Anketa dětí o nejoblíbenější knížku roku vstoupila do dvacátého roku své existence

V Památníku národního písemnictví na Strahově se 13. dubna konal již devatenáctý ročník akce SUK – Čteme všichni, která je součástí resortního projektu Podpora čtenářské gramotnosti.

Mgr.
Ivana
Hutařová
pracovnice Národní pedagogické knihovny Komenského, ÚIV
Pořádá ji Národní pedagogická knihovna Komenského, pracoviště Ústavu pro informace ve vzdělávání, ve spolupráci s Klubem dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků. V rámci této akce jsou
udělovány ceny úspěšným knihám pro děti
vydaným v uplynulém kalendářním roce. Ceny knihám udělují ti, jimž jsou knížky především určeny, tedy děti, a ti, kdo s literaturou pro mládež pracují, knihovníci a učitelé.
Letos se hlasování, které probíhá každoročně od ledna do konce března, zúčastnilo více než 4 500 žáků základních škol z celé republiky. Žádný jasný favorit nebyl, zcela s přehledem ale zvítězila
původní česká literatura. Nejvíc hlasů děti poslaly knížce Petry Braunové
Ema a kouzelná kniha, bodoval i
Kuky se vrací
Jana Svěráka a titul oblíbený především u chlapců,
Pachatelé dobrých skutků – Kouzláci
Miloše Kratochvíla. Knihovnice tentokrát hlasovaly shodně s dětmi. Také u nich se umístila Ema a kouzelná kniha na prvním místě, dalšími oceněnými tituly jsou:
Bílá paní na hlídání
Pavla Brycze,
Lichožrouti se vracejí
Pavla Šruta a
Zákeřné keře
Daniely Krolupperové.
Od počátku existence ankety byla udělována
Cena učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství.
Jako jediná se liší od ostatních anketních cen především tím, že je to cena porotní a jejím hlavním posláním je upozornit pedagogickou veřejnost na nově vzniklé původní české tituly vhodné i pro výuku. Před třemi lety převzal záštitu nad touto cenou ministr školství a název ceny se změnil na
Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za přínos k rozvoji dětského čtenářství.
Ministr školství ji uděluje na doporučení poroty učitelů českého jazyka.
Také letos porota vybrala zajímavé tituly, např.
Mojmír – cesta pravého krále
Renáty Štulcové, která osobitě zpracovává příběh moravského bájného krále Ječmínka, nebo bohatě výpravná knížka Milady Motlové
Český rok od jara do zimy, která mapuje lidové zvyky v průběhu roku.
Do Památníku národního písemnictví přijelo na sto dětských čtenářů z jedenácti míst republiky. Všichni si z Prahy odnesli jako cenný suvenýr podpisy oceněných autorů.
Akce SUK – Čteme všichni má od počátku své existence, tedy od roku 1993, podporu předních tvůrců české dětské knihy. Pořadatelé si toho velmi váží. Stejně tak je těší přízeň dětí a spolupráce dětských oddělení veřejných knihoven a podpora Ministerstva školství.
Nejdůležitější je ale zájem dětí, jak o čtení, tak o soutěžní anketu.
SUK 2010
20 nejčtenějších knih – na základě výsledků ankety žáků ZŠ

Petra Braunová: Ema a kouzelná kniha (Albatros)

Jan Svěrák: Kuky se vrací (Mladá fronta)