Mgr. Jarmila Kubáňková, Ph.D. - strana 2

  • Článek
Ačkoliv je Linka pro rodinu a školu 116 000 primárně prostorem pro téma ohrožených, zneužívaných či jakkoliv jinak „ztracených“ dětí, pro které je škola mnohdy jedinou „normální“ institucí v jejich životě, občas se vyskytnou témata, kdy jsou žáci využiti pro vyřizování účtů mezi pedagogy (resp. vedením školy). V tomto článku se podíváme na jednu z častých variant manipulace s žáky a na její možné důsledky.
Vydáno: 18. 01. 2022
  • Článek
Ačkoliv je Linka pro rodinu a školu 116 000 primárně prostorem pro téma ohrožených, zneužívaných či jakkoliv jinak „ztracených“ dětí, pro které je škola mnohdy jedinou „normální“ institucí v jejich životě, občas se vyskytnou témata, kdy jsou žáci využiti pro vyřizování účtů mezi pedagogy (resp. s vedením školy). V tomto článku se podíváme na jednu z častých variant manipulace s žáky a na možnosti jejího předcházení.
Vydáno: 18. 01. 2022
  • Článek
V posledních pár týdnech se na Lince pro rodinu a školu 116 000 obracejí často velmi překvapení pedagogové, kteří se chtějí poradit o svých žácích na 1. stupni základní školy. Jejich příběhy mají jedno společné, a tím je výskyt „sexuálního jednání“ u jejich žáků. V tomto článku se chci podělit o dvě nejčastější podoby takového jednání a ukázat možnosti, jak s ním naložit.
Vydáno: 14. 12. 2021
  • Článek
Možná máte takového žáka ve třídě i vy. Možná o jeho zázemí víte dost a umíte mu poradit a pomoci. Ze zkušenosti Linky pro rodinu a školu 116 000 jsou však tito žáci spíše uzavření a o tom, co se děje doma, mluví neradi. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak může vypadat jejich zázemí a jak jim můžete v roli jejich učitelů pomoci.
Vydáno: 23. 11. 2021
  • Článek
Opakuje se to několikrát do roka. Na Linku pro rodinu a školu 116 000 se obrátí učitel, který se od svého žáka dozvěděl závažné informace. Ovšem s tou podmínkou, že je nikomu neprozradí. A učitel v dobré víře slíbil, že to zůstane jen mezi ním a žákem. A posléze řeší, jak z toho ven – pokud má svému žákovi pomoci (event. nedostat sám sebe, resp. celou školu do potíží), musí tyto informace sdílet. Jenže to přece ztratí žákovu důvěru… Jak z toho ven?
Vydáno: 19. 10. 2021
  • Článek
Opakuje se to několikrát do roka. Na Linku pro rodinu a školu 116 000 se obrátí učitel, který se od svého žáka dozvěděl závažné informace. Ovšem s tou podmínkou, že je nikomu neprozradí. A učitel v dobré víře slíbil, že to zůstane jen mezi ním a žákem. A posléze řeší, jak z toho ven – pokud má svému žákovi pomoci (event. nedostat sám sebe, resp. celou školu do potíží), tak tyto informace musí sdílet. Jenže to přece ztratí žákovu důvěru, tak jak z toho ven?
Vydáno: 19. 10. 2021
  • Článek
Na konci loňského školního roku se na nás obrátila pedagožka ze základní školy s následující potíží – přicházejí za ní rodiče žáků, kteří se nechtěli vrátit do školy, trápí se v ní více než jindy, jsou plačtiví, ztrácí zájem o cokoliv, mluví o sebevraždě, přestávají jíst. Pedagožka si za dvacet let své kariéry na takovou „úrodu“ psychických obtíží nepamatuje a domnívá se, že jde zejména o následek koronaviru a s ním spojených opatření.
