Novela školského zákona upravující vzdělávání distančním způsobem neřeší znevýhodněné děti

V červenci Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) poslalo do vnějšího připomínkového řízení návrh zákona č. 866/20 Sb., kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon). Návrh zákona reaguje na mimořádnou krizovou situaci, kdy byla zakázána osobní přítomnost žáků ve školách v návaznosti na pandemickou situaci v ČR a vládou schválená krizová opatření. Tato nová situace ukázala, že školy i rodiny se ke vzdělávání postavily velmi rozdílně a že je nutné pro případ opětovného zákazu přítomnosti dětí ve školách závazně upravit pravidla pro poskytování distančního vzdělávání. Ministerstvo proto navrhlo doplnit do školského zákona nový § 184a, který upravuje povinnost školy poskytovat vzdělávání distančním způsobem a zároveň povinnost dětí se distančním způsobem vzdělávat.

Mgr.
Lenka
Hečková
Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání
Návrh novely školského zákona byl po vnějším připomínkovém řízení1) předložen dne 17. srpna 2020 Poslanecké sněmovně, kterou byl projednán a schválen dne 19. srpna 2020 na 57. schůzi Poslanecké sněmovny jako tisk 972/0 ve stavu legislativní nouze, tedy ve zkráceném řízení s vynecháním všech tří čtení. Poslanecká sněmovna postoupila návrh zákona Senátu a ten návrh novely projednal a schválil následujícího dne, 20. srpna, na své 26. schůzi. Dne 21. srpna 2020 novelu podepsal prezident České republiky a čtyři dny nato, dne 25. srpna, byla novela publikována ve Sbírce zákonů pod číslem 349 a zároveň toho dne nabyla účinnosti.
Novela upravuje zvláštní pravidla pro poskytování vzdělávání distančním způsobem při omezení osobní přítomnosti dětí, žáků a studentů (dále jen „děti“) ve školách z důvodu vyhlášených krizových a mimořádných opatření nebo z důvodu nařízení kar