Univerzální nástroj pro školy pro bezpečné školní klima

Vydáno: 12 minut čtení

KiVa je komplexní celoškolní program prevence a intervence v oblasti šikany, který školám poskytuje nástroje a učí je dovednosti, jak lze řešit šikanu a jak udržitelně předcházet šikaně vlastními silami. Předchozí školní rok proběhl pilotní projekt ověřování účinnosti ve 24 českých školách, od příštího školního roku 23/24 se do programu mohou zapojit další školy. Co na program po více než roce implementace říkají čeští učitelé, jak je program úspěšný a s jakými výzvami se při zavádění programu setkali?

Univerzální nástroj pro školy pro bezpečné školní klima
Elge
Havrdová
Ph.D.
garantka KiVa v ČR, Schola Empirica, z. s.
Mgr.
Kotrbová
koordinátorka a metodička KiVa, Schola Empirica, z. s.
Mgr.
Pour
evaluátor, Schola Empirica, z. s.
KiVa, původem finský program prevence a intervence šikany pro základní školy, byl vyvinutý v roce 2006 finskou Univerzitou v Turku. Efektivita programu byla vědecky prokázána v několika zemích světa, mimo samotné Finsko např. v Itálii, Velké Británii či Estonsku. Program byl přeložen do 15 jazyků, implementován ve více než 1 000 školách na světě a aktuálně je dostupný ve 22 zemích světa. Mezi ně se zařadila také Česká republika, do které finský program přenesla organizace Schola E