Aktuality - strana 8

Lidské zdroje představují v každé organizaci kapitál, který lze vymezit jako produktivní schopnosti ztělesněné v pracovní síle. Jedná se především o znalosti a dovednosti pracovníků, ale obecně o jakékoli osobní charakteristiky, které umožňují dosahovat odpovídajícího pracovního výkonu zaměstnanců. Uvažovat tímto způsobem o vašem pedagogickém sboru se může zdát odosobněné – nové trendy v řízení lidských zdrojů však ukazují, že prostřednictvím datové analýzy můžete naopak hluboce porozumět nejjemnějšímu předivu vlastností a vztahů lidí ve vaší organizaci.
Vydáno: 31. 10. 2020
Koronavirová krize obrátila pozornost veřejnosti ke školství víc než cokoli jiného za poslední roky. V širokém rodičovském plénu vzplanula debata o smysluplnosti části učiva a odborné kruhy se zamýšlely nad tím, jak hodnotit žáky za práci v podmínkách, na něž nikdo nebyl připraven. Obecný dojem z pokynů, jež od počátku vysílaly školské autority, byl hlavně děti nepřetěžovat, brzy nato se začala vážně probírat možnost zrušit protentokrát známky a zavést formativní slovní hodnocení, o němž se předpokládá, že je k žákům laskavější a spravedlivější.
Vydáno: 31. 10. 2020
Jste náruživými uživateli sociálních sítí? Pravidelně kontrolujete dění na profilech svých přátel, aktualizujete své statusy, hodnotíte příspěvky ostatních a reagujete na ně, často přispíváte do diskusních skupin? Procházíte online fotogalerie svých přátel? Možná se u vás začne brzy rozvíjet syndrom, který je označován zkratkou FoMO.
Vydáno: 31. 10. 2020
Jedním z důležitých cílů České školní inspekce v rámci inspekční činnosti v oblasti školního stravování je poskytovat školám, resp. pracovníkům školních jídelen, inspiraci při sestavování jídelních lístků tak, aby škola nabízela stravování, které bude nejen respektovat předepsané výživové normy, ale nabízené pokrmy budou zároveň dostatečně atraktivní, pestré, nestereotypní a založené na využívání čerstvých surovin. Takto koncipované jídelní lístky pak mohou významně podpořit zvýšení počtu dětí a žáků, kteří se ve školních jídelnách každodenně stravují.
Vydáno: 31. 10. 2020
V rámcových vzdělávacích programech od mateřských po střední školy je zakotvena problematika ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí (dále jen „OČMU“) jako soubor znalostí a dovedností, které mají připravit děti, žáky a studenty na zodpovědný přístup k ochraně svého zdraví a života, ochraně majetku a životního prostředí. Je důležité, aby každý znal základní zásady sebeochrany a vzájemné pomoci, aby se uměl adekvátně zachovat v život nebo zdraví ohrožujících situacích.
Vydáno: 31. 10. 2020
Mermaid girl, Rikki, H2O Just add water!, NO:1289
Vydáno: 31. 10. 2020
Česká školní inspekce připravila pro učitele ZŠ a SŠ specifické vzdělávací programy, jejichž cílem je naučit pedagogy v hodinách využívat úlohy uvolněné z mezinárodních šetření PIRLS, TIMSS a PISA. Tyto úlohy mají výrazný didaktický potenciál a kromě své evaluační role mohou dobře posloužit také jako nástroj pro zvýšení kvality výuky čtenářských, matematických a přírodovědných dovedností žáků na obou stupních ZŠ i na SŠ. Takto koncipovanými vzdělávacími programy prošlo dosud již více než 6 000 učitelů ze všech krajů České republiky.
Vydáno: 30. 10. 2020
Odborná konference pro zástupce ředitelů škol se koná 26. listopadu 2020 online. S názvem „Nezastupitelný zástupce“ se tak dotýká aktuálních témat. Konference nabízí celkem 8 odborných přednášek. Tradiční součástí je samozřejmě vyhlášení ceny Zlatá karabina a křest knihy Efektivní porady ve školství.
Vydáno: 30. 10. 2020
Školní připravenost a vstup dítěte do první třídy základní školy nepředstavují dnes v České republice témata, která by stála v popředí zájmu odborníků či politiků. Počet odkladů školní docházky se několik let vcelku stabilně drží na podobně vysoké úrovni, tedy kolem hranice 20 % z populačního ročníku.