Vydáno: 24. 08. 2021
  • Článek
Na konci loňského školního roku se na nás obrátila pedagožka ze základní školy s následující potíží – přicházejí za ní rodiče žáků, kteří se nechtěli vrátit do školy, trápí se v ní více než jindy, jsou plačtiví, ztrácí zájem o cokoliv, mluví o sebevraždě, přestávají jíst. Pedagožka si za dvacet let své kariéry na takovou „úrodu“ psychických obtíží nepamatuje a domnívá se, že jde zejména o následek „koronaviru a s ním spojených opatření“
Vydáno: 24. 08. 2021
  • Článek
Na konci loňského školního roku se na nás obrátila pedagožka ze základní školy s následujícím problémem: přicházejí za ní rodiče žáků, kteří se nechtějí vrátit do školy, trápí se v ní více než jindy, jsou plačtiví, ztrácí zájem o cokoliv, mluví o sebevraždě, přestávají jíst. Pedagožka si za dvacet let své kariéry na takovou „úrodu“ psychických obtíží nepamatuje a domnívá se, že jde zejména o následek koronaviru a s ním spojených opatření.
Vydáno: 24. 08. 2021
  • Článek
Existují agendy, které ředitelé mohou delegovat na své zástupce nebo jiné kolegy (například tvorbu rozvrhu, systém dalšího vzdělávání učitelů, plán hospitací, výkaznictví a účtování dotací), mají-li na to prostředky a schopné pedagogy. Oproti tomu existují agendy, na kterých je spoluúčast nejvýše postavené osoby ve škole nenahraditelná a nezbytně nutná. A jednou z těchto oblastí je bezpečné klima ve škole. Pokud na ně jako ředitel rezignujete, budete odsouzeni donekonečna řešit opakované stížnosti na šikanu1) resp. nevhodné chování žáků mezi sebou, jak alespoň ukazují zkušenost z Linky pro rodinu a školu 116 000.
Vydáno: 15. 06. 2021
  • Článek
Ať už bude v květnu pandemická situace jakákoliv, zápis dětí do MŠ bezpochyby proběhne. Je tak možné počítat s tím, že nejpozději na přelomu září a října se na Linku pro rodinu a školu 116 000 ozvou rodiče nastoupivších dětí s prosbou o radu, jak dál jednat s mateřskou školou, protože „takhle už to dál nejde“. Samozřejmě, některým potížím se ani při nejlepší vůli nelze vyhnout. V tomto článku se ovšem zaměříme na ty, kterým se vyhnout lze. Alespoň to ukazují příběhy volajících na Linku 116 000.1)
Vydáno: 23. 03. 2021
  • Článek
Nestává se tak často, aby se na Linku pro rodinu a školu 116 000 obraceli studenti s obavami ohledně své další studijní kariéry. Přesněji řečeno, do doby jarního nouzového stavu se tyto případy počítaly na jednotky za rok. Od poloviny března 2020 začaly počty pozvolna stoupat a nyní máme za sebou desítky chatů na toto téma. Záměrem následujícího článku je podělit se o témata, se kterými se na nás obracejí žáci maturitních ročníků, včetně pár tipů ze škol, jež umí svým maturantům distanční vzdělávání usnadnit.
Vydáno: 23. 02. 2021
  • Článek
V době tzv. první vlny koronaviru (jaro 2020) jsme na Lince pro rodinu a školu 116 000 zaznamenali velký nárůst hovorů od rodičů žáků ZŠ. I během tzv. druhé vlny (podzim 2020) se ozývalo nemálo rodičů, kteří se potřebovali poradit ohledně školní docházky svých dětí. Od ledna 2021 procházíme tzv. třetí vlnou a obsah i počet hovorů se výrazně změnil. A právě tato změna je předmětem dnešního článku.
Vydáno: 23. 02. 2021
  • Článek
Nestává se tak často, aby se na Linku pro rodinu a školu 116 000 obraceli studenti s obavami ohledně své další studijní kariéry. Přesněji řečeno, do doby jarního nouzového stavu se tyto případy počítaly na jednotky za rok. Od poloviny března 2020 se toto téma začalo pozvolna objevovat a nyní máme za sebou desítky chatů na toto téma. Záměrem tohoto článku je podělit se o témata, s nimiž se na nás studenti maturitních ročníků obracejí, a předat pár tipů ze škol, které umí svým maturantům distanční vzdělávání usnadnit.
