Vzdělávací institut Středočeského kraje

Vzdělávací institut Středočeského kraje (VISK) je příspěvkovou organizací zřízenou Středočeským krajem. Od 1. ledna 2010 zahájil na základě rozhodnutí zřizovatele realizaci interního projektu vybudování krajského vzdělávacího zařízení, které se primárně věnuje dalšímu vzdělávání dospělých. Další vzdělávání, které je nedílnou součástí vzdělávání celoživotního, nebylo a stále není mnoha lidmi plně pochopeno a doceňováno. O to cennější je skutečnost, že se jeho podpora stala jednou z krajských priorit.

Vzdělávací institut Středočeského kraje
Mgr.
Jiří
Holý

ředitel Vzdělávacího institutu Středočeského kraje (VISK)
Po provedení analýzy v roce 2009, která potvrdila poměrně značnou roztříštěnost a nekomplexnost nabídky dalšího vzdělávání v kraji, jeho častou nedostupnost pro klienty – ať už z důvodů ekonomických, organizačních či technických – bylo rozhodnuto o transformaci původního zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků na Vzdělávací institut Středočeského kraje, o rozšíření jeho hlavní činnosti o další vzdělávání i jiných cílových skupin, než jsou pedagogičtí pracovníci, a prosadila se myšlenka postupného budování organizace, která by se v budoucnu mohla stát do určité míry zastřešující organizací dalšího vzdělávání na území Středočeského kraje.
Organizací, která bude v oblasti dalšího profesního vzdělávání dospělých zajišťovat co nejširší, nejkomplexnější, ekonomicky a organizačně dostupnou nabídku vzdělávacích programů zejména pro organizace zřizované veřejnou správou v oblasti školství a sociálních služeb a dále v oblasti veřejné správy jako takové, tj. pro pracovníky obcí a kraje. Nedílnou součástí strategie se stalo i
vzdělávání seniorů
a vytvoření podmínek pro poskytování
profesních kvalifikací a rekvalifikací.
Vzdělávací institut Středočeského kraje měl na co navazovat. Dvacetileté zkušenosti z realizace mnoha vzdělávacích programů v oblasti dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků byly pevným základem, na němž bylo možno postavit systém vzdělávání i v dalších oblastech. V roce 2010 VISK přidal jako druhý pilíř své hlavní činnosti
další vzdělávání pracovníků ve veřejné správě
a od roku 2012 jako třetí pilíř další vzdělávání pracovníků v sociálních službách. V současné době je VISK schopen poskytovat svým klientům více než
sedm set vzdělávacích programů akreditovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvem vnitra a Ministerstvem práce a sociálních věcí.
Vzhledem k postupnému úspěšnému naplňování jak krátkodobých, tak střednědobých cílů bylo po dohodě se zřizovatelem rozhodnuto o zahájení
vzdělávání seniorů v akademii třetího věku
od počátku roku 2012. Od září letošního roku bude probíhat již v sedmi městech kraje. Podíváme-li se na počty našich klientů z výše vyjmenovaných oblastí, VISK každoročně poskytne vzdělávání zhruba jedenácti tisícům zájemců, kteří absolvují jeden či více vzdělávacích programů. V letošním roce jsme zahájili zásadní kroky pro
přípravu poskytování profesních kvalifikací a rekvalifikací
a také jsme rozhodli, vzhledem k zájmu laické veřejnosti o vybrané programy z naší nabídky, otevřít naše programy dalšího vzdělávání ve všech oblastech i pro veřejnost, s výjimkou aktivit projektových, které mají cílové skupiny přesně definovány a nelze je žádným způsobem rozšiřovat či měnit.
Abychom se jak my, tak naši klienti snáze orientovali v aktivitách dalšího vzdělávání VISK, zavedli jsme si interní zkratky, inspirované všeobecně užívanou zkratkou DVPP, které jsou použity v následujícím diagramu:
DVPP
= další vzdělávání pedagogických pracovníků
DVVS
= další vzdělávání pracovníků ve veřejné správě
DVVS
= další vzdělávání pracovníků v sociálních službách
A3V
= vzdělávání seniorů v akademii třetího věku
PKVAL
= profesní kvalifikace a rekvalifikace
DVV
= další vzdělávání veřejnosti
Je samozřejmé, že na podporu naší hlavní činnosti v oblasti dalšího vzdělávání vyvíjíme
řadu dalších činností
– například i na poli mezinárodních aktivit, kde se soustřeďujeme hlavně na regiony, s nimiž má Středočeský kraj dohody o spolupráci, ať už je to Porýní-Falc v Německu, Burgundsko ve Francii či Opolské vojvodství v Polsku nebo další evropské regiony. Navazujeme spolupráci v oblasti dalšího vzdělávání, partnersky se podílíme na řadě mezinárodních projektů. V letošním roce jsme vstoupili i do oblasti ediční činnosti, kdy se nám podařilo, na základě nezištné spolupráce s německými partnery v Porýní-Falci,
vydat publikaci zaměřenou na diagnostiku žáků.
Je spousta konkrétních aktivit VISK, o nichž by bylo možné se ještě zmínit. VISK v letošním roce působí již na
deseti kmenových pracovištích
(z toho tři jsou v Praze a sedm na území kraje – Nymburk, Kutná Hora, Kladno, Rakovník, Mladá Boleslav, Příbram, Benešov) a dále využívá čtyři další smluvní pracoviště (Kolín, Mělník, Beroun, Kutná Hora). Snažíme se tak být v co nejužším kontaktu se školami, zařízeními sociálních služeb, obcemi a městy a jejich představiteli, se zástupci kraje a vytvářet pokud možno společně nabídku programů dalšího vzdělávání, která by vycházela z jejich potřeb, reagovala na místní požadavky i na požadavky vyplývající z regionálního i republikového kontextu.
Vzdělávací institut Středočeského kraje chce plnit v procesu investování do lidského kapitálu výraznou roli poskytovatele vzdělávacích služeb s maximální garancí kvality. Je to dlouhá a nikdy nekončící cesta, je to práce velmi tvůrčí a velmi zodpovědná. Zároveň není vůbec jednoduchá a je plná nástrah. O to více si cením podpory všech, kteří pochopili důležitost dalšího vzdělávání na úrovni našeho regionu, pochopili, že další vzdělávání je jednou z klíčových podmínek pro současný i budoucí úspěšný rozvoj kraje a zlepšení života jeho občanů.
Více o Vzdělávacím institutu Středočeského kraje se dozvíte na internetových stránkách