaměstnáním původně nepedagogických pracovníků na místo pedagogů. Naopak někteří pedagogové zase chtějí úvazek hlavně z rodinných a zdravotních důvodů zkrátit, jinak by dál práci pedagoga nemohli vykonávat. Abychom vaše možné obavy ohledně volby správného postupu rozptýlili, připravili jsme několik příkladů, na základě kterých vše snadno pochopíte.