Seminář z Valné hromady AZUŠ ČR 2023

Vydáno: 15 minut čtení

Na říjnové Valné hromadě AZUŠ ČR 2023 vystoupila k připravované revizi RVP ZUV Mgr. Ivana Blažková, vedoucí oddělení předškolního, zájmového, speciálního a základního uměleckého vzdělávání, ředitelé Jiří Stárek a Luboš Lisner, členové pracovní skupiny pro revizi RVP ZUV v Národním pedagogickém institutu ČR, a představili směr uvažování, který pro základní umělecké vzdělávání vymezuje Strategie vzdělávací politiky České republiky do roku 2030+.

Seminář z Valné hromady AZUŠ ČR 2023
Jiří
Stárek
Ředitel ZUŠ
Luboš
Lisner
Ředitel ZUŠ
(zde je přepis vystoupení obou přednášejících, včetně resumé, které k textu doplnili)
Kolegyně a kolegové, když jsme přemýšleli, jak se zhostit úkolu pohovořit o přípravách
aktualizace
RVP ZUV, vzpomněl jsem si na takovou „legrácku“, kterou občas říkám rodičům, když za mnou přijdou a řeší nejroztodivnější obavy. Zda to jejich dítěti půjde, zda se raději nevěnovat jinému oboru, zda jsou zjištěné umělecké dispozice dostačující a co když ho to přestane bavit? Na to občas odpovídám:
„Buďte v klidu, navzdory našemu vyučování bude vaše dítě v životě úspěšné.“
Ono to zní jako legrace a nadsázka (a je to legrace a nadsázka), ale proč o tom mluvím? Chce se mi zde, na Valné hromadě AZUŠ, k otázce revize RVP ZUV také zažertovat a říci:
„Buďte v klidu, navzdory
revizi
RVP ZUV bude naše vzdělávání na ZUŠ i nadále úspěšné.“
To by mohla být rovněž legrácka, kdyby to zároveň nebylo vážné, a už vůbec není legrace, že jste tomu zatleskali.
My to totiž za takovou legraci nepovažujeme
. Znamenalo by to totiž, že od
reformy
před více jak 20 lety (kdy jsme začali tvořit RVP ZUV) se vzdělávání na našich školách nějak výrazně nezměnilo a žádná