Vydáno: 23. 02. 2021
  • Článek
S přesunem výuky do online prostředí se na Lince pro rodinu a školu 116 000 opět zvyšuje počet hovorů, ve kterých řešíme ubližování mezi žáky v online světě. Volající si často stěžují, že „škola to neřeší“, a dožadují se informací a postupů, jak školu „donutit, aby s tím konečně něco udělala“. V tomto článku nikoho k ničemu nutit nebudeme, ale nabídneme některé informace a postupy, které jsou podle našich zkušeností v těchto případech funkční a mohou vaší škole pomoci.
Vydáno: 15. 12. 2020
  • Článek
V tomto článku se s vámi chci podělit o zkušenosti volajících, kteří se na Linku pro rodinu a školu 116 000 obraceli v době říjnového postupného uzavírání obou stupňů základních škol. V mnoha krajích se v polovině října k sílící epidemii přidaly též vydatné deště, což pro některé rodiny znamenalo další komplikaci. Jiné domácnosti sice zůstaly velké vody ušetřeny, ale do cesty se jim připletly tzv. normální potíže, které se za proticovidových opatření staly obtížně překonatelnými. Naštěstí v mnoha případech tyto rodiny narazily na velkorysé učitele se smyslem pro humor, jak je možno vidět z následujících případů.1)
Vydáno: 15. 12. 2020
  • Článek
S přesunem výuky do online prostředí se na Lince pro rodinu a školu 116 000 opět zvyšuje počet hovorů, v nichž řešíme ubližování mezi žáky v online světě. Volající si často stěžují, že „škola to neřeší“, a dožadují se informací a postupů, jak školu „donutit, aby s tím konečně něco udělala“. V tomto článku nikoho k ničemu nutit nebudeme, ale nabídneme některé informace a postupy, které jsou podle našich zkušeností v těchto případech funkční a mohou Vaší škole pomoci.
Vydáno: 15. 12. 2020
  • Článek
Celorepublikové několikaměsíční uzavření škol, které zasáhlo do druhé poloviny minulého školního roku, se promítlo i do skladby hovorů na Lince pro rodinu a školu 116 000. V nich se jednoznačně ukazuje, že uzavření škol znamenalo zátěž pro žáky, jejich rodiče i učitele. Je pravděpodobné, že každá z těchto skupin si je kromě potíží, které přineslo jejímu nejbližšímu okolí, i více či méně vědoma toho, že se to nějak dotkla i ostatních. Účelem tohoto článku je ukázat, jakým tlakům byli žáci, jejich rodič a učitelé vystaveni.
Vydáno: 22. 10. 2020
  • Článek
Představujeme Linku pro rodinu a školu 116 000, která je zaměřena na téma ohroženého dítěte. Stačí vytočit číslo 116 000 a z celého území ČR se nám kdykoliv dovoláte – pracujeme v režimu 24/7. Nemusíte mít ani kredit – Linka 116 000 je pro volajícího zdarma, tj. poplatky za hovorné hradí Cesta z krize, z. ú., která tuto linku provozuje již od roku 2013.
Vydáno: 22. 09. 2020
  • Článek
Celorepublikové několikaměsíční uzavření škol, které zasáhlo do druhé poloviny minulého školního roku, se promítlo i do skladby hovorů na Lince pro rodinu a školu 116 000. V nich se jednoznačně ukazuje, že uzavření škol znamenalo zátěž pro žáky, jejich rodiče i učitele. Je pravděpodobné, že každá z těchto skupin si je krom potíží, které situace přinesla jejímu nejbližšímu okolí, i více či méně vědoma toho, že se nějak dotkla i ostatních. Účelem tohoto článku je ukázat, jakým tlakům byli žáci, jejich rodiče a učitelé vystaveni.
Vydáno: 22. 09. 2020