Kampaň "Chci učit" oceňuje nenápadné hvězdy českého školství

Vydáno:

Výborní učitelé a učitelky jsou bohatstvím, které bychom měli opatrovat. Kampaň „Chci učit“ společnosti EDUin chce veřejnost upozornit na hodnotu, kterou tyto osobnosti pro naše školy mají.

Kampaň „Chci učit“ oceňuje nenápadné hvězdy českého školství
Mgr.
Olga
Pohl
 
redaktorka a tisková mluvčí EDUin, o. p. s.
Z různých stran se na české školství snáší kritika. V testech PISA jsme se po předchozím propadu zlepšili jen minimálně, vztah dětí ke škole je čím dál horší, máme tu tisíce nekvalifikovaných učitelů a mnozí rodiče jsou natolik nespokojení, že raději zakládají vlastní školy.
To je ale jen část pravdy. Pořád platí, že v Čechách a na Moravě působí skvělí učitelé, kteří se dokážou se vzrůstajícími nároky své profese vypořádat ke spokojenosti žáků i jejich rodičů. Takoví učitelé a učitelky si zaslouží, aby o nich věděli i lidé za zdmi škol. Právě o to jde kampani
Chci učit
, kterou zahájil EDUin na Den učitelů. Jejím cílem je
veřejně ocenit práci vynikajících pedagogů.
VEŘEJNOST POTŘEBUJE VIDĚT KVALITNÍ KANTOŘINU
Jak ukázala loňská kampaň Česko mluví o vzdělávání, učitelé jsou přesvědčeni, že si společnost jejich práce málo váží. Proto se často mluví o finském příkladu, kde se učitelské platy sice také pohybují okolo průměru, ale učitelství je váženou profesí, o níž mají mladí lidé zájem.
Kampaň
Chci učit
hledá cesty, jak
úctu
české společnosti k učitelům posílit. Jednou z nich je série filmových medailonů, které veřejnosti umožní vidět, jak vypadá dobré vyučování v praxi. Že cesta nebude úplně snadná, ukázaly počáteční zdrženlivé reakce učitelů na to, že budou předmětem natáčení. Ani ti nejlepší často nemají zájem o přílišnou sebeprezentaci.
Možnost vidět inspirativní učitelské osobnosti v akci je ale důležitá i z jiného důvodu.
„Jde nám o to, přitáhnout k učitelství zajímavé a inspirativní osobnosti. Aby konečně přestala platit smutná pravda, že na pedagogickou fakultu se hlásí jen ti, které jinam nevzali,“
vysvětluje ředitel EDUin Zdeněk Slejška. Pro školy jsou přínosem také lidé z praxe, kteří se rozhodnou jít učit. Ty je důležité k profesi přitáhnout, protože mají zkušenosti, díky kterým mohou propojit výuku s reálným světem.
DOBRÝ UČITEL SE VYSKYTUJE V RŮZNÝCH PODOBÁCH
Zatím nabízí web kampaně
chciucit.cz
čtveřici medailonů, které jsou ke zhlédnutí v dlouhé i krátké verzi a přibližují práci a názory portrétovaných učitelských osobností. Vítek Březka z pražské Bratrské školy se zamýšlí nad
otázkou výkonnosti
a tím, zda lze tlaku na výkon úspěšně odolat:
„Celá doba tlačí na výkon. Nakonec i ti, kteří se ohánějí tím, že nechtějí dávat dítě do školy zaměřené na výkon, mají od třetí třídy nervy, aby se dítě dostalo na další školu.“
Jana Petrů z waldorfské základní školy se vyjadřuje k problému „nekvalifikovanosti“. Sama má za sebou patnáct let praxe a přípravě hodin i jednotlivým dětem věnuje mimořádnou pozornost, chybí jí však potřebný titul.
Cílem kampaně je postupně ukázat celé spektrum možností kvalitní pedagogiky, neboť, jak říká další portrétovaný učitel Jiří Luka:
„Dobrou školu, kde rozvíjím osobnost dítěte, můžu dělat i ve staré barabizně. A je jedno, jestli je to malá škola nebo velká škola. Ta práce s dětmi je vždycky stejná.“
CHCEME SLYŠET HLAS ŘEDITELŮ
Kampaň
Chci učit
chce nejen ukázat kvalitní učitelství, ale také hledat a postupně
tvořit obraz dobrého učitele
z názorů odborné i laické veřejnost. Možnost vyjádřit se nabízí návštěvníkům webu pravidelná Otázka týdne. Bude velmi užitečné, pokud svými odpověďmi přispějí i zástupci vedení škol, protože jejich schopnost vybrat si do týmu kvalitní lidi a umět je vést k dobrým výkonům je pro úspěch každé školy klíčová. V současnosti mají stále méně možností, jak své nejlepší lidi ocenit, a hrozí, že novela zákona o pedagogických pracovnících jim sváže ruce ještě víc.
Dosavadní ohlasy na medailony i reakce návštěvníků webu jsou pozitivní, ale zatím je obtížné předpovědět, zda se kampani podaří oslovit i tu část společnosti, která se o vzdělávání příliš nezajímá. Jedná se však o jeden z prvních kroků na cestě k širší diskuzi o tom,
co učitelé znamenají pro českou společnost
a jaké učitele a učitelky bychom si přáli. Až to budeme vědět, můžeme začít uvažovat o tom, jakou podporu stávající kantoři potřebují, aby mohli odvádět špičkové výkony. Pak už snad nepovede dlouhá cesta k tomu, aby učitelství začalo připadat mladým lidem jako
smysluplná kariéra
a ne jen volba pro skalní nadšence.

Související dokumenty

Pracovní situace

Akreditace vzdělávacích programů v systému DVPP
Vzdělávání koordinátorů EV
Zákon o mimořádném ředitelském volnu a mimořádném vzdělávání distančním způsobem v souvislostech
Činnost učitele základní školy v souvislosti se vzděláváním distančním způsobem
Kooperace učitelů ve světle profesního učení
Možnost vzdělávat se současně ve více mateřských školách
Přerušení vzdělávání (§ 66 odst. 5 školského zákona)
Přerušení vzdělávání žákyně dle § 66 odst. 6 školského zákona
Vzdělávání v soukromých a církevních základních a středních školách
Školní vzdělávací program
Revize RVP
Kritéria hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání na školní rok 2014/2015
Účast na školení během víkendu
Hodnocení pedagogického pracovníka
Ukázka části pracovní náplně pedagogického pracovníka
Bezplatné poskytování učebnic
Ochrana pedagogů
Pracovní doba pedagogického pracovníka
Novela zákona o pedagogických pracovnících
Zpřístupňování osobních údajů učitelů na webových stránkách školy

Poradna

Výuka Aj
Úvazek
Úvazek
Podnapilý rodič
Pracovní poměr na dobu určitou - 10 měsíců
Vedoucí učitel odborného výcviku
Kvalifikace
Přespočetné hodiny
Ukončení předškolního vzdělávání
Platová třída
Výkaz práce
Odměna za očkování
Povinné předškolní vzdělávání
Jmenování třídních, uvádějících a provázejících učitelů
Učitel autoškoly a adaptační období
Prodloužení zkušební doby
Záskok za nemocného jazykáře - odborná poradna, odpověď na dotaz
Úhrada konference Škola jako místo setkávání ze šablon