Uvolňování žáků

Vydáno:
Otázka:
1) Může student v průběhu vyučování v tzv. volných hodinách ("oknech") opustit prostory školy?
2) Zodpovídá v této době za něj škola?
3) Lze tento problém řešit písemným prohlášením rodičů (zák. zástupců), že souhlasí s opuštěním školy - týká se nezletilých.
4) Jak postupovat v případě žáků zletilých?
Odpověď:
V úvodu odpovědi na všechny tyto otázky je třeba konstatovat, že neexistuje konkrétní právní úprava výše uvedené problematiky. Při hledání správného řešení celé problematiky "dohledu nad nezletilými" je nezbytné pouze vyvozovat z těch ustanovení právních předpisů, které mají vazbu na odpovědnost za způsobené škody a popř. na úpravu vnitřního režimu školy nebo školského zařízení.
Při hledání relevantních ustanovení právních předpisů připadá v úvahu především § 422 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, v platném znění. Z něj vyplývá mj. toto:
(1) Nezletilý odpovídá za škodu jím způsobenou, je-li schopen ovládnout své jednání a posoudit jeho následky; společně a nerozdílně s ním odpovídá, kdo je povinen vykonávat nad ním dohled. Není-li ten, kdo způsobí škodu pro nezletilost schopen ovládnout své jednání nebo posoudit jeho následky, odpovídá za škodu ten, kdo je povinen vykonávat nad ním dohled.
(2) Kdo je povinen vykonávat dohled, zprostí se odpovědnosti, jestliže prokáže, že náležitý dohled nezanedbal.
(3) Vykonává-li dohled organizace, její pracovníci dohledem pověření sami za škodu takto vzniklou podle tohoto zákona neodpovídají; jejich odpovědnost podle pracovněprávních předpisů není tím dotčena.
Druhým právním předpisem, který obsahuje ustanovení použitelné pro řešení výše kladených dotazů, je školský zákon. V zájmu nadčasovosti tohoto výkladu použijeme ustanovení nového školského zákona, který sice dosud nevyšel ve sbírce, ale jehož znění lze již s jistotou používat, neboť o nabytí jeho účinnosti od 1.1.2005 již není pochyb. Zde vyjdeme z ustanovení § 22, 29 a 30. Z nich mj. vyplývá toto:
"Žáci a studenti jsou povinni dodržovat školní řád a předpisy a pokyny školy k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byli seznámeni. Dále jsou povinni plnit pokyny pedagogických pracovníků škol vydané v souladu s právními předpisy a školním řádem.
Školy zajišťují bezpečnost a ochranu zdraví dětí, žáků a studentů při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech a při poskytování školských služeb a poskytují žákům a studentům nezbytné informace k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
Ředitel školy vydá školní řád. Ten upravuje:
- podrobnosti k výkonu práv a povinností dětí, žáků, studentů a jejich zákonných zástupců ve škole a podrobnosti o pravidlech vzájemných vztahů s pedagogickými pracovníky,
- provoz a vnitřní režim školy,
- podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků nebo studentů.
Školní řád zveřejní ředitel na přístupném místě ve škole, prokazatelným způsobem s ním seznámí zaměstnance, žáky a studenty školy a informuje o jeho vydání a obsahu zákonné zástupce nezletilých dětí a žáků." S přihlédnutím k těmto ustanovením právních předpisů je odpověď na kladené dotazy následující:
ad 1)
Žák (student) v průběhu vyučování v tzv. volných hodinách ("oknech)" může opustit prostory školy pouze za předpokladu, že je to v souladu s pravidly uvedenými ve školním řádu a byla splněna ta ustanovení školského zákona, která ukládají škole povinnost řádně s těmito pravidly seznámit jak studenty, tak i jejich zákonné zástupce. Při sestavování těchto pravidel (tedy příslušné části školního řádu) je třeba vycházet mj. z výše uvedených ustanovení § 422 občanského zákoníku, tj. zajistit, aby v byly vytvořeny podmínky k zajištění náležitého dohledu.
ad 2)
Škola za žáka odpovídá v této době za předpokladu, že ze školního řádu nevyplývá něco jiného. Pokud tedy z konkrétního ustanovení školního řádu vyplývá, že je s ohledem na rozvržení výuky v určitou část dne přerušena výchovně vzdělávací činnost a tato skutečnost je žákům i jejich zákonným zástupcům známa, nenese škola odpovědnost za případné škody, protože po tuto dobu nebyla povinna vykonávat náležitý dohled.
ad 3)
Případné písemné prohlášení rodičů lze připustit jako doklad o tom, že berou na vědomí toto konkrétní ustanovení školního řádu, které v konečném důsledku přenáší povinný dohled nad nezletilým na zákonné zástupce.
ad 4)
V případě zletilých žáků se opět vychází striktně z konkrétních ustanovení školního řádu. Ředitel školy tedy má právo řešit pobyt žáků ve škole či mimo ni v době přerušení výuky jakkoliv, popř. i shodně s ustanoveními platnými pro nezletilé žáky. Odpadá pouze povinná součinnost se zákonnými zástupci.
Závěrem je na místě dodat, že příslušná ustanovení školního řádu, která by v konečném důsledku přenášela odpovědnost za dohled nad nezletilými žáky na jejich zákonné zástupce, je moudré stanovit až po podrobném projednání se zástupci rodičů ve školské radě (§ 167 školského zákona). Koneckonců podle ustanovení této části zákona školská rada musí školní řád schválit. Tímto aktem by měla být splněna výše uvedená podmínka nezbytné konzultace se zástupci rodičů.