Nikdo není příliš malý na to, aby něco změnil. Lekce leadershipu od Grety Thunbergové

Vydáno: 11 minut čtení

V srpnu 2018 Greta Thunbergová, tehdy žákyně na začátku deváté třídy soukromé francouzské školy v centru Stockholmu, přestala chodit do hodin a místo toho trávila školní dny před švédským parlamentem s transparentem „Školní stávka pro klima“. Ten rok bylo ve Švédsku mimořádné horko a požáry a Thunbergová apelovala na politiky, aby se důsledně zasadili za opatření proti dalšímu globálnímu oteplování. Ve svém protestu pokračovala každý pátek a brzy si získala pro svůj mladý věk (bylo jí 15 let) a přímočaré (až neomalené) vystupování značnou mediální pozornost, a to nejen ve Švédsku, ale celosvětově.

Nikdo není příliš malý na to, aby něco změnil
Lekce leadershipu od Grety Thunbergové
PhDr.
Voda
Ph.D.
ředitel základní školy Wonderland Academy
Thunbergové stávky pro klima (známé také jako Fridays for Future, FFF) záhy iniciovaly
mezinárodní hnutí žáků a studentů
, kteří podle jejího příkladu místo školního vyučování demonstrovali proti tomu, že odpovědní političtí činitelé dosud nepřijali dostatečné kroky k řešení klimatické krize. Do prosince 2018 proběhly školní stávky za klima ve stovkách měst v různých zemích.
Webová stránka
fridaysforfuture.org
poskytuje statistiku mládežnických protestů všude po světě – do začátku roku 2023 se zapojilo
18 milionů stávkujících dospívajících