Aktuality - strana 7

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR na konferencích Národního pedagogického institutu ČR (15. října) a organizace META, o.p.s. (22. října) představilo návrh nové systémové podpory jazykové přípravy žáků cizinců. Ačkoliv se ministerstvo v nově schválené Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030+ plánuje zaměřit na snižování nerovností ve vzdělávání, navrhované změny v zatím představené podobě však povedou k jejich zvyšování.
Vydáno: 06. 11. 2020
Odborná konference pro zástupce ředitelů škol se koná 26. listopadu 2020 online. Jako již tradičně i letos nemůže chybět slavnostní vyhlášení vítězů soutěže Zlatá karabina. Dalším bodem programu je křest knihy Efektivní porady ve školství. Nedílnou součástí je sedm odborných přednášek, které se zabývají aktuálními tématy na školách.
Vydáno: 06. 11. 2020
i tak se na ně snaží připravit doma
Vydáno: 06. 11. 2020
Česká školní inspekce zveřejňuje tematickou zprávu, která reflektuje dílčí zkušenosti žáků a učitelů s distančním vzděláváním realizovaným ve 2. pololetí školního roku 2019/2020 i s pojetím vzdělávání na počátku školního roku 2020/2021. Součástí zprávy jsou také doporučení k realizaci distanční výuky pro školy, rodiče a zřizovatele doplněná o odkazy na konkrétní metodickou inspiraci (webináře, články, podcasty apod.) a také doporučení pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Vydáno: 05. 11. 2020
Česká školní inspekce zveřejňuje tematickou zprávu, která reflektuje dílčí zkušenosti žáků a učitelů s distančním vzděláváním realizovaným ve 2. pololetí školního roku 2019/2020 i s pojetím vzdělávání na počátku školního roku 2020/2021.
Vydáno: 05. 11. 2020
Ačkoli se digitální dovednosti učitelů proti jaru zlepšily, značný podíl jich při distančním vzdělávání neomezil obsah učiva, jak jim to ministerstvo doporučilo. 
Vydáno: 04. 11. 2020
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy  vyhlašuje  na období od 1. 2. 2021 do 31. 8. 2022 Pokusné ověřování obsahu, metod a organizace kombinovaného vzdělávání v základních a středních školách (č. j. MSMT-34023/2020-1).
Vydáno: 03. 11. 2020
Žáci pěti základních škol a jednoho gymnázia z Prahy, Brna, Hradce Králové, Ledče nad Sázavou a Moravských Budějovic v tomto školním roce začínají nový vzrušující projekt, během kterého budou spolupracovat s odborníky, včetně odborníků z jejich komunit, a prozkoumávat vědecké aspekty měst jako ekosystémů. Projekt, který je financován z programu EU Horizon 2020, se jmenuje PULCHRA a využívá přístup zvaný „komunitě otevřené vzdělávání”, při kterém žáci pracují na výzkumu s relevantními odborníky. Cílem projektu je usnadnit účast občanů všech věkových kategorií na vědeckém bádání a utvářet tak informované, inovativní a participativní komunity. Školy budou ve výsledku mnohem aktivnější v prosperujících komunitách.
Vydáno: 03. 11. 2020
Nenechte si ujít 7. ročník konference Nezastupitelný zástupce.
Vydáno: 03. 11. 2020
S prodloužením nouzového stavu se opakuje jarní scénář: žáci zůstávají v domácí výuce a není vyloučeno, že budou doma několik měsíců. Jarní karanténu přitom považují rodiče i učitelé za náročné období. Jen třetina učitelů změnila během jarní distanční výuky obsah a až 16 procent rodičů tráví pomocí svým dětem více než tři hodiny denně. Žáci jsou teď ochuzeni o přirozený sociální kontakt s kamarády a učiteli; distanční vzdělávání je však může naučit i novým dovednostem.
Vydáno: 02. 11. 2020
Odstartoval další ročník zábavně-vzdělávacího projektu Minisčítání 2020, který je určen pro děti ve věku 9 až 15 let. Žákům přiblíží význam statistiky i chystaného Sčítání lidu. Do projektu se lze zapojit i během online výuky a na vylosované třídy navíc čekají atraktivní ceny. Registrace je možná až do 13. prosince 2020.