Vydáno: 30. 10. 2020
Snem (nejen) každého učitele a poradce je mít před sebou motivované žáky nebo klienty, které stačí směrovat a doprovázet na jejich cestě za (sebe)poznáním a životními volbami. V takové představě naše podpora vede ke studentově vyšší životní spokojenosti. Jakým způsobem ale podobný sen převést do praxe? Můžeme mít na motivaci studenta skutečně takový vliv? Jakou roli hraje učitel nebo poradce? Teorii i návod může poskytnout sebedeterminační teorie, kterou vám postupně představíme v několika následujících článcích.
Vydáno: 30. 10. 2020
Setkání venku inspiruje víc.
Vydáno: 29. 10. 2020
Co jsou exoplanety, jak můžeme zkonstruovat a vyslat do vesmíru družici anebo poslat zprávu či experiment na Mezinárodní vesmírnou stanici? Na tyto a další vesmírné otázky hledají odpovědi žáci ze základní brněnské školy Labyrinth, kteří se letos účastní pilotního ročníku Labyrinth Space Academy. Cílem vesmírné akademie je otevřít dětem oči a seznámit je se všemi aspekty kosmického výzkumu nejen u nás, ale i v Evropě.
Vydáno: 29. 10. 2020
Alice Frýbová, advokátka, se v Minutce věnuje tématu sdělování informací o dítěti bývalému manželovi/manželce. Musí škola respektovat přání jednoho z rodičů?
Vydáno: 29. 10. 2020
Od pondělí se podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) uzavřou i speciální školy.
Vydáno: 29. 10. 2020
Společnost T-Mobile se rozhodla reagovat na prohlubující se pandemii COVID-19 a chystané prodloužení uzavření českých škol dalším krokem. Pro distanční výuku zejména žáků základních škol v ČR nabídne 10.000 SIM karet s rychlým připojením zdarma na 3 měsíce. Učitelům pomůže zlepšovat vyučování na dálku, bezplatně jim zpřístupní on-line webináře. Pokud by se kritická situace v zemi a ve školství prodlužovala, zváží společnost T-Mobile další prodloužení této nabídky. Navazuje tak na nedávný krokkrok, kdy ve spolupráci s Norou Fridrichovou oznámila darování 500 notebooků a připojení pro děti samoživitelů.
Vydáno: 29. 10. 2020
Tým projektu Podpora práce učitelů Národního pedagogického institutu České republiky (NPI ČR) spolu se zástupci MŠ Motýlek z Ústí nad Labem a ostravské MŠ Varenská připravili další online setkání Společenství praxe, tentokrát na téma předškolní vzdělávání.
Vydáno: 29. 10. 2020
5. listopadu 2020 proběhne další z webinářů projektu P-KAP Národního pedagogického institutu. Tentokrát se budeme věnovat různým metodám výuky cizích jazyků a jejich hodnocení na středních školách, které jsou využitelné v aktuální distanční výuce, ale částečně přenositelné i do třídy v normálním režimu.
Vydáno: 29. 10. 2020
Přidejte se k on-line setkání Společenství praxe vzdělávacích oblastí Matematiky a Informatiky.
Vydáno: 29. 10. 2020
Výuka na dálku přinutila učitele hledat alternativní způsoby, jak žáky zaujmout. Technologická společnost 3M, která aplikuje vědu na každodenní život, proto přispěchala učitelům na pomoc a zapojila do popularizace vědy tým svých špičkových vývojových inženýrů. Výsledkem je série videí „Věda doma“ s pokusy, které zvládne každý školák doma v kuchyni nebo v pokojíčku. Hravou formou si osvojí poznatky z chemie a fyziky. 
Vydáno: 29. 10. 2020
Rozdílný přístup obcí k financování jimi zřizovaných škol je mezi jejich řediteli a ředitelkami nezřídka vnímán velmi citlivě. Naopak zástupci obecních samospráv donedávna poukazovali na to, že na jimi provozované školy často výrazně doplácejí z jiných než k tomu určených prostředků. Situace se měla proměnit od 1. ledna 2018, kdy došlo ke zvýšení poměru vymezených financí na dítě a žáka, které by za ním měly v ideálním případě doputovat na zajištění provozu a činnosti mateřské či základní školy dle rozpočtového určení daní. Nastala však v reálné výši příspěvku škole změna? Podle údajů vykazovaných samotnými obcemi v průměru nikoliv. To však neznamená, že všechny radnice a obecní úřady dávají svým školám málo. Naopak minimálně čtvrtina z nich dává do systému mnohem více vlastních prostředků než těch, které jsou pro školy metodicky určeny. Kolik na činnost školy ve vaší obci přispívá právě váš zřizovatel?
Vydáno: 29. 10. 2020