Vydáno: 02. 11. 2020
Komunita expertních dobrovolníků Česko.Digital startuje v rámci svého projektu Učíme online (ucimeonline.cz) novou sérii bezplatných webinářů, aby usnadnila učitelům a školám přechod na online vyučování. Učitelé si tak mohou naživo vyzkoušet online nástroje, ale hlavně získají cenné zkušenosti a inspiraci pro samotnou výuku na dálku. Webináře totiž vedou zkušení pedagogové z praxe. O novou sérii webinářů mají zájem tisíce učitelů z celé České republiky.
Vydáno: 02. 11. 2020
Užitečnou pomůcku pro nastavení strategie školy pro práci se vzdělávacím obsahem ve školním roce 2020/2021 zveřejnilo krajské pracoviště NPI ČR v Plzni. Nástroj vychází z dokumentu ČŠI a odráží dnešní stav, kdy se vzdělávání poskytuje distančně.
Vydáno: 02. 11. 2020
Modularizace v odborném vzdělávání, využití vzdělávacích modulů či prvků modulárního vzdělávání představuje aktuální téma pro školy, zaměstnavatele i měnící se trh práce. Několik pohledů na téma i zkušenosti SŠ a VOŠ nabídne 11. 11. 2020 webinář projektu P-KAP Národního pedagogického institutu, který se koná v rámci Evropského týdne odborných dovedností.  
Vydáno: 02. 11. 2020
Ve čtvrtek 12. listopadu začíná v Česku dvoudenní DigiEduHack . Přihlásit se do něj můžete ZDE . Jeho cílem je vytvoření platformy pro učitele, díky které budou moci sdílet příklady dobré praxe v rámci online výuky. Do projektu se může přihlásit prakticky kdokoliv. Vítáni jsou především IT specialisté, učitelé a lidé aktivní v oblasti vzdělávání nebo veřejné správy. Je možné se přihlásit celý tým nebo se zapojit jako jednotlivec
Vydáno: 02. 11. 2020
Modernizovat vzdělávání tak, aby děti i dospělí obstáli v dynamickém a neustále se měnícím světě 21. století, to je cílem nové Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+.
Vydáno: 01. 11. 2020
Vzdělávání ve druhém pololetí školního roku 2019/2020 bylo výrazně poznamenáno opatřeními souvisejícími s pandemií nemoci covid-19. Po většinu tohoto období byla zakázána osobní přítomnost dětí, žáků a studentů (dále jen „žáci“) ve školách a vzdělávání bylo realizováno distančními metodami. Školy a jejich učitelé toto náročné období většinově zvládli, přestože průběh a pojetí vzdělávání na dálku byly v různých školách různé. Podrobnosti jsou k dispozici v tematické zprávě Vzdělávání na dálku v základních a středních školách, která je ke stažení na www.csicr.cz.
Vydáno: 01. 11. 2020
Kristýna Hrubanová z organizace NaZemi se po absolvování oboru textilní výtvarník na Střední průmyslové škole textilní v Brně rozhodla odjet na zkušenou jako au-pair do Anglie, po návratu nepokračovala v pokusech o studium uměleckých oborů a vydala se na pedagogickou dráhu. Tu započala na Pedagogické fakultě UP v Olomouci, kde vystudovala učitelství angličtiny a občanské výchovy pro 2. stupeň ZŠ. Po několika letech výuky angličtiny na snad všech typech škol zakotvila v organizaci NaZemi, kde se 10 let věnuje globálnímu vzdělávání a vzdělávání vůbec. Externě vyučuje na Pedagogické fakultě v Brně, byla členkou odborné skupiny Globální rozvojové vzdělávání k revizi průřezových témat, jezdí na kole a zkoumá možnosti zahradničení v centru Brna. O vzdělávání občasně bloguje na eduin.cz.
Vydáno: 31. 10. 